Kelan uusi linjaus vie vähävaraiset ulosottoon!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: sossu maksaa velan eli valtio
#15: myymelimamma - sossu maksaa velan eli valtio
Niin, se tarkoittaa silloin sitä, että asiakas on niin varaton, ettei ole mistä velkaa maksaa. Tyhjästä on paha nyhjästä, mutta minimi perustulo pitää kuitenkin kansalaiselle turvata.
Ulosotto ei ole missään nimessä mikään ratkaisu, se ajaa ihmisiä tuloloukkuun ja viimeistään syrjäyttää yhteiskunnasta. Erittäin lyhytnäköistä kelapolitiikkaa (lakimiehen aivopieru), jossa loppupeleissä veronmaksajat joutuvat maksumiehiksi, koska ulosotosta nousemiseen vaaditaankin jo paljon enemmän kuin kelasakoun kuittaus.
Pahin tilanne on silloin, jos asiakas joutuu ulosottoon kelan oman virheen vuoksi.
omakohtainen kokemus
Tämä uusi käytäntö kolahti meidänkin perheelle ja nyt yritämme järjestää velanmaksun niin ettei luottotiedot menisi.
Kaupanalan koulutuksen omaavana ja sitä juuri täydennyskoulutuksena opiskelevana olisi melkoinen shokki, jos luottotiedot menisivät tämän takia, sillä kaiken sen harmin lisäksi mitä se toisi jo muutenkin niin se veisi myös pohjan opiskelulta.
Tällä alalla eritysen tärkeää että luottotiedot kunnossa työn saantia ajatellen...
Käsittämätön uusi käytäntö!
Re: omakohtainen kokemus
#66: vieras - omakohtainen kokemus
Toivottavasti pystytte järjestämään asianne, pistetään tämä asialäpi!
Olisi kiva jos vieras nro. 66 voisi hieman raportoida tilannettaan. Onnistuuko velan lyhennys osamaksulla edelleen? Vai onko todellakin maksettava koko summa kerralla takaisin.
| This discussion has been closed. |