Vetoomus Viinikan puistobulevardin kunnostamiseksi
Me allekirjoittaneet vetoamme Tampereen kaupunkiin, jotta Viinikan puistobulevardi palautetaan jälleen viihtyisäksi, turvalliseksi ja hyvin hoidetuksi virkistysalueeksi.
Viinikan lehmusbulevardi on merkittävä osa alueen kulttuurihistoriaa ja identiteettiä. Se on vuosikymmenten ajan tarjonnut paikallisille asukkaille, lapsille, koululaisille sekä vierailijoille paikan ulkoiluun, leikkiin, oleskeluun ja yhteiseen ajanviettoon.
Nykyisessä kunnossaan puisto on menettänyt suuren osan viihtyisyydestään ja käyttöarvostaan. Hoitamattomaksi kasvanut alue ei palvele enää tarkoitustaan asukkaiden yhteisenä virkistys- ja kohtaamispaikkana. Samaan aikaan lähialueella on runsaasti luonnontilaisempia alueita, kuten Iidesjärven ja Pahalammen ympäristöt, joten Viinikan puistobulevardin tulisi säilyä hoidettuna kaupunkipuistona.
Toivomme, että kaupunki ryhtyy toimenpiteisiin puiston kunnostamiseksi sekä sen historiallisten, maisemallisten ja virkistyksellisten arvojen säilyttämiseksi. Haluamme, että Viinikan asukkaat voivat jälleen viettää aikaa lehmusten varjossa turvallisessa, kauniissa ja viihtyisässä ympäristössä.
Viinikan puistobulevardi kuuluu kaupunkilaisille – pidetään siitä huolta.
Allekirjoita vetoomus Viinikan puistobulevardin kunnostamisen puolesta.
Ota yhteyttä adressin tekijään