Ehdoton vankeusrangaistus lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä
Kommentoitu viesti
Vieras |
#14108.04.2013 22:14Kannatan tätä ehdottomasti PAITSI seuraavissa tapauksissa: - Tekijä on erehtynyt uhrin iästä. Tätäkin sattuu, vaikka onkin harvinaisempaa. En jättäisi näissäkään tapauksissa kokonaan tuomiotta, mutta ehdoton tuomio on liian kova. - Vähän mietin ehdottomuutta myös niissä tapauksissa, joissa uhrille on jo kehittynyt seksuaalisia haluja ja jonkinlaista ymmärrystäkin asian suhteen (eli käytännössä tapauksia, joissa uhri on teini-ikäinen JA halukas). Nämäkin tapaukset kaipaavat tuomiota, mutta ehdottomuus on aika kova vaatimus näissä tilanteissa. Jää allekirjoittamatta, koska näitä poikkeustapauksia ei ole huomioitu ollenkaan. Selvästikään noissa kahdessa em. tapauksessa kyse ei ole pedofiliasta, vaikka jonkinlaista seksuaalista hyväksikäyttöä saattaakin olla, joten ehdottomuus ei ole yhtään niin selvä asia. Sen sijaan selvissä pedofiliatapauksissa tuomion kuuluu ehdottomasti olla ehdoton. Lisäksi esim. lievät hyväksikäyttötapaukset (esim. lievä koskettelu, joka vain hädin tuskin ylittää rikoksen rajan) eivät välttämättä minun oikeustajussani oikeuta vielä ehdottomaan rangaistukseen. |
Vastaukset
Miika Salonen FPH |
#143 Re:2013-04-09 04:45:57ELi tarkoitatko nyt , että jos olet 40 vuotias ja tulee vastaan halukas teini niin sitä voi polkaista? JOs nyt et täysin ymmärtänyt niin lain mukaan AIKUINEN vastaa teoistaan oli kyseessä teini jota haluttaa tai sitten tyttö joka näyttää juurikin 18-19 vuotiaalta mutta ei viitsi tarkistaa hänen ikäänsä ja tyttö onkin 15 vuotias. Terve järkinen aikuinen kysyy tytöltä ikää leikinlaskun kautta ja tarkistaa sen vielä. Tällei on toiminut ainakin minun tuttavapiirini jo 90-luvun puolivälisät mm. festareilla. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45888 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
129 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
98 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
270 Luotu: 30.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
104 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
253 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2382 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
62 Luotu: 17.07.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
338 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
403 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20930 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
236 Luotu: 03.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
160 Luotu: 07.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3618 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1034 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10644 Luotu: 09.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
224 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
231 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025