Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#17205 Re: Re:13.07.2013 19:19Mikä sai sinut muuten alunperin tulemaan tänne kirjoittelemaan ? |
Vastaukset
fundis |
#17225 Re: Re: Re:2013-07-14 05:34:33Allekirjoitettuani adressin, tulin uteliaana katsomaan, millaisia keskusteluja täällä käydään. Sitten kirjoitin oman kokemukseni heterous/homous teemaan (en vielä 'fundiksena'), sitten joku alkoi todistaa Raamatun itseasiassa olevan kirjan, jossa ei homoutta tuomita. Sen tiesin olevan muunneltua totuutta ja aloin käsitellä niitä Raamatun kohtia alkukielen sanojen perusteella, joissa asiasta puhutaan. -Niitä on muuten enemmänkin, kuin ne, jotka yleisemmin tulevat esille. -38 Raamattu kääntää esim sanan por-ni-ah =1) illicit sexual intercourse 1a) adultery, fornication, homosexuality, lesbianism, intercourse with animals etc. 1b) sexual intercourse with close relatives, haureudeksi esim Kol 3:5. Sana esiintyy UT:ssa 26 kertaa... por-nos=1) a man who prostitutes his body to another's lust for hire 2) a male prostitute 3) a man who indulges in unlawful sexual intercourse, a fornicator , käännetään esim. miehimykseksi. Sana esiintyy 10 kertaa UT:n alkuperäistekstissä... esim 1 Kor 6:9, monista muista selkeistä Raamatun alkuperäissanoista puhumattakaan! Tällä hetkellä enemmänkin lueskelen, mitä porukka kirjoittelee :) ja kommentoin vain jos jotenkin 'liippaa läheltä'. Edelleen minua eniten vaivaa se, että ihmiset eivät ymmärrä, mitä 'sukupuolineutraali avioliitto' -käsitteen lanseeraaminen lakiin, tulee merkitsemään. Ihminen ei todellakaan ole sukupuolineutraali, eikä sellaista asiaa pitäisi lapsille koskaan joutua opettamaan. Jos kansalaisaloite menee läpi ja Suomen lakiin tulee asia, joka turhentaa Jumalan Sanan, seuraa siitä kansalle jotain sellaista, joka saa aikaan myös hyvää. -Jumalan kutsun kuulee useimmiten vain ahdingossa elävä ihminen. Suomen kansaa tullaan vielä kutsumaan iankaikkisella rakkaudella ja se saa aikaan kirkkojen täyttymisen ja paluuta takaisin Hänen yhteyteensä. Jaak 1:14 Vaan jokaista kiusaa hänen oma himonsa, joka häntä vetää ja houkuttelee; kun sitten himo on tullut raskaaksi, synnyttää se synnin -Jokainen meistä tekee syntiä, poikkeaa Jumalan tahdosta tavalla tai toisella, eikä esim.ev. lut kirkon luopuminen oikeasta opista ole yhtään vähäisempi rikos, kuin mikään toinen. Shabbat Shalom!
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45565 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10626 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1744 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1462 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
285 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
247 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
206 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
175 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20875 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
152 Luotu: 03.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025