Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Signal |
#25391 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rukouskehotus: Ei homoavioliittoja Suomeen26.11.2013 11:39#25389: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rukouskehotus: Ei homoavioliittoja Suomeen Ekumanialla yritetään vetää voimakkaasti takaisin katolilaisuuteen. Ev.lutiin on jo ujutettu ristinmerkit, ristisaatot, muistokynttilähäkkyrät ja laululuritukset. Monia raamatunjakeita on käännetty/muutettu uusimmissa suomalaisissakin versioissa jopa vallan päinvastaiseksi, kuin mitä alkuteksissä on, ne ovat erityisesti Israeliin liittyvät kohdat. Nyt ollaan jo tuomassa selkeää epäjumalanpalvelusta, mariakulttia Turun tuomiokirkkoon. Siis Turkuun. http://yle.fi/uutiset/valtava_seimi_tuo_italialaisen_jouluperinteen_turun_tuomiokirkkoon/6937194 Ajan henki näyttää, että kaikki jotka ovat tekemisissä jollainlailla ekumanian kanssa, etenevät nopeasti pappisurallaan. Paavin tavoite on saada yhdistettyä muut kirkot siihen ekumanian nimessä.
Sitten vallan eriasiaan. Miten jokin kirkko voisi olla oikealla tiellä, kun puolustaa ja peittelee pedofiilejä vuosikymmenestä toiseen? Ei siis ole enää kysymys mistään yksittäistapauksta. On täysi mahdottomuus, että sellaisessa "kirkossa" olisi Jumala, sillä temppelissä ei voi olla kahdenlaista tulta. Seurasin pohjois-amerikassa aikaisemmin kymmeniin piispoihin ja satoihin pappeihin kohdistuvia oikeudenkäyntejä, joista Suomen lehdistö ei ole juurikaan kertonut. Erästä piispaa syytettiin jopa kaksi vuotiaan lapsen... Väärinkäytösten viimein päästessä julkisuuteen, yleensä piispojen ja pappien paikkakuntaa vaihdetaan, mutta maalliseen vastuuteen he eivät koskaan joudu. Niinkuin muissakin veljeskuntayhteisöissä, kaikki mukanaolijat tietävät liikaa ja ovat siksi ylimmän johdon suojeluksessa. |
Vastaukset
Vieras |
#25395 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rukouskehotus: Ei homoavioliittoja Suomeen2013-11-26 16:40:08
Hauska käsite tuo "ekumania". Sehän oli ajankohtainen asia 1990-luvun puolivälissä, kun Ranskan hallitus ajoi tulevan yhteisvaluutan nimeksi kiihkeästi ecu'ä. Katolilaisuuden kanssa yhteisvaluutalla tai sen nimellä ei tosin ole mitään tekemistä, mutta ainahan Signal kirjoittelee mitä sattuu. Tähän on turha yrittää liittää EU-lippun tähtiä ja Marian-palvontaa.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025