Yli 25- vuotiaiden metyylifenidaatti-lääkkeen kelakorvattavuus
Kommentoitu viesti
Ahmaherra |
#5 Concertan "vaarattomuus"28.08.2011 03:05Jokainen lääke, jolla on väärinkäyttäjäryhmiä ja katukauppa-arvo, on kaikkea muuta kuin vaaraton ja harmiton tuote. Meillä kun edelliseen kommenttiini viitaten jäi pojan lääkitys kesken ja lääkkeitä syömättä, kelpasivat ne mainiosti ammattivoimailija ystävilleni, jotka buustaavat niillä urheilusuorituksiaan. Jos 150kg voima-urheilija toteaa, että kun nappaa Concertaa ennen kisoja, on ennen suoritusta helvetin rauhallinen olo ja suorituksen aikana "helvetti irti", niin hei lässyn lässyn, ettei ole sivuvaikutuksia 50-100kg tavikselle, puhumattakaan 35kg ja pienemmillekin lapsille! Erilaisten psyykelääkkeiden määrääminen lapsille ja aikuisillekin on Suomessa täysin holtitonta! Usein lääkityksen kohde ei edes ole syy itsessään, vaan olosuhteet joissa hän elää. Ja nappiä vaan päähän, että voidaan jatkaa itseä tai holhokkia vastaan rikkomista. Ei edes yritetä muuttaa olosuhteita, joissa oireileva henkilö elää, vaan sopeuttaa tämä väkisin, vaikka sitten lääkitsemällä, olosuhteisiin joissa eläminen tuottaa tuskaa. Ja onhan tässä vielä se mielihyväosuus. Monet lääkkeet tuottavat relaksaatiota ja euforiaa. Ja kun ne on määrännyt tuo "valkotakkinen jumala" lääkintöhallituksen valtuuttamana, niin siinäpä oiva kanava käyttää lääkkeitä laillistettuna ja yhteiskunnallisesti hyväksyttyinä päihteinä. |
Vastaukset
Vieras |
#6 Re: Concertan "vaarattomuus"2011-08-28 14:00:59#5: Ahmaherra - Concertan "vaarattomuus" Anteksi nyt vaan Almaherra, mutta kuka käskee antaa lääkkeitä eteenpäin, jos ne jäävät käyttämättä? Lääke on yleensä määrätty vain tietylle ihmisellle ja jos niitä jää käyttämättä ne kuuluu viedä apteekkiin.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45439 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1723 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
724 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20852 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
157 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
135 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025