Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#88410

❤️❤️❤️

Janina Heikkala (Turku, 04.12.2024)

#88426

Hyvät päättäjät. Kun te kuitenkin puhutte yleisesti suomalaisen kulttuurin turvaamisesta ja olette käyttäneet sitä myös vaaliteemoina, niin herää kysymys, että ettekö te ymmärrä mitä te olette tekemässä vai eikö teitä vain kiinnosta? Tietoa on olemassa paljon tarjolla kulttuurileikkausten vaikutuksista ja kulttuurin tärkeydestä hyvinvointivaltiolle ja kansantaloudelle. Toki ymmärrän sen, että tietoa voi jakaa vaikka kuinka paljon, mutta ymmärrystä ei.

Jouni Kaikkonen (Lahti, 04.12.2024)

#88435

Ser ni hur samhället ser ut idag? Ser ni hur unga och också äldre mår sämre nuförtiden än tidigare? Vad tror ni att kommer att hända om det alltid skärs ner i uttrycksfullheten, konsten, teatern, musiken etc som ger människosinnet glädje? Som är det som själen behöver? Vi sparar betydligt på vårdkostnader också ifall allting i samhället får ha sin levande roll, men för det här krävs resurser. Också via kulturen så förmedlas vår kultur, vår identitet vidare. Så sluta skära ner! För finländarnas ork, för finländarnas själar, för finländarnas liv.

Kenneth Mattila (Helsingfors, 04.12.2024)

#88453

Miettisin edes lapsiasi!

Reetta Haavisto (Kirkkonummi, 04.12.2024)

#88476

Hävetkää.

Kari Takala (Helsinki, 04.12.2024)

#88477

Ilman kulttuuria ei ole kansaa

Antti Raekallio (Kuopio, 04.12.2024)

#88492

Miten ihmiset janosivatkaan kulttuuria korona-aikaan! Sen merkitys minkä tahansa muotoisena, on sielulle tärkeää. Mistä sitten leikattais? Kyllä te päättäjät vielä sen keksitte. Onnea tyhönne mutta sakset seis!

Elina Jylhä (Sotkamo, 04.12.2024)

#88516

Kulttuuri, taide, teatteri, konsertit, elokuvat, tv-sarjat, näyttelyt, museot ja jne vastaavat ovat lääketttä moneen sairauteen ja se tuottaa iloa nautintoa, vaihtelua ja auttaa unohtamaan sairauksien tuomat vaikeudet. Älkää viekö tätä hoitomuotoa meiltä kroonisesti sairailta!

Irma Hellgren (Tuusula, 04.12.2024)

#88570

Jos kulttuurilta säästetään infrastruktuuri pois, kulttuuripalveluiden elvyttäminen parempina aikoina on vaikeaa. Kulttuuri on keskeinen osa ihmisyyttä.

Tomi Jaskari (Helsinki, 04.12.2024)

#88590

Todellista järjen köyhyyttä leikata tästäkin...

Petri Jalonen (Jyväskylä, 04.12.2024)

#88597

Kulttuurimme on juuri se isänmaa, jota kannattaa puolustaa.

Lassi Ikäheimo (Helsinki, 04.12.2024)