Vetoomus Launeen lähikirjaston säilyttämisen puolesta
LÄHIKIRJASTO ON SIJOITUS, EI KULUERÄ
Me launeelaiset, Launeen kirjaston käyttäjät ja ystävät ympäri Lahtea pyydämme kaupungin päättäjiä harkitsemaan vielä kerran kirjastomme lakkauttamista.
Launeen kirjasto ei ole vain lainauspiste, vaikka se tilastoissa sellaisenakin menestyy. Se on monelle meistä Lahden kaupungin kasvot ja kaupungin tärkein kulttuuripalvelu ainutlaatuisessa miljöössä. Portti yhteiskuntaan, tietoon ja osallisuuteen.
Se on ollut sitä jo 30 vuotta, tässä paikassa, tässä rakennuksessa. Lainausluvut todistavat sen tarpeellisuuden ja käytön kiistattoman laajuuden kasvavalla asuinalueella.
Launeen kirjasto toteuttaa tällaisenaan kaikkivoipaisesti Lahden kaupungin strategiaa ja hienoa visiota meidän kaikkien Lahdesta vuonna 2030. Vision mukaan matalan kynnyksen liikunta- ja kulttuurimahdollisuuksien saavutettavuus paranee, aktiivisesti osallistuvien asukkaiden määrä ja osallistumismahdollisuudet lisääntyvät.
Launeen kirjasto ja viereinen urheilukenttä ovat helposti kaikilla liikennevälineillä saavutettavissa, niin alueen asukkaiden kuin muiden: jalan, fillareilla, skuuteilla, autoilla, julkisilla. Myös lastenrattaita toiveikkaasti työntäen. Kirjasto on vireän omakotiyhdistyksen kotiluola, aktiivisten, omastaan ja ympäristöstään huolta pitävien kansalaisten.
Jos Launeen kirjasto nyt lakkautetaan, kaupungin koneisto ja päättäjät itse kääntävät selkänsä strategioilleen ja saavat epäilemään, että ne ovat muiltakin osin tavan vuoksi taiteiltua sanahelinää.
Miksi paras ja kaunein kirjasto hävitetään? Ja vielä sivistyksen teemavuonna.
Jos ongelman ydin valmistelijoiden ja päättäjien silmissä on nykyisen kirjastorakennuksen kunto ja mahdollisen peruskorjauksen kalleus, on Launeen kirjastolle etsittävä tilat toisaalta. Löytyisikö niitä Lähteen tai Länsiharjun koulun yhteydestä.
Helena Juutilainen Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45160 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10611 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1695 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1451 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
712 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
710 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
264 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
222 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
192 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
170 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
125 Luotu: 30.06.2025