Dalton Alpakalle elämä
Kommentoitu viesti
Vieras |
#41212.12.2011 06:05Kokeneena maahantuojana Lehto tiesi aivan varmasti määräykset. Koska hän ei rekisteröitynyt edes maahantuojaksi se kertoo tahallisuudesta. Hevostilojen tarkastukset ovat uusi asia siltä osin, että kaikkien tilalla olevien eläinten paperit tarkastetaan. Muutoin Lehto ei ehkä olisi koskaan jäänyt kiinni. Samat tuontiasiat käydään läpi kaikkien tuotantoeläinten tuonnissa. Myös hevonen joita Lehto on tuonut maahan useita ovat tuotantoeläimiä. Vastuu eläimestä on tuojalla ja aivan selvästi Eviran sivuilla seuraukset ilmoitetaan. Miten Lehto voi olla niin piittaamaton eläimen tulevaisuudesta, että tuo sen riskillä salaa maahan? Se on jotenkin ihan käsittämätöntä. Kyse on EU-alueen yhteisestä laista, jota ei voida muuttaa vilpillisesti toimivan eläinkauppiaan takia. Lain tarkoitus on suojella kaikkia eläimiä. Lehto vierittää syyn muiden niskaan, jotka tekevät vain työtään. Tässä tapauksessa tubi-testi ei ole se ratkaiseva asia, vaan eläin on tuotu täysin pimeästi maahan. Jopa ruotsalainen eläinlääkäri olisi osannut kertoa vientimääräykset, jos hänelle olisi asiasta vihjaistu. Jopa koiranomistajat tietävät että jos käyt Haaparannan Ikeassa ruotsin puolella ja tulet takaisin passiton ja rokottamaton koira autossa, sen henki on hyvin löysässä jos jäät tullissa kiinni. Eihän kukaan tee edes noin, saatika salakuljeta alpakkaa. Sen kohtalona lopetus ja vastuu on tuojan. Tällaisille eläinkauppiaille tulee antaa eläintenpitokielto tai lain tulee sallia kaikkien tuoda vapaasti eläimiä mistä sattuu. EU-lain muuttaminen ei taas ole mahdollista maailman eläintautitilanteen takia. Lehdon välittämissä lopetuskuvissa alpakka on järkyttävän likainen. Itselläni on emolehmiä ja niiden hyvinvoinnista huolehtiminen on kunnia asia. Eläimellä tulee olla puhdasta ja lajitovereita. Sen turvallisuudesta tulee huolehtia tai sitä ei saa edes ottaa. Dalton on surullinen esimerkki omistajan välinpitämättömyydestä ja ahneudesta. Tavalliselle lemmikistä haaveilevallekkin ihmiselle tuontimääräykset tulevat selviksi viimeistään tullissa. Siksi onkin anteeksiantamatonta kokeneen eläinkauppiaan ja kokeneen maahantuojan toimia näin vilpillisesti. Viaton Dalton sai maksaa siitä hengellään. Häpeä Eija Lehto. |
Vastaukset
Vieras |
#413 Re:2011-12-12 09:58:56Jos tuo kirjoitus ei tullut lounelalta niin ainakin sen kaverilta. Minkä takia viranomaiset laittoivat asian puuttumattoman testin piikkiin jos kyse oli vain periaatteesta ja koston halusta, ovatko kaikki niin nynnyjä että ei uskalleta puhua asioista niiden oikeilla nimillä? Kiinnitin myös huomiota tuon tapetun eläimen likaisuuteen, ihmettelin että minkälainen sessio tuo kiinniotto tai tappaminen on ollut, koska elävänä eläin on ollut kuvien mukaan täysin puhdas. |
Vieras |
#419 Re:2011-12-12 12:19:44Emolehmien pitäjä on vain katkera, kun kepu menestyi huonosti vaaleissa. |
Oikeutta! |
#424 Re:2011-12-12 23:45:04Kuule asiat pitäs olla oikistavissa, eikä toimia noin niinkuin sinä/Lounela toimit. Teit niin väärin, onko sinusta kivaa, kun on tuhansia eläinrakkaita ihmisiä nyt suree ja itkee Daltonia? Tuo oli niin väärin, ettei enään hullumpaa voi tehä. Dalton ei totisestikaan oo likanen, turha väittää olematonta. Kivi joka on syämmesialla on ihan musta kuin noki.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45448 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1726 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
825 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20854 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
146 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025