Suomenvaltion eroaminen Ev.Lut-Kirkosta valtionkirkkona
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Suomenvaltion eroaminen Ev.Lut-Kirkosta valtionkirkkona.
Arkkipiispa Kari Mäkinen |
#1 Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:16Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti |
Kenen vastuulla Jokelan ja Kauhajoen hirmuteot? |
#2 Wilkerson profetoi koulusurmat!05.05.2015 21:20David Wilkerson 2001 Helsinki Finland |
Wilkerson |
#3 NÄKY05.05.2015 21:22 |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#4 Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:26#1: Arkkipiispa Kari Mäkinen - Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti Kiitos että otiitte kantaa. Me muut käsitämme asian toisella tavalla. |
David Wilkerson: |
#5 Tulossa on talouden ja moraalin raju romahdus05.05.2015 21:27David Wilkerson: Tulossa on talouden ja moraalin raju romahdus
Tällaisena näkivät tulevat ajan William Booth ja David Wilkerson. Booth keskittyi yli sata vuotta sitten saamassaan profetiassa kirkkojen ja seurakuntien tilaan. Hänen profetiaansa on viime päivinä luettu näiltä sivuilta erittäin paljon. Runsas vuosi sitten kirjoittamallani blogilla, joka sisältää William Boothin profetian kuusi hätkähdyttävää kohtaa, on ollut pelkästään tämän joulukuun 2013 aikana eli runsaassa viikossa yli 5000 lukijaa!
Myös David Wilkersonin profetia, joka keskittyy talouden ja moraalin romahdukseen, on kovaa luettavaa. Myös sen monet kohdat löytyvät jo tänään päivittäisestä uutisvirrasta. Vuonna 1974 ilmestyneen kirjan Näky materiaalia on koottu mukaan hänen kuolemansa jälkeen ilmestyneeseen kirjaan Ennustus (Kuva ja Sana).
Profetiat on aina koeteltava Raamatulla. Näiden kahden kohdalla voimme todeta, että Raamatusta löytyy runsaasti kohtia, jotka kuvaavat lopun ajan maailmaa juuri sellaisena kuin mitä William Booth ja David Wilkerson ovat profetioissaan nähneet. Jeesuksen seuraajilleen antama ohje ”Valvokaa!” on erityisen ajankohtainen.
Wilkersonin näky maailmantalouden romahduksesta
Wilkerson on jo useamman vuosikymmenen ajan varoittanut talouden romahtamisesta. Vuonna 1974 ilmestyi Wilkersonilta kirja nimeltä Näky, joka ennustaa maailmantalouden romahdusta. Kirjasta on ilmestynyt vuonna 1998 ”päivitetty laitos” nimeltään Taloudellisen tuhon jyrkänteellä - viimeinen varoitus. Aasiasta alkavasta globaaliksi muotoutuvasta talouskaaoksesta. Se olisi osa prosessia, jossa päämääränä on pedonmerkkijärjestelmän läpiajo. Wilkerson tähdentää Näky-kirjassaan näkyään seuraavasti: "Oikeastaan en näe tulevan mitään varsinaista lamakautta, vaan niin laajamittaisen taloudellisen taantuman, että se vaikuttaa lähes jokaisen palkansaajan elämäntyyliin niin Amerikassa kuin muuallakin maailmassa".
Amerikka selviää kriisistä, Jumala sallii uuden alkamisen mahdollisuuden, mutta ...
elämä Amerikan mantereella ei koskaan, ei milloinkaan enää palaa entiseksi. Materialismin ja hyvinvoinnin aika on peruuttamattomasti ohitse. Vain Jumalaan ankkuroituneet löytävät toivoa.
Nyt, ennen mainittua yhden valtion konkurssia, Jumala ilmoittaa: Järjestäkää elämänne arvot! Luopukaa materialistisista epäjumalistanne. Etsikää pyhyydessä Jumalan kasvoja!
Jumala on valmis olemaan tulimuuri niitten omiensa ympärillä, jotka elävät liitossa Hänen kanssansa. Ahdingossa Jumala on ilmaiseva kirkkautensa vertaansa vailla olevalla voimalla. Odotettavissa on herätyksen aika: seurakunnan luku kootaan täydeksi ja Herra Jeesus tulee.
Näyssä Wilkerson kuljetettiin New Yorkin ja koko maailman ykköstavaratalon Macy’n kerroksiin. Hän näki miten rahansa menettäneet ihmiset vyöryivät tavarataloon ja kirjaimellisesti raiskasivat sen jokaisen myyntipisteen. Tavaratalo ryöstettiin putipuhtaaksi. Suunnaton väkivalta puhkesi kaikkialla. Tämä johti sotatilan julistamiseen. Amerikkalaiset sotilaat mobilisoitiin kautta mantereen.
Näystään hän sanoi kokevansa jumalallista velvollisuutta varoittaa pappeja ja uskonnollisia järjestöjä, jotta he harkitsisivat kauan ja perusteellisesti kaikkia suuria sijoituksia. Wilkersonin mukaan ne, jotka eivät valmistaudu taloudelliseen romahdukseen vaan kuluttavat ja ostavat tarpeettomuuksia, kärsivät eniten. Wilkerson jatkaa näkyään sanoen, että edes sijoittaminen kultaan tai hopeaan ei takaa taloudellista varmuutta, vaikka niiden hinnat nousevatkin. Näiden alkuaineiden vaihteleva ja epävakaa arvo on osa maailmaa hallitsevan taloudellisen sekasorron kuvasta, Wilkerson tähdentää.
Wilkersonin näky moraalisesta romahduksesta
Kirjassaan Näky nyt Wilkerson kertoo, kuinka saastan tulva tuo moraalisen romahduksen. Hänen mukaansa tätä moraalista romahdusta ei voi voittaa mikään, mitä ihmismieli voi "loihtia" esiin. Wilkersonin mukaan romahdus tuo tullessaan alastomuutta, turmeltuneisuutta ja saastan tulvaa, että se vaivaa useimpien nykyajan hurskaimpien kristittyjen mieltä ja sielua. Hän sanoo, että ne kristityt, jotka eivät astu Jumalan turviin, joutuvat tämän saastan valtaan.
Hän näkee, että on tulossa yläosattomuutta ja alaikäisiltä kiellettyjä elokuvia televisioon keskiyön jälkeen. Wilkerson kokee, että suuri askel pornofilmeissä ovat niin kutsutut "dokumenttielokuvat", jotka kuvaavat joukkohomoseksuaalisuutta ja jännitysmurhia. Motellit mainostavat itseään "ilotaloiksi", kun muutaman dollarin lisämaksusta vieraat voivat katsoa kovan luokan pornoelokuvia huoneissaan, josta Wilkerson arvelee tulevan erityisen suosittua opiskelijoiden keskuudessa. Wilkerson näkee myös kuinka seksi valtaa lehtikioskit sekä koulujen sukupuolivalistuksen, jossa homoseksuaalinen rakkaus on normaalia ja että sukupuolileikit naimattomien välillä ovat toivottavia "jos toiset suuresti kunnioittavat toisiaan".
Wilkersonin näky suuresta nuoriso-ongelmasta
"Uskon, että keksitään uusi seksilääke, jota pian jaetaan mustassa pörsissä teini-ikäisille ja opiskelijoille. Se luhistaa moraalisen pidättyvyyden ja johtaa tuhannet teini-ikäiset irrallisiin sukupuolisuhteisiin."
Wilkersonin näky koskien Suomea
Wilkersonin mukaan Jumalan Pyhä Henki etsii sekä löytää janoisia sydämiä Venäjältä, Kiinasta ja Itä-Euroopasta. Hänen mukaansa Jumala suo idän ja lännen välille hetkellisen aselevon, jotta sen aikana levitettäisiin evankeliumi kommunistimaihin. Wilkersonin mukaan evankeliumin tie Neuvostoliittoon kulkee Suomen kautta ja että Suomessa tapahtuva suunnaton Pyhän Hengen toiminta leviää Venäjälle. Lyhyen vapauden aikana tapahtuu hengellistä herätystä, mutta sitten ovet äkkiä sulkeutuvat sekä alkaa mieletön vaino, joka vetää mukaansa herätyksen piirissä olleet kansat Wilkerson toteaa.
Näky viimeisestä yrityksestä pettää Jumalan valittuja
Wilkerson on nähnyt tämän sukupolven Jeesukseen uskovat "viimeisinä kristittyinä". Wilkerson kuvaa, kuinka Saa/tana tulee viekkaasti, viattomasti ja huomaamatta, että vain harvat käsittävät sitä. Paha houkuttelee kristityt asioilla, jotka sinänsä ovat hyväksyttäviä, mutta jotka väärinkäytettyinä tulevat tuomioksi. Wilkerson näkee, että kaikkein suurin kiusaus viimeisille kristityille on hyvinvointi. Jumala ei ole vaurautta ja menestymistä vastaan, mutta Wilkerson näkee silti, että hyvinvointi pettää miljoonia kristittyjä. Hän näkee kuinka Saa/ana pyytää lupaa kiusata viimeisiä kristittyjä. Tämä on Wilkersonin näky kirjasta Näky nyt:
-----------
David Ray Wilkerson (s. 19.3.1931 - 27.4.2011) oli yhdysvaltalainen kristitty pappi ja vaikuttaja. David oli sukunsa kahdeksas suoraan takenevassa polvessa toimiva pastori ja hänen poikansa Gary Wilkerson on jatkanut perinnettä toimien pastorina.
David Wilkerson kirjoitti yli kolmekymmentä teosta, joista tunnetuin on miljoonia myynyt Risti ja linkkuveitsi –kirja (1963). Vuodesta 1999 lähtien Wilkerson toimi oman seurakuntansa ohella myös maailmanlaajuisessa julistustyössä. Suomessa hän kävi ainakin vuosina 2001 ja 2004.
|
Ajankohtaista: |
#6 David Wilkerson, mies joka näki kaiken tämän etukäteen05.05.2015 21:32David Wilkerson on tunnettu myös profetian armolahjastaan. Ehkä hänen tunnetuin näkynsä on eräältä illalta 70-luvun alusta. Tuolloin hän näki viisi vavahduttavaa näkyä tulevaisuudesta ja hän kirjoitti kirjan näistä asioista. Kirjan nimi on NÄKY (1973) Tästä kirjasta on monia uusintapainoksia saatavilla ja se on edelleen yksi myydyimmistä kristillisistä kirjoista. Itselläni tuo teos on ollut kirjahyllyssä jo yli parikymmentä vuotta. Näky -kirjassaan David kertoo mm. siitä kuinka maailmantalous menee totaalisesti sekaisin ja pysyy sellaisena aina antikristuksen päiviin asti. Hän sanoo, että edessäpäin ovat ajat jolloin kulutusjuhlat lakkaavat ja puute sekä kärsimys tulee tilalle. Hän kertoo myös moraalin rappautumisesta, homoseksualismin noususta, pornografian tarjonnan räjähdysmäisestä lisääntymisestä ym. Hän kertoo kuinka Sodoman ja Gomorran synti tulee takaisin ja puistot ym. tulevat turvattomiksi paikoiksi liikkua. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011020713145447_uu.shtml Hän kirjoittaa rajuista sääilmiöistä. Hän sanoo, että tulee tulvia, hurrikaaneja ja maanjäristyksiä ym. ja aina näiden eteen liitetään sana kuten ennennäkemättömän voimakas, historian pahin tms. Davidilta on liikkeellä myös kiistelty näky jota hän ei ole itse vahvistanut omakseen. Näky on vuodelta 2008 ja siinä mainitaan joku välimeren valtio joka menee yhden päivän aikana konkurssiin ja amerikkalaisilla on tämän jälkeen kaksi viikkoa aikaa nostaa rahansa pankeista ulos: sen jälkeen pankit sulkeutuvat joksikin aikaa ja kun ne jälleen avataan, ihmisten rahoilla ei ole enää mitään arvoa. David itse tietää tämän maan nimen, muttei ole päästänyt sitä julkisuuteen. Kerrotaan hänen laittaneen valtion nimen sinetöityyn kirjekuoreen ja tallettaneen kuoren Manhattanilaiseen pankkiholviin. Kuoren saa avata vasta tuon tapahtuman jälkeen. |
Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus! |
#7 Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:38#1: Arkkipiispa Kari Mäkinen - Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti
Te olette isästä per keleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä. |
Ekumeeninen Yhteys-liikkeen tuki ry: |
#8 Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:44#4: Veli Korpikannas - Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti : Ketkä muut? |
Suomi tuhon partaalla! |
#9 Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:49#1: Arkkipiispa Kari Mäkinen - Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti Miten kehtaatte häväistä Raamatun ja uskon!? |
Arkkipiispa ei voi olla väärässä! |
#10 Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 21:53#4: Veli Korpikannas - Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti Kiitos että otiitte kantaa. Miten te käsitätte asian? |
Uskomatonta |
#11 Mutta ikävä kyllä totta!05.05.2015 21:56 |
Kaleva |
#12 Teinipoika raiskattiin Oulussa05.05.2015 22:02
Teinipoika raiskattiin kävelytiellä. Tekijöitä ei ole toistaiseksi tavoitettu. Rikosylikomisario Kari Rantanen kertoo, että poika oli tulossa kävellen Maikkulan Nesteen suunnasta, kun kaksi miestä alkoi huudella hänelle. Miehet kävivät pojan kimppuun kävelytiellä noin 100 metriä Maikkulan Salelta Kangasrinteen suuntaan. Uhrin mukaan molemmat miehet olivat pitkiä. Toinen heistä oli selvästi toista tukevampi. Kummallakin oli jaloissaan farkut. Toisella miehellä oli ruskeat hiukset. Rantasen mukaan epäillyt ovat suomalaisia. Uhrilla ei ole hengenvaarallisia vammoja, eikä hän ole sairaalahoidossa. Rantanen pitää tapausta hyvin harvinaisena. Mahdolliset havainnot tekijöistä tai tapauksesta voi ilmoittaa Oulun poliisin numeroon 071 876 0211. Raiskauksesta kertoi ensimmäisenä sanomalehti Kaleva nettisivuillaan. |
Toivottavasti loppu tulee pian! |
#13 Re: Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 22:06#8: Ekumeeninen Yhteys-liikkeen tuki ry: - Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi. Eikä ihme; sillä itse saa tana tekeytyy valkeuden enkeliksi. Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen. |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#14 Re: Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 22:09Kysymys tässä adresissa ei ole siitä ettemme hyväksy ihmistä.... Joh 3:16... ei siinä sanota että Jumala Rakastaa syntiä |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#15 Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 22:17#4: Veli Korpikannas - Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti Toivon että arkkipiispaa käsitellään / nimitellään asian mukaisesti...Kannan otoissamme, Asiat voivat riidellä ei ihmiset |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#16 Re: Re: Re: Arkkipiispa: Homoseksuaalisuus ei ole minkäänlainen synti05.05.2015 22:34 |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#17 Tämä on hänen oma lausunto05.05.2015 22:36Ilta-Sanomat tavoitti juuri Etelä-Afrikasta palanneen arkkipiispan Kari Mäkisen.
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon arkkipiispa Kari Mäkinen otti viime viikolla kantaa tasa-arvoiseen avioliittolakiin.
– Jos aloite hyväksytään, kenenkään avioliitto ei menetä yhtään arvostaan eikä yhdenkään lapsen asema vaarannu, arkkipiispa kirjoitti Facebookissa ennen lakialoitteen eduskuntakäsittelyä. Lakialoitteen mentyä läpi Mäkinen kirjoitti uuden päivityksen, jossa hän iloitsi äänestystuloksesta. Päivitykset saivat monet iloitsemaan, mutta myös suuttuneita löytyi pilvin pimein. Ankarimmin ihmisten närkästys näkyi eduskunnan äänestystä seuranneena viikonloppuna, jolloin muutaman päivän aikana kirkosta erosi yli 10 000 ihmistä. – Se on suuri suru, että ihmiset reagoivat eroamalla kirkosta. Mitä kaikkea erojen takana on, en tiedä, sillä nyt näemme vain lukuja, emme ihmisten tarinoita, Mäkinen kertoo IS:lle. Eroaalto tekee vuositasolla ison loven kirkon kassaan. Se ei ole kuitenkaan ole Mäkisen mukaan nyt olennaista. – Olennaista on, että ihmisillä ja ihmisarvolla ei ole hintalappua. Mäkisen saama palaute on koskettanut arkkipiispaa monella tasolla. – Olen saanut myönteistä ja kielteistä palautetta. Kyllä se palaute tuntuu. Oikeastaan ajattelen niin, että tässä tilanteessa roolini on ollut ottaa vastaan tunteita. Mäkinen myöntää, että tasa-arvoinen avioliitto aiheuttaa ihmisissä suuria tunteita. – Kun on kyse ihmisiä syvästi koskettavista asioista, kuten avioliitosta tai seksuaalisuudesta, silloin nousee esiin myös monenlaisia reaktioita. Nyt on käynyt juuri niin. Teitä on syytetty Jumalan sanan poikkeamisesta? Miten vastaisitte näille arvostelijoillenne? – Ehkäpä tässä on takana asianomaisten ihmisten oma tulkinta Raamatusta, jonka pohjalta he syyttävät minua. Se, että ihmisiä puolustetaan, on kyllä ihan kristillisen uskon ydintä. Lue arkkipiispan koko haastattelu huomisesta Ilta-Sanomista. |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#18 Re: Tämä on hänen oma lausunto05.05.2015 23:12#17: Veli Korpikannas - Tämä on hänen oma lausunto TÄSSÄ NÄEMME LOPPU OSASSA, HÄN EI NÄE , EIKÄ EROITA SYNTIÄ MITÄ IHMINEN TEKEE JA IHMISTÄ ERIKSEEN |
![]() Anonyymi |
#1905.05.2015 23:18Taloudenpidon mallioppilaana aiemmin kunnostautunut Suomi putosi tiistaina mutasarjaan, kun EU-komission talousennuste vahvisti Suomen rikkovan unionin kahta keskeistä taloussääntöä. Talousennusteen mukaan Suomen budjettivaje nousee tänä vuonna 3,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta viime vuoden 3,2 prosentista. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen nousee lähes 63 prosenttiin viime vuoden 59 prosentista. EU:n taloussääntöjen mukaan budjettivaje ei saisi nousta yli kolmeen prosenttiin eikä julkisen velan osuus saisi nousta yli 60 prosentin rajan. Suomen lailla kahta keskeisintä taloussääntöä rikkovat euromaista vain Ranska, Espanja ja Portugali. Mainos (uutinen jatkuu alla) Vahvalta ei Suomen talous näytä myöskään talouskasvun näkökulmasta. Komissio arvioi Suomen talouden kasvavan tänä vuonna vaivaiset 0,3 prosenttia ja ensi vuonna tasan yhden prosentin. Suomen talouskasvu on komission mukaan tänä vuonna EU:n toiseksi hitainta Kyproksen jälkeen. Ensi vuonna Suomen talouskasvu on komission ennusteen mukaan heikointa koko unionissa. Komissio laski tiistaina ennustettaan Suomen talouden kasvuvauhdista, sillä vielä helmikuussa komissio arvioi tämän vuoden talouskasvuksi 0,8 prosenttia ja ensi vuonna 1,4 prosenttia. "Suomen kevät etenee hitaasti" Suomen tilanne näytti tiistaina poikkeavan tylysti EU:n ja euroalueen valtavirrasta. Suomesta poiketen komissio nosti ennustettaan euroalueen ja koko EU:n talouskasvusta. Euroalueen talouden arvioidaan kasvavan tänä vuonna 1,5 prosenttia ja ensi vuonna 1,9 prosenttia. Komission mukaan Euroopan talouskehitystä siivittävät tänä vuonna muun muassa alhainen öljyn hinta, vakaa talouskasvu muualla maailmassa, euron arvon heikkeneminen ja Euroopan keskuspankin elvytystoimet. – Euroopan talous elää nyt kirkkainta kevättään moneen vuoteen, EU:n talouskomissaari Pierre Moscovici kiitteli. Moscoviciltä kysyttiin hänen tiedotustilaisuudessaan myös Suomen talousluvuista. Ranskalaiskomissaarin mukaan talouden elpyminen ei suinkaan tapahdu tasaisesti kaikissa unionimaissa. – Kaikkialla kevät ei ole yhtä hyvässä vauhdissa, Moscovici sanoi. Talouskomissaari muistutti, että komissio julkistaa maakohtaiset talouspoliittiset suosituksensa myös Suomen osalta ensi viikolla. |
Veli Korpikannas Adressin tekijä |
#20 Re: Tulossa on talouden ja moraalin raju romahdus05.05.2015 23:23#5: David Wilkerson: - Tulossa on talouden ja moraalin raju romahdus
Taloudenpidon mallioppilaana aiemmin kunnostautunut Suomi putosi tiistaina mutasarjaan, kun EU-komission talousennuste vahvisti Suomen rikkovan unionin kahta keskeistä taloussääntöä. Talousennusteen mukaan Suomen budjettivaje nousee tänä vuonna 3,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta viime vuoden 3,2 prosentista. Julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen nousee lähes 63 prosenttiin viime vuoden 59 prosentista. EU:n taloussääntöjen mukaan budjettivaje ei saisi nousta yli kolmeen prosenttiin eikä julkisen velan osuus saisi nousta yli 60 prosentin rajan.
Mainos (uutinen jatkuu alla)
Vahvalta ei Suomen talous näytä myöskään talouskasvun näkökulmasta. Komissio arvioi Suomen talouden kasvavan tänä vuonna vaivaiset 0,3 prosenttia ja ensi vuonna tasan yhden prosentin. Suomen talouskasvu on komission mukaan tänä vuonna EU:n toiseksi hitainta Kyproksen jälkeen. Ensi vuonna Suomen talouskasvu on komission ennusteen mukaan heikointa koko unionissa. Komissio laski tiistaina ennustettaan Suomen talouden kasvuvauhdista, sillä vielä helmikuussa komissio arvioi tämän vuoden talouskasvuksi 0,8 prosenttia ja ensi vuonna 1,4 prosenttia. "Suomen kevät etenee hitaasti"Suomen tilanne näytti tiistaina poikkeavan tylysti EU:n ja euroalueen valtavirrasta.
|
Vieras |
#2106.05.2015 06:40Lestadiolaiset käyttää lapsia hyväksi. Mutta syntiä se ei ole, koska ollaan heteroja. Synnintekijät on miehiä, uhrit tyttöjä. Asiasta ei sen koommin puhuta, käsketään antamaan anteeksi. |
Arkkipiispalla |
#22 On suuri valta!06.05.2015 06:40Arkkipiispa voi poistaa homouden syntiluettelosta ja siten muuttaa kirkon jäsenten, jotka uskovat häneen sokeasti, kohtalon! |
Mäkisen tunnusmerkit |
#23 Re: On suuri valta!06.05.2015 07:35#22: Arkkipiispalla - On suuri valta!
1.Johanneksen kirje:
|
Vieras |
#2406.05.2015 09:46Antakaa anteeksi homoille ja homouden kannattajille! Ei seitsemän kertaa, vaan seitsemänkymmentä seitsemän kertaa! Rukoilkaa Kari Mäkisen puolesta ja kaikkien muidenkin sekä kirkkoon kuuluvien, että siihen kuulumattomien puolesta! |
He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen! |
#25 Re: Evankeliumin voima06.05.2015 14:11Roomalaiset 1
16 Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle. 16 Sillä en minä häpee Kristuksen evankeliumia; sillä se on Jumalan voima itsekullekin uskovaiselle autuudeksi. Ensin Juudalaiselle, niin myös Grekiläiselle. 16 Minä en häpeä evankeliumia, sillä se on Jumalan voima ja se tuo pelastuksen kaikille, jotka sen uskovat, ensin juutalaisille, sitten myös kreikkalaisille. [1. Kor. 1:18, 1. Kor. 2:5, 1. Kor. 4:20; 1. Tess. 1:5]
17 Sillä siinä se vanhurskaus, joka Jumalan edessä kelpaa, ilmoitetaan uskosta uskoon, niinkuin kirjoitettu on: vanhurskaan pitää elämän uskosta. 17 Siinä Jumalan vanhurskaus ilmestyy uskosta uskoon. Onhan kirjoitettu: "Uskosta vanhurskas saa elää." [Hab. 2:4; Gal. 3:11; Hepr. 10:38] 18 Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa, 18 Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaiken ihmisten jumalattomuuden ja vääryyden tähden, jotka totuuden vääryydessä pitävät. 18 Jumalan viha ilmestyy taivaasta ja kohdistuu kaikkeen jumalattomuuteen ja vääryyteen, jota ihmiset tekevät pitäessään totuutta vääryyden vallassa. [Ef. 5:6; Kol. 3:6]
19 Sentähden se, mikä taidetaan Jumalasta tuta, on heille tiettävä; sillä Jumala ilmoitti sen heille. 19 Sen, mitä Jumalasta voidaan tietää, he kyllä voivat nähdä. Onhan Jumala ilmaissut sen heille. [Ap. t. 14:17, Ap. t. 17:27]
20 Sillä hänen näkymättömät menonsa, nimittäin, ijankaikkinen voimansa ja jumaluutensa nähdään hamasta maailman luomisesta, jotka ymmärretään niistä, jotka tehdyt ovat: ettei he taitaisi itseänsä syyttömiksi sanoa. 20 Hänen näkymättömät ominaisuutensa, hänen ikuinen voimansa ja jumaluutensa, ovat maailman luomisesta asti olleet nähtävissä ja havaittavissa hänen teoissaan. Sen vuoksi he eivät voi puolustautua. [Job 12:7-10; Ps. 19:2-4; Jes. 40:21,26]
21 Että he tunsivat Jumalan, ja ei ylistäneet häntä niinkuin Jumalaa eikä kiittäneet, vaan vilpistelivät omissa ajatuksissansa, ja heidän järjetöin sydämensä on pimennyt. 21 Vaikka he ovat tunteneet Jumalan, he eivät ole kunnioittaneet ja kiittäneet häntä Jumalana, vaan heidän ajatuksensa ovat käyneet turhanpäiväisiksi ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. [Ef. 4:17]
22 Kuin he itsensä viisaiksi luulivat, niin he ovat tyhmiksi tulleet, 22 He väittävät olevansa viisaita mutta ovat tulleet tyhmiksi, [1. Kor. 1:20]
23 Ja ovat katoomattoman Jumalan kunnian muuttaneet katoovaisen ihmisen ja lintuin ja neljäjalkaisten ja matelevaisten kuvan muotoiseksi. 23 ja he ovat vaihtaneet katoamattoman Jumalan kirkkauden katoavaisten ihmisten ja lintujen, nelijalkaisten ja matelijoiden kuviin. [5. Moos. 4:15-18; Hes. 8:10]
24 Sentähden on myös Jumala heidät laskenut sydämensä himoihin, saastauteen, häpäisemään keskenänsä omaa ruumistansa, 24 Sen vuoksi Jumala on jättänyt heidät mielihalujensa valtaan sellaiseen saastaisuuteen, että he keskinäisissä suhteissaan häpäisevät oman ruumiinsa. [Ps. 81:13; 1. Kor. 6:18; Ef. 4:19; 1. Piet. 4:3]
25 Jotka Jumalan totuuden ovat valheeksi muuttaneet ja ovat kunnioittaneet ja palvelleet enemmän luontokappaletta kuin Luojaa, joka on siunattu ijankaikkisesti, amen! 25 He ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen, he ovat kunnioittaneet ja palvelleet luotua eivätkä Luojaa -- olkoon hän ikuisesti ylistetty, aamen.
26 Sentähden on Jumala heidät antanut ylön häpiällisiin himoihin, että myös heidän vaimonsa ovat muuttaneet luonnollisen tavan luontoa vastaan, 26 Siksi Jumala on jättänyt heidät häpeällisten himojen valtaan. Naiset ovat vaihtaneet luonnollisen sukupuoliyhteyden luonnonvastaiseen, [3. Moos. 18:22,23]
27 Niin myös miehet ovat antaneet ylön vaimon luonnollisen pitämisen, toinen toisensa puoleen himoissansa palaneet, miehet miesten kanssa riettauden tehneet ja saaneet, niinkuin pitikin, eksymisensä palkan itsessänsä. 27 ja miehet ovat samoin luopuneet luonnollisesta yhteydestä naisiin ja heissä on syttynyt himo toisiaan kohtaan. Miehet ovat harhautuneet harjoittamaan keskenään säädyttömyyttä ja saavat ansaitsemansa palkan. [1. Moos. 19:5]
28 Ja niinkuin ei he tahtoneet Jumalaa tuta, niin Jumala laski heidät häijyyn mieleen tekemään niitä, mitä ei sovi tehdä, 28 Koska he eivät ole antaneet arvoa Jumalan tuntemiselle, on Jumala jättänyt heidät arvottomien ajatusten valtaan, tekemään sellaista mikä ei sovi.
29 Täynnänsä kaikkea vääryyttä, salavuoteutta, koiruutta, ahneutta, pahuutta: täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahan suomuutta: 29 He ovat täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, täynnä kateutta, murhanhimoa, riitaisuutta, petollisuutta ja pahansuopuutta, he panettelevat [Gal. 5:19-21; 2. Tim. 3:2-5 : Tit. 3:3]
30 Korvankuiskutteliat, panetteliat, Jumalaa vihaajat, häpäisiät, ylpiät öykkärit, pahain neuvoin pesät, vanhemmillensa tottelemattomat, 30 ja parjaavat, vihaavat Jumalaa, ovat röyhkeitä ja pöyhkeitä, rehenteleviä ja pahanilkisiä, vanhemmilleen tottelemattomia,
31 Tomppelit, liiton rikkojat, haluttomat, sovittamattomat, armottomat. 31 ymmärtämättömiä ja epäluotettavia, rakkaudettomia ja säälimättömiä.
32 Jotka Jumalan oikeuden tietävät, (että ne, jotka näitä tekevät, ovat kuoleman ansainneet) ei ainoastaan niitä tee, mutta myös suostuvat niihin, jotka niitä tekevät. 32 Vaikka he tietävät Jumalan säätäneen, että ne, jotka käyttäytyvät tällä tavoin, ovat ansainneet kuoleman, he toimivat itse näin, vieläpä osoittavat hyväksymistään, kun muut tekevät samoin. [3. Moos. 20:13,16; Room. 6:21 | Ps. 50:18] |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3700 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1458 Luotu: 01.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
399 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
437 Luotu: 19.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1831 Luotu: 22.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
379 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
141 Luotu: 29.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20461 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1537 Luotu: 10.12.2024
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
79 Luotu: 07.05.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1869 Luotu: 09.05.2022
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
559 Luotu: 01.04.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68606 Luotu: 15.02.2024
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11347 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
687 Luotu: 13.03.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
598 Luotu: 01.03.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
27 Luotu: 08.05.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2511 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1857 Luotu: 10.04.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
495 Luotu: 09.04.2025