Vastustamme Turun kolmen lastenkodin lakkauttamista

Kommentoitu viesti

Karoliina Laaksonen
Vieras

#84

17.06.2010 21:43

Jyri, Jyri vai miten se nyt meni...

Nettiadressilla asiaa ajettiin eteenpäin ja juuri se adressi luovutettiin perlan jäsenille eilen. Adressi keräsi nimiä yli 3600 joten aika paljon mielestäni ja en usko, että ketään johdettiin sillä harhaan.

Voit toki kerätä nimiä omaan juttuusi ja toki saat sen tehdä, mutta älä tunge tänne haukkumaan ja huutamaan omaa asiaasi ja väitä samalla, että mikään virallinen puolue ei aja tätä asiaa...käsittääkseni perlan jäsenet ovat kaikki ihan virallisista puolueista eivätkä mistään viiden ihmisen koostuvasta "puolueesta".

On hienoa, että puolustat monia muitakin tahoja, mutta rajansa kaikella kuitenkin. Tämä adressi on perustettu vaan ja ainoastaan vastustamaan lastenkotien lakkautusta eikä mitään muuta.

 

 

Vastaukset

Jyri Suominen
Turku

#85 Re:

2010-06-17 22:34:07

#84: Karoliina Laaksonen -

Jos tätä adressia oli tarkoitus tehdä vain poliittiseksi painostukseksi, vähän yli puolet allekirjoittaneista oli turkulaisia, minä mukaanlukien.

Normaalisti adressit ovat valtakunnallisia ja moni laittaa nimensä siksi, paikallisiin asioihin tarvitaan tietenkin paikallista painostusta, kuten toriparkissa tehtiin vrt. 10 000 nimeä.(näin tärkeitä lapset ja nuoriso on meille turkulaisille)

Tämä koko adressi olisi pitänyt siirtää suoraan katukuvaan allekirjoitettavaksi manuaalisesti, ilman internettiä jotta saisi juridisesti tehtyä sen kuntalaisaloitteen jolla vaatisi sitä kansanäänestystä asian johdosta.

Asian vaikutus (mahd.toimenpiteet) olisi paljon suurempi kuin nettiadressin pelkkä vastustus.

Adressista olisi saanut mahtavan sekä isomman hyödyn laittamalla se paperille kuntalaisaloitteeksi, nyt sen vaikutusta voi vain aavistella.

Yleensä tässä kaupungissa on jutut päätetty jo paljon aikaisemmin kun ne tulevat edes lautakuntiin ja valtuustoihin "pintapuoliseen" käsittelyyn, asiaa voi kutsua näytelmäksi jonka lopputulos on valmiiksi selviö ja näyttelijöillä on omat vuorosanat.

Sitä että puolueet eivät ole vastustaneet aietta, tarkoitan sitä että puolueet eivät ole jalkautuneet ja tehneet sitä mitä minulla on tarkoitus tehdä, eli kerätä nimiä tai puolueet eivät ole myöskään tehneet nettiadressia asian johdosta.. Siis ei mitään.

Puolueet sanelevat miten alamaiset (valtuustossa) äänestävät, tai puoluekuri vie vikuroivan edustajan pois järjestelmän ulkopuolelle.