Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
Ota yhteyttä adressin tekijään
Allekirjoita kuntalaisaloite, älä adressia
2025-08-29 09:13:46Hei!
suljemme adressin, sillä se sekoittaa ihmisiä. Nyt kerätään nimiä kuntalaisaloitteeseen, jota Kangasalan päättäjät eivät voi sivuuttaa. Käythän allekirjoittamassa sen kuntalaisaloite.fi sivustolla, valitse kunnaksi Kangasala. Kiitos kaikille allekirjoituksensa antaneille, taistelu Ilkon kallioiden ja Pitkäjärven puolesta jatkuu edelleen!
Pelastetaan Pitkäjärvi -työryhmä
Virpi Mustiala
Kuntalaisaloite ja kutsu Suomen luonnon päivän tapahtumaan Ilkossa
2025-08-24 07:39:26Hei!
Kiitos allekirjoituksestasi! Valitettavasti Kangasalan kaupunki ja Tampereen Seurakuntayhtymä eivät osoittaneet kiinnostusta adressia ja sen asiaa kohtaan. Kurssikeskuksen puistoon on tulossa edelleen neljä valtavaa kerrostaloa, jotka tuhoavat upean kulttuurimaiseman ja puiston täysin. Nyt kolme yrittäjähenkistä kangasalalaista on laatinut kuntalaisaloitteen, joissa vaaditaan muutosta Ilkon kurssikeskuksen ja sen lähialueiden kaavoihin. Ilkkoon on tulossa yhteensä 10 kerrostaloa näiden kaavojen seurauksena, joista yksi osittain lähteen päälle.
Kuntalaisaloitetta päättäjät eivät voi sivuuttaa vaan kunnan vastaavan viranomaisen on käsiteltävä se ja vastattava siihen viivytyksettä. Toivomme, että käytte allekirjoittamassa kuntalaisaloitteen ja jaatte asiaa mahdollisimman laajalle. Kuntalaisaloitteen voi allekirjoittaa osoitteessa https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/aloite/44007 Ulkopaikkakuntalaiset voivat allekirjoittaa aloitteen, jos käyttävät alueen palveluita tai muuten asioivat alueella. Allekirjoituksen voi tehdä myös paperille Ilkon Kukassa (Kangasalantie 616) sekä Kahvila Tyynessä (Ilkontie 10).
Ilkon kurssikeskuksen puistossa ja kahvila Tyynessä vietetään Suomen luonnon päivää lauantaina 30.8.2025. Luvassa on mm. luontoretki, taidenäyttely, musiikkia sekä pihakirppis. Tervetuloa! Seuraa ilmoittelua somessa tileillämme facebook: Pelastetaan Pitkäjärvi ja instagram: @pelastetaan.pitkajarvi
Terveisin Pelastetaan Pitkäjärvi -työryhmä
Virpi Mustiala
Vaikuta Ilkon kurssikeskuksen kaavaan!
2024-01-29 22:27:20Virpi Mustiala
Tervetuloa Luonnon ja Kulttuurin päivään Kaukajärveltä Pitkäjärvelle sunnuntaina 24.9.
2023-09-22 21:09:02
Virpi Mustiala
Vaikuta äänestämällä!
2022-11-08 22:10:05Hyvä Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot -adressin allekirjoittaja
Adressin allekirjoitusten kerääminen jatkuu ja adressia kannattaa siis edelleen jakaa. Ilkon kurssikeskuksen kaavaehdotus ei ole vielä valmistunut. Alue on Tampereen seurakuntayhtymän omistuksessa. Seurakuntavaalien ennakkoäänestys on juuri alkanut, joten nyt on mahdollisuus vaikuttaa seurakuntien päättäjien kokoonpanoon ja antaa ääni luontoarvoja vaaliville seurakuntavaaliehdokkaille. Seurakunnat ovat merkittäviä maanomistajia ja monet seurakunnat ovat sitoutuneet mm. ilmastotavoitteisiin. Valitettavasti tämä ei aina näy kuitenkaan seurakuntien päätöksenteossa, sillä metsämaita ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaita puistoalueita osoitetaan edelleen kaavoitukseen, kuten nyt täällä Ilkossa. Nyt on siis mahdollisuus vaikuttaa.
Löydät meidät Facebookista: Pelastetaan Pitkäjärvi ja Instagramista: pelastetaan.pitkajarvi. Meille voit lähettää myös sähköpostia: pelastetaan.pitkajarvi @ gmail.com
Terveisin, Virpi Mustiala Pelastetaan Pitkäjärvi -työryhmän puolesta
Virpi Mustiala
Päivä Pitkäjärvellä
2022-03-12 21:07:32Hyvä Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot -adressin allekirjoittaja
Kutsumme teidät viettämään talvipäivää Pitkäjärvelle. Lisätietoja tapahtumasta löydät Facebookista ja Instagramista. Tervetuloa!
Suuret kiitokset allekirjoituksestasi ja osallistumisestasi Pitkäjärven ja Ilkon kallioiden pelastamiseen. Keräämme edelleen nimiä adressiin ja päätöksentekoprosessi eri tahoilla jatkuu. Toivommekin, että tätä adressia jaetaan edelleen mahdollisimman monelle.
Ilkon ja Pitkäjärven kohtalo on edelleen monin tavoin kesken. Ilkon kurssikeskuksen kaavaehdotus sai runsaasti palautetta ja odottelemme uutta kaavaehdotusta. Myös suunniteltu rantarakentaminen on edelleen päätöksentekovaiheessa (kaava 850). Ilkontie 18:ssa oli myynnissä neljä omakotitalotonttia arvokkaalla kallioalueella, jonka luonnontilan vaarantaminen on kiellettyä. Tampereen kirkkovaltuusto hyväksyi valitettavasti tonttien myymisen. Päätöksestä on tehty valitus, mutta ilmeisesti Tampereen seurakuntayhtymä on päättänyt myydä tontit luontoarvoista välittämättä. Nykyaikainen rakentaminen tarkoittaa aina voimakasta maanmuokkausta ja luontoarvojen tuhoutumista. Samalla menetetään kulkuyhteys upealle maisemapolulle.Löydät meidät Facebookista: Pelastetaan Pitkäjärvi ja Instagramista: pelastetaan.pitkajarvi. Meille voit lähettää myös sähköpostia: pelastetaan.pitkajarvi @ gmail.com.
Terveisin,Virpi Mustiala Pelastetaan Pitkäjärvi -työryhmän puolesta
Virpi Mustiala
Tiedote Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot -adressin allekirjoittaneille
2021-10-23 12:34:52Hyvä Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot -adressin allekirjoittaja
Suuret kiitokset allekirjoituksestasi ja osallistumisestasi Pitkäjärven ja Ilkon kallioiden pelastamiseen. Saimme yli kaksituhatta allekirjoitusta kahdessa viikossa! Keräämme edelleen nimiä adressiin ja päätöksentekoprosessi eri tahoilla jatkuu. Toivommekin, että tätä adressia jaetaan edelleen mahdollisimman monelle.
Ilkon ja Pitkäjärven kohtalo on vielä monin tavoin kesken. Kangasalan kaupunki sekä Tampereen seurakuntayhtymä ovat tekemässä useita tärkeitä Ilkon ja Pitkäjärven aluetta koskevia päätöksiä. Ilkon kurssikeskuksen kaavaehdotus sai runsaasti palautetta ja Kangasalan kaavoitus on nyt tekemässä lisäselvityksiä alueesta. Päätökset tästä ovat venymässä ainakin kevääseen. Myös suunniteltu rantarakentaminen on vielä päätöksentekovaiheessa (kaava 850). Ilkontie 18:ssa oli myynnissä neljä omakotitalotonttia arvokkaalla kallioalueella, jonka luonnontilan vaarantaminen on kiellettyä. Tonttien myyminen on menossa Tampereen kirkkovaltuuston päätettäväksi marraskuun alussa ja toivomme, että valtuusto huomioi päätöksessään alueen luontoarvot. Nykyaikainen rakentaminen tarkoittaa aina voimakasta maanmuokkausta ja luontoarvojen tuhoutumista.
Adressi on kertaalleen toimitettu Kangasalan kaupungin kaavoitukselle kurssikeskuksen kaavaan liittyen. Jatkossa adressi on tarkoitus luovuttaa Kangasalan päättäjien lisäksi myös Tampereen seurakuntayhtymän kirkkovaltuustolle. Aiomme tiedottaa myös EU-tason päättäjiä adressistamme.
Löydät meidät Facebookista: Pelastetaan Pitkäjärvi ja Instagramista: pelastetaan.pitkajarvi. Meille voit lähettää myös sähköpostia: pelastetaan.pitkajarvi@gmail.com.
Terveisin,Virpi Mustiala Pelastetaan Pitkäjärvi -työryhmän puolesta
Virpi Mustiala