RAUHA TEILLE!
Kommentoitu viesti
asenteet kuntoon |
#39 Asenteista kaikki kiinni14.05.2012 16:27Valitettavasti kortin tai auton poisottamiset, alkolukot tai rangaistusten pelko eivät juurikaan jarruta pahimpia ja pahimpia riskiautoilijoita. Ei sitä autoa kortilla ajeta, eikä välttämättä omaa autoa. Eikä sakot, kun ei niitä ole vara kuitenkaan maksaa, niin sama se onko niitä tonni vai sata rästissä. Niin kauan kuin juopunut päästetään kapakasta auton rattiin tai liikkeellepäässeitä rattijuoppoja ei narauteta poliisille, oli sitten kyseessä naapuri, anoppi, veli tai tytär, ei tilanne parane. Niin kauan kuin juovuksissa ajaja on kenellekään sankari, ei kehitystä tapahdu. Juopuneen ajamaanlähtemisen estäminen pitää saada jokaisen asiaksi, ja jos ei se onnistu, heti ilmianto poliisille. Rangaistusten koventaminen on aivan turhaa jollei kiinnijäämisen riski kasva. Kovatkaan rangaistukset eivät pelota riittävästi jos kiinnijäämisen riski on olematon. Ympäristön asenne on se joka ratkaisee, tässäkin asiassa. Tässä mielessä tällainen adressi on paikallaan herättämässä keskustelua. |
Vastaukset
Pintta. |
#40 Re: Asenteista kaikki kiinni2012-05-14 17:20:58#39: asenteet kuntoon - Asenteista kaikki kiinni Olet aikalailla oikeassa. Mutta miten tämän asennekasvatuksen saa hoidettua? Asenteet ei muokkaudu autokouluissa, ei muokkaudu Liikenneturvan, poliisin tai Alkon varoituksilla. Asenteet imetään ennen ajokortti-ikää ympäristöstä. Perimänä ne ei tule. Asennevammaisia liikenteessä on paljon muitakin kuin rattijuopot. On liikennevaloista, -säännöistä, nopeusrajoituksista yms. täysin piittaamattomia kuskeja, jotka kaiken lisäksi pitävät yleensä itseään ainakin keskitasoa parempana kuljettajana, jos heiltä kysytään. Asennemuokkaus on pitkä mutta kannattava prosessi, mutta vaikea toteuttaa. Sen pitäisi lähteä aina kotoa pikkulapsille. Näinhän ei käy, ennenkuin nämä nykyiset pikkulapset ovat aikuisijässä siirtämässä toivottavasti oikeita omia asenteitaan jälkipolvilleen. Aikoinaan itänaapurissa ja saksanmaalla ihmiset saatiin jopa asenteiltaankin muokattua johonkin suuntaan lakimuutoksin, mutta se ei toiminut sielläkään. Siis lakimuutos. Kannatan silti jokaista lakimuutosta, jolla estettäisiin nämä ikävät ja turhat onnettomuudet. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45434 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10619 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1723 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
821 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
724 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
280 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
193 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20852 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
155 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
133 Luotu: 30.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025