RUDUS Lempäälän Sääksjärven kiviaineksen otto 2.vaihe
Kommentoitu viesti
Lievästi tuohtunut Vieras |
#35 Lempäälän kunnalla ryhtiliikkeen paikka, part 228.01.2011 10:57Hyvää debattia täällä. Lisään tähän vielä, että minun, niin kuin varmaan monen muunkin Sääksjärveläisen äänen saa tulevissa vaaleissa se poliitikko, joka uskaltaa suoraan sanoa vastustavansa hanketta ja tekevänsä kaikkensa sen toteutumisen estämiseksi. Aiempiin viesteihin viitaten ja tämän adressin allekirjoittaneista päätellen saisi sellaisen sievoisen 500-1000 ääntä vaaleissa aika helposti! Siinä myös kunnanukoille ja -akoille miettimistä! |
Vastaukset
poliittista peliä Vieras |
#41 Re: Lempäälän kunnalla ryhtiliikkeen paikka, part 22011-01-29 13:13:56#35: Lievästi tuohtunut - Lempäälän kunnalla ryhtiliikkeen paikka, part 2 Tässä ollaan asian ytimessä. Sääksjärvellä seurataan aktiivisesti Lempäälän päättäjien lausuntoja ja sitä, mitä kukakin äänestää. Ihmisille on päivänvää, mikä puolue tätä peliä tällä hetkellä pyörittää. Ihminen harvoin tekee kahdesti samaa virhettä, joten muutoksia lienee luvassa kunnanvaltuustossa ja -hallituksessa. Murskaamokapasiteetti Lempäälässä ylittää kaikki muut Pirkanmaan kunnat mennen tullen, joten äänestäjiä riittää kyllä muutokseen ympäri kuntaa. Kunnanjohtajan lausunto "Lisäksi kunnanhallitus toteaa, että Lempäälän kunta suhtautuu hankkeeseen tässä vaiheessa kielteisesti. Alueelle suunniteltujen muiden hankkeiden sijoituspaikka ja toteutustapa sekä aikataulu tulee ratkaista ennen kuin alueelle sijoitetaan muita merkittävästi maankäyttöä ja maankäytön suunnittelua rajoittavia hankkeita" on täyttä mainostempausta vailla todellista merkitystä. Selväksi tulee, että hanketta ei kunnan puolesta ole edelleenkään kuopattu. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45410 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10617 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1715 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
819 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
720 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
276 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
237 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
191 Luotu: 13.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20839 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
145 Luotu: 30.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
125 Luotu: 30.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025