Kaupunkisillan päiväkotia ei saa yksityistää
Hyvinkään kaupunki harkitsee Kaupunkisillan päiväkodin yksityistämistä. Yksityistämisen seurauksena päiväkotiin paikan saaneet lapset sijoitettaisiin uudelleen muihin päiväkoteihin. Jono Kaupunkisillan päiväkotiin on aina ollut pitkä ja paikan jo saaneiden perheiden näkökulmasta on kohtuutonta, että lapset siirretään uuteen ja vieraaseen hoitopaikkaan, mahdollisesti kohtuuttoman matkan päähän kodista. Moni vanhemmista tuo lapsensa päivähoitoon pyöräillen tai kävellen. Yksityistämisen jälkeen päiväkodin hoitopaikat tulevat uudelleen haettaviksi ja pitkään jonottaneet ja jo paikan saaneet joutuvat uudelleen jonoon.
Hyvinkään kaupunki perustelee yksityistämistä säästöillä. Varhaiskasvatus on yksi tärkeimmistä kotikunnan tai -kaupungin tehtävistä ja kaupungin tulevaisuuden kannalta lapset ovat se, mihin erityisesti tulisi panostaa. Toimiva, luotettava ja turvallinen varhaiskasvatus luo pohjan tulevalle koulutielle ja sitä kautta lapsen koko elämälle. Päiväkotien yksityistämisestä ei Hyvinkäällä ole tähän mennessä juurikaan hyviä ja onnistuneita esimerkkejä lasten, eikä myöskään työntekijöiden näkökulmasta.
Katsomme, että kaupunki ei voi sysätä vastuuta näin tärkeästä asiasta yksityiselle sektorille, jonka perimmäinen tavoite on voiton tavoittelu. Tärkein tavoite tulisi olla lasten hyvinvointi ja kehityksen turvaaminen.
Vaadimme, että kaupunki ei yksityistä Kaupunkisillan päiväkotia, vaan kantaa itse vastuunsa pienistä kaupunkilaisista.
Hyvinkään kaupunki on varannut kaupunkilaisille tilaisuuden lausua säästötoimista torstaihin 26.9.2024 klo 12 mennessä. Toivomme runsaasti nimiä adressiimme ja asiamme tueksi 24.9.2024 mennessä, jotta ehdimme luovuttaa adressin ajoissa Hyvinkään kaupungin edustajille.
Sinna Nenonen, Joonas Tomminen Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
| Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Adressi Pyynikin vanhojen mäntyjen puolesta – Älkää kaatako historiaa!
1780 Luotu: 22.10.2025
Pelastetaan Galleria Forum Box – Turvataan taiteen tulevaisuus Helsingissä vuoteen 2030 asti!
2085 Luotu: 17.10.2025
Konneveden terveysasema on säilytettävä!
625 Luotu: 22.10.2025
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
2099 Luotu: 15.10.2025
Länkipohjan palvelutalo aiotaan lakkauttaa, me allekirjoittameet vaadimme, että Keski-Suomen hyvinvointialue turvaa ikäihmisten inhimillisen loppuelämän ja hoidon lähellä omaisiaan.
333 Luotu: 25.10.2025
Korpilahdelle sote-palvelupiste
303 Luotu: 23.10.2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
349 Luotu: 14.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1670 Luotu: 11.10.2025
Kaltialan virkarikoksesta on suoritettava kattava esitutkinta
425 Luotu: 19.10.2025
Eteläisen alueen koulu tulee rakentaa esityksen 2b mukaisesti Niittylahden koulun paikalle ja varhaiskasvatusyksiköt Niittylahdenrantaan ja Reijolan yhteisötalon taakse
212 Luotu: 24.10.2025
Kuusankosken uimahallin säilyttäminen
177 Luotu: 21.10.2025
Tikkakosken terveysaseman lakkauttaminen
680 Luotu: 14.10.2025
ADRESSI Ympäristölupa tai 3 km suojaetäisyys Kiuruveden tuulivoimaloille
142 Luotu: 20.10.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2757 Luotu: 05.10.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
953 Luotu: 13.10.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6506 Luotu: 22.09.2025
Adressi Satumetsän päiväkodin säilyttämiseksi
113 Luotu: 20.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4491 Luotu: 22.09.2025
Säästetään Haukkalan lähteen metsä luonnontilaisena
690 Luotu: 15.10.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
317 Luotu: 05.10.2025