Leikki-ikäisen lapsen imetys

Kommentoitu viesti

Hoitaja

#1 Leikki-ikäistä ei kannata imettää

09.04.2013 07:38

Leikki-ikäistä ei missään nimessä kannata enään imettää, sillä tästä seuraa purentavirheita mm. avopurentaa ja tälläisten korjaaminen on erittäin ikävää lapselle ja aikuisena hirvittävän kallista. Kun ihminen eli luonnossa ja imetti pitkään, on leuka on suurempi sekä hampaita ollut enemmän.
Viekää oikea tieto eteenpäin ja turvatkaa lapsienne suunterveys. Nykyäänkään suurin osa jotka tarvitsee oikomishoitoa eivät pääse siihe, ette varmasti lapsenne olevan yksi heistä.

Vastaukset

Lapsensa imettänyt

#2 Re: Leikki-ikäistä ei kannata imettää

2013-04-09 21:01:26

#1: Hoitaja - Leikki-ikäistä ei kannata imettää

Nuoremmalla lapsellani avopurenta johtuu peukalon lutkuttamisesta öisin, ei imettämisestä. Vanhempi lapseni taas viihtyi rinnalla huomattavasti pidempään eikä hänellä ole minkäänlaisia purentaongelmia! Ja eihän se lapsi kai siinä rinnalla tuntitolkulla roiku?