Adressi Petteri Orpon hallituksen leikkauspolitiikkaa vastaan

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#818

Leikkaukset seis!

Aira Iivari (Heinola, 30.03.2026)

#821

Kukaan valitse työttömyyttä ja vähävarasuutta...

Teija Lahti (Kemi, 30.03.2026)

#822

***** kusipäät, tuhoatte ihmisten elämät leikkauksilla!

Anne Maarit Vahvelainen (Orimattila, 30.03.2026)

#824

Ensin on viety pankkien harjoittamalla syrjinnällä ihmisarvo ja mahdollisuus toimia yrittäjänä sekä käyttää yhteiskunnan palveluita. Pien- ja mikroyrittäjiltä vietiin yel-sekoilulla viimeiset mahdollisuudet yrittäjinä toimimiseen. Hallituksen leikkaukset ja ansaintapolitiikka veivät pienituloisilta kaikki mahdollisuudet tehdä töitä. Aiemmin pienillä tuloilla elävät saattoivat juuri ja juuri pärjätä kun sai ansaita muutaman sentin silloin tällöin. Enää ei saa ansaita mitään, eikä edes ole varaa tehdä töitä. Massatyöttömyys ei ole sattumaa. Köydyydestä ei enää nousta. Pahoinvointiyhteiskunnan rakentaminen on onnistunut erinomaisesti.

Zenith Suikkari (-, 30.03.2026)

#850

Millä tavalla köyhimmiltä leikkaus parantaa Suomen taloustilannetta? Millä tavalla peruspalveluista leikkaaminen parantaa tavallisen kansalaisen hyvinvointia? Suomi ei ole hyvinvointivaltio. Ei enää.

Anniina Venäläinen (Kuopio, 05.04.2026)

#851

Tämä hulluus TÄYTYY lopettaa

Esa Auramäki (Pello, 06.04.2026)

#854

Nyt riittää !!

Titta Friman (Salo, 06.04.2026)

#894

Ajatelkaa seuraamuksia ennenkuin päätätte ryöstää jo valmiiksi köyhiä. Rikollisuus lisääntyy ja ihmiset voivat entistä huonommin. Nostakaa sijoitusasuntojen vuokratulovero. Mitä enemmän sijoittajalla on vuokrattavia asuntoja, niin asteittain korkeampi vero joka asunnosta ylöspäin. Sanotte köyhillle, että pakko on leikata. Ottakaa rikkailta enemmän, ei näe ainakaan nälkää.

Vuokko Poussa (Kouvola, 19.04.2026)

#899

Kohtuutonta että vähävaraisilta ja heikoilta leikataan jatkuvasti! Ministereiden ja kansanedustajien palkoilla ja työsuhde-eduilla on hyvä elää eikä haittaa vaikka jäisi politiikasta pois sillä silloin auttaa sopeutumisraha. Miksi kansanedustajat eivät pärjää samoilla säännöillä kuin muut kansalaiset? Missä on suomalaiset kristilliset arvot joiden mukaan vähäosaisista huolehditaan ja omastamme jaetaan?

Essi Kärkkäinen (Lieksa, 20.04.2026)

#902

Eiköhän ole jo aika lopettaa leikkaukset vähävaraisilta,pitääkö tosiaan tulla toimeen 100e/kk

Marja Tiainen-Hänninen (Viitasaari, 20.04.2026)

#907

RUOKAA, EI ASEITA
Suomessa sijoitetaan yhteiset rahat mieluummin aseisiin eli sotavarusteluun, ja tuhoon, kuolemalle.
Pitäisi käyttää elämälle, tulevaisuudelle.
Esim. jokaiselle lapselle tulisi olla toimeentulon lisäksi myös mielenkiintoinen ja kehittävä harrastus, kuten musiikki. Mahdollisuus oppia soittamaan haluamaansa instrumenttia.

Päivi Huttunen (Vantaa, 22.04.2026)

#920

Kyllä rikkaiden on hyvä kiristää vyötä. Ajatelkaa nuoria, jotka ovat juuri valmistuneet, ei työtä, ei edellytyksiä oman asunnon ostoon, ei edellytyksiä oman perheen perustamiseen, ei mahdollisuutta nauttia matkustamisesta, ei kohta enää elämän halua. Tämäkö on hallituksen tavoite? Kunhan vaan itsellä menee hyvin. Häpeän hallitustamme! Pahaa tekee nuorten puolesta!

Petri Yli-Vainio (Sastamala, 06.05.2026)



Maksullinen mainonta

Adressit.com mainostaa tätä adressia 3000 henkilölle.

Lisätietoja…