16v täyttävien vammaisnuorten kuntoutuksen ja terapioiden tarpeisiin katsomaton ja ikään perustuva katkaiseminen on kiellettävä!
Minulla on nyt 18v autistinen ja kehitysvammainen tytär, joka kykeni terapioitten (puhe-, toiminta-, fysioterapiat) ja säännöllisen autismikuntutuksen avulla elämään hyvää ja toimivaa elämää. Hän oppi hyvin asioita ja tapoja toimia elämässä. Hän siis on säästänyt yhteiskunnan varoja siten ettei ole mennyt laitokseen joka on aina kallein vaihtoehto.
16-vuotiaana hänen kaikki yhteyshenkilönsä, ystävänsä ja läheisensä (terapeutit ja kuntoutushenkilöt) poistettiin hänen elämästään, koska hän täytti 16v ja alkoi saada eläkettä. Tässä iässä ei saa enää nykyisen lain mukaan myöskään kuntoa ylläpitävää terapiaa tai kuntoutusta vaikka se jäisi pahasti kesken, eikä näissä tapauksissa katsota yksityishenkilöihin vaan ikänumero ratkaisee, sekä se ettei vammainen saa enää maksaa liikaa kunnalle - oli tilanne mikä tahansa. Laki tästä 16 vuoden ihmeellisestä rajapyykistä on ties miltä ajalta tehty eikä sitä ole tarkistettu ja päivitetty nykyaikaan useista pyynnöistä ja kirjeistä (sote-ministeriö+ kansanedustajat) huolimatta.
Mielestäni tämä on erittäin hävettävää, eriarvoistavaa ja ennennäkemättömän julmaa, sillä vammainen ihminen alkaa taantua ensin opittuaan, kärsii itsekin ettei muista ja että unohtaa oppimansa ja vanhemmat alkavat olla iäkkäitä eivätkä jaksa. Sitten onkin edessä tuntematon eikä keinoja ole.
Monien monien vammaislasten ja nuorten vanhempien kanssa yhdessä pyydämme siis tarkistamaan ikärajapyykin/lain toimivuuden, pätevyyden sekä sen,että vammaisetkin ihmiset huomioidaan yksilöinä tarpeiden mukaan eikä laumana vammaisia joiden asiat voidaan päättää tietyllä tavalla vain siksi että täyttävät tietyn ikämäärän.
Heli Luokkala-Nevalainen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1107 Luotu: 11.10.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6345 Luotu: 22.09.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2451 Luotu: 05.10.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
523 Luotu: 13.10.2025
Tikkakosken terveysaseman lakkauttaminen
376 Luotu: 14.10.2025
Someron vuodeosastoa ei saa lopettaa
3065 Luotu: 03.10.2025
Pelastetaan NUUKSION Pohjoinen Pirtti
257 Luotu: 13.10.2025
Säästetään Haukkalan lähteen metsä luonnontilaisena
256 Luotu: 15.10.2025
Kivijärven hoivayksikkö Hopearannan sulkemisen vastustaminen
210 Luotu: 15.10.2025
Toivomme Kuusjoen Terveystalon jäävän yhdistysten ja yrittäjien käyttöön
155 Luotu: 12.10.2025
Ei energiajuomia alle 15-vuotiaille Mäntyharjulla
140 Luotu: 14.10.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
735 Luotu: 04.10.2025
Keusoten julkinen terveydenhuolto kuntoon!
125 Luotu: 08.10.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
148 Luotu: 05.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4368 Luotu: 22.09.2025
Svenska Daghemmetin varhaiskasvatustoimintaa ei saa lakkauttaa / Den småbarnspedagogiska verksamheten vid Svenska Daghemmet får inte läggas ned
812 Luotu: 03.10.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
984 Luotu: 11.09.2025
Adressi Tammenahjon koulun säilyttämiseksi
567 Luotu: 29.09.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
394 Luotu: 29.07.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1657 Luotu: 07.09.2025