ATELJEETALOA HYVINKÄÄLLÄ EI SAA MYYDÄ.
Me, hyvinkääläiset, Ateljeetalo Solbossa asuvat ja työskentelevät kuvataiteilijat olemme syvästi huolissamme talon kohtalosta. Solbo on rakennettu 1800-1900 -lukujen taitteessa ja se lukeutuu Hyvinkään vanhimpiin hirsirunkoisiin kiinteistöihin. Ateljeetalossa on asunut ja työskennellyt yli 20 kuvataiteilijaa, ensin Suomen Taiteilijaseuran vuokralaisina vuosina 1968–1997 ja sittemmin Hyvinkään kaupungin vuokralaisina nykypäiviin asti.
Vuonna 2016 Solbohon tehdyn kuntokartoituksen pohjalta on tiettävästi alettu suunnitella kiinteistön myyntiä. Me asukkaat saimme tietää suunnitelmasta sattumalta
hieman ennen teknisen lautakunnan kokousta, jonka esityslistalla myyntimahdollisuuden selvitys oli. Esitys kuitenkin poistettiin listalta juuri ennen kokousta. Tämä tapahtui mitä ilmeisimmin asukkaiden viime hetkellä laatimien myyntisuunnitelmaa vastustavien vetoomusten seurauksena.
Hyvinkään kaupunkistrategian 2017-2027 mukaan Hyvinkää on omaleimainen kulttuuri- ja liikuntakaupunki. "Olemme vahva toimija kulttuurin ja liikunnan saralla, ja haluamme kehittää tätä voimavaraamme vahvan yhteistyön voimin", strategiassa todetaan.
Olisi lyhytnäköistä katkaista kulttuurijatkumo luovuttamalla rakennus muuhun käyttöön. Allekirjoittaneet toivovat Solbon myyntisuunnitelman tilalle keskustelua tavoista, joilla tämä kulttuurihistoriallisesti korvaamaton rakennus voitaisiin säilyttää työ- ja asuintiloina myös tuleville taiteilijasukupolville ja kunnostaa pieteetillä ja sen arvolle sopivalla tavalla.
Ateljeetalo Solbon taiteilijat:
Kaisu Paavilainen, Olli-Pekka Merimaa, Sirpa Lappalainen, Jukka Ihalainen, Kirsti Jouhki ja Olavi Suomela
Olavi Suomela Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45149 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10611 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1694 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1450 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
712 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
710 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
261 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
221 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
192 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
170 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
125 Luotu: 30.06.2025