Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#84406
:)Johanna Karhu (Porvoo, 04.12.2024)
#84464
Ihan totta hei.Kreetta Lindfors (Vantaa, 04.12.2024)
#84477
Kulttuuri ei ole menoerä tai rahan haaskausta. Leikkauskohteita riittää esim. ympäristölle haitallisista yritystuista. Kyse on vain poliittisesta tahdosta ja ideologian toteuttamisesta, jota on naurettavaa yrittää piilotella puheisiin ”talouskurista”, kun samaan aikaan viitataan kintaalla kaikelle todistetulle tutkimustiedolle.Ami Koiranen (Helsinki, 04.12.2024)
#84540
Taide ja kulttuuri on vahvasti osa myös meidän vanhusten elämää! Päättäjät hävetkää kulttuurialaan kohdistamianne leikkauksia!Irmeli Johansson (Helsinki, 04.12.2024)
#84575
Kulttuuri tutkitusti lisää hyvinvointia, luovuutta ja yhteisöllisyyttä. Nyt puretaan vauhdilla niitä hyvinvoinnin rakenteita, joista suomalaisena on maailmalla saanut olla ylpeä. Vaikea ymmärtää, miksi näin vihamielistä, vastuutonta, näivettävää leikkauspolitiikkaa. Toimiva, kasvava ja kehittyvä yhteiskunta ei elä pelkästä leivästä..!Reetta Kivistö (Turku, 04.12.2024)
#84580
Älkää turmelko sivistystämme!Mikael Törö (Kouvola, 04.12.2024)
#84584
Isänmaata ja sen sivistyksen perustaa ei voi asiaa ymmärtämättömien pakkomielteisen vihan voimalla tuhota.Jari Ansio (Vantaa, 04.12.2024)
#84586
Menestyneessä demokratiassa kulttuuri on kukoistanut koko ihmiskunnan historian ajan, kun taas kulttuurin kukistaminen ja rajoittaminen kuuluu lähinnä tyrannivaltioiden toimintaan. Rajoittamalla kulttuurin kehittymistä rahoitusta leikkaamalla, valtaa käyttävät haluavat siis kuulua jälkimmäiseen joukkoon. Vaikkei elämä ole koskaan mustavalkoisia valintoja, tässä kohtaa voisi niin ajatella. Tuhoatko vai luotko edellytyksiä kukoistavalle demokratialle?Heidi Turunen (Riihimäki, 04.12.2024)