MUSIIKKI- JA KONGRESSITALO TURKUUN
Kommentoitu viesti
taalat jakoon mutta oikein |
#26 Turulla on Re: Tuhannen taalan paikka11.10.2012 18:31#23: Helsinkiläinen - Tuhannen taalan paikka Turulla on tuhannen taalan paikka tehdä vaikka mitä - on aina ollut. Siksi pitääkin miettiä, mitä oikeasti tarvitaan. Ne tuhannet taalat kannattaa sijoittaa oikein. Missä on esim. vanhustenhuolto tänään? |
Vastaukset
Turulla on jo hyvät tilat! |
#31 Re: Turulla on Re: Tuhannen taalan paikka2012-10-13 15:31:57#26: taalat jakoon mutta oikein - Turulla on Re: Tuhannen taalan paikka Uusi musiikkitalo olisi lähinnä vain uuden haluamista, ja uusihan on aina kivaa, mutta mitään oikeaa tarvetta sille ei ole, koska nykyiset klassisen musiikin yleisöt mahtuvat konserttitaloon aivan hyvin. Ja esitetäänkö tässä kaupungissa niin korkeatasoista musiikkia (niin tasokkaat esittäjät), että sitä ei voisi kuunnella konserttitalossa - ei taideta esittää. Muutamat festivaalit pidetään vuositasolla, mutta niitä varten ei uutta musiikkitaloa TODELLAKAAN pidä rakentaa. Ja mitä kongresseihin tulee: ei taida olla valittamista, koska tiloja löytyy joka lähtöön. No eipä tällä palstalla pahemmin kongressien perään haikaillakaan. Ne jotka pitävät kongresseja Turun seudulla, tietävät, että tiloja löytyy. Logomossa yli 2000 istumapaikkaa, joten aika isot kongressit voidaan täällä pitää. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45401 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10616 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1713 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
818 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
717 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
275 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
237 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
190 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
144 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
124 Luotu: 30.06.2025