Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Kommentoitu viesti
,Ei avattu! |
#3216 Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoon18.10.2012 22:34Kuva: Emmanuel Dunand AFP / LEHTIKUVA
http://www.ksml.fi/incoming/2012/10/18/669868_.jpg/ALTERNATES/w480/669868_.jpg... Suomi jännittää paikasta turvallisuusneuvostossa. STT 01:16(Päivitetty21:19)Päinvastaisista ennakkoarvailuista huolimatta Suomi ei päässyt YK:n turvallisuusneuvostoon. Suomi hävisi Luxemburgille toisella äänestyskierroksella äänin 131-62. Valintaan tarvittiin 129 ääntä. Presidentti Sauli Niinistö kommentoi tuoreeltaan, että pyrkimisestä oli Suomelle hyötyä, vaikkei paikkaa saatukaan. Ulkoministeri Erkki Tuomiojan mukaan Suomen kampanja oli hyvä. Presidentti Martti Ahtisaari sanoi Iltalehdelle olevansa hyvin pettynyt Suomen kohtaloon. Hän ei myöskään sulata Luxemburgin menestystä. Luxemburgille jäsenyys on maan historian ensimmäinen. Länsi-Euroopan ja muiden maiden ryhmän toinen paikka meni Australialle, joka valittiin suoraan ensimmäisellä kierroksella. Australian lisäksi suoraan ensimmäisellä kierroksella turvaneuvostoon nousivat Ruanda ja Argentiina. Myös Aasian ja Tyynenmeren maiden ryhmässä jouduttiin äänestämään uudestaan Etelä-Korean ja Kambodzhan kesken. Etelä-Korea voitti. Turvallisuusneuvostossa on viisi pysyvää ja kymmenen vaihtuvaa jäsenmaata. Vaihtuvien jäsenmaiden kausi on kaksivuotinen. Nyt valittu viisikko aloittaa työnsä ensi vuoden alussa. |
Vastaukset
Juhani Starczewski Adressin tekijä |
#3217 Re: Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoon2012-10-18 22:38:25#3216: ,Ei avattu! - Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoon Henkilökohtaisesti koin Suomen mahdollisen jäsenyyden turvallisuusneuvostossa ristiriitaisena. |
Karmea pettymys: |
#3218 Re: Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoon2012-10-18 22:44:55#3216: ,Ei avattu! - Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoon Karmea pettymys:
Suomi ei päässyt turvallisuusneuvostoonTorstai 18.10.2012 klo 20.05 (päivitetty klo 21.40)
Luxemburg jätti toisella äänestyskierroksella Suomen ulos YK:n turvallisuusneuvostosta. http://static.iltalehti.fi/uutiset/karmeapettymysetuMP_503_uu.jpg... Suomelle jäi luu käteen: toivottua paikkaa turvallisuusneuvostossa ei puurtamisesta huolimatta tullut. Kokouksessa Suomen puolesta äänesti ulkoministeri Erkki Tuomioja. (EPA)
Paikka turvallisuusneuvostossa jäi haaveeksi. Suomi sai äänestyksen toisella kierroksella vain 62 ääntä. Turvallisuusneuvoston jäseneksi pääsi Luxemburg, joka kahmi 131 ääntä. Suomi lähti toiselle äänestyskierrokselle takaa-ajajan asemasta, sillä Luxemburg oli myös ensimmäisellä kierroksella Suomea suositumpi. Länsimaiden kaksivuotiset paikat turvallisuusneuvostossa menivät Australialle ja Luxemburgille. Myös Argentiina, Ruanda ja Etelä-Korea selvittivät tiensä halutuille paikoille. Turvallisuusneuvostossa on viisi pysyvää ja kymmenen vaihtuvaa jäsenmaata. Vaihtuvien jäsenmaiden kausi on kaksivuotinen. Nyt valittu viisikko aloittaa turvallisuusneuvostossa ensi vuoden alussa. Eduskunnan lisärakennuksen Pikkuparlamentin "vaalivalvojaiset" lopahtivat jo ennen toisen kierroksen äänestystä, sillä lopullista tulosta oli paikalla kuuntelemassa enää kaksi kansanedustajaa. - Se siitä, toinen heistä totesi pettyneenä. Ulkoministeri Erkki Tuomioja kommentoi äänestystulosta paikan päältä New Yorkista tiedotteen välityksellä. - Kävimme hyvän ja asiakeskeisen kampanjan. Koko suomalainen yhteiskunta oli yhtenäisenä ehdokkuutemme tukena. Turvallisuusneuvostojäsenyys oli kansallinen tavoite, jonka takana olivat niin hallitus kuin oppositio. Lämmin kiitos kuuluu kaikille yhteistyökumppaneillemme. Hyvästä yrityksestä huolimatta seuraavaa kertaa saadaan odotella vielä pitkään. Jos Suomi on mukana pohjoismaisessa hakukierrossa, niin seuraava vuoro olisi 20 vuoden kuluttua. - Ehkä meillä on silloin jo uudenlainen turvallisuusneuvosto, Tuomioja tokaisi STT:lle. Tuomioja jaksoi kuitenkin kiitellä ulkoasianhallintoa. - Ulkoasiainhallinto työskenteli väsymättä usean vuoden ajan Suomen ehdokkuuden puolesta. Presidentti Sauli Niinistön kiitokset olivat samansuuntaiset. - Ulkoasiainhallinto on usean vuoden ajan väsymättä työskennellyt Suomen ehdokkuuden puolesta, Niinistö sanoi. IL-STT |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10266 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40963 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
919 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
620 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
559 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
637 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
120 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
94 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
83 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
52 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
815 Luotu: 02.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
798 Luotu: 21.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1693 Luotu: 01.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20790 Luotu: 20.03.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1137 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2753 Luotu: 08.04.2024
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
956 Luotu: 08.03.2024
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2078 Luotu: 22.03.2025