Eläimille elämisen arvoiset olot - Eläimet eivät saa kärsiä ruoantuotannossa
Kommentoitu viesti
Työkkäri on vain kurssitusta varten, ei työnhakua! Vieras |
#9 Ja kukas se maksaa?28.06.2010 23:24No kuluttaja tietenkin! Liha on jo ennestään liian kallista, ettei sitä joka kotiin ole vara ostaa, mikäli on työttömänä tai sitten niin paljon ruokittavia vatsoja. Jos sellaiset toimen piteet toteutettaisiin, nousisi hinta niinkin suureksi, että lihantuotanto siirtyisi tanskaan. Ei kotimaista kinkku jouluksi kotiin... Ja vain sen takia että nykyaikana parantuneiden elinolosuhteiden seurauksina idiootitkin saavat syödä ja vaikuttaa aina ministeritasolla maan asioihin. "Ei hinnan korotuksille, ei lihanpitoisuuden supistamiselle, ei ulkomaalaiselle lihalle". Sitä paitsi, turkikset mirreillä pakkasella on seksikäitä. Ainakin viime talvena, jolloin puolipukeiselle "oikeutta eläimille"-aktivistireppanalle olisi pitänyt soittaa valkotakkiset. |
Vastaukset
Vieras |
#65 Re: Ja kukas se maksaa?2015-07-01 09:13:27#9: Työkkäri on vain kurssitusta varten, ei työnhakua! - Ja kukas se maksaa? Olet vain kateellinen, kun toisilla näyttäisi olevan sinua paremmat aivot ajattelemaan näitä vaikeita asioita. Tiesitkö muuten, että ihmisen varsin monimutkaista ruoansulatus- ja hyväksikäyttöjärjestelmää toimittavien hermosolujen määrä vastaa suunnilleen samaa, kuin esim. lemmikkikoiralla päässään? Ilmankos ne ovat niin viisaita ja taitavia. Voin kertoa, että se systeemi, joka saa leivänpalasen muuntumaan elimistössä sellaiseksi, että ihminen saa siitä lopulta käyttövoimaa itselleen, ei ole yksinkertainen. Minusta ihmisen tulee kunnioittaa muitakin eläviä olentoja kuin vain itseään. Ihmistä täällä eniten saa hävetä, ihminen on julmin. Mahdollisen lohduttava on kuitenkin se visio, jonka mukaan ihminen tulee häviämään maapallolta seuraavaksi, ihan omaa tyhmyyttään, kun tulee ne ahneuden ja ilkeyden rajat täyteen. Sitten eläimet saavat, ainakin meistä, hetken huokaista. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45371 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10614 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
140 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025