Adressit.com

Sano ei Ahveniston muovipuistolle!

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#76 May 15, 2015, 16:08
Hienoa, että nuoret aktivoituvat heitä itseään ja luontoa koskevassa asiassa!
Vieras#77 May 16, 2015, 06:54
Ei mitään lisähärpäkkeitä kauniiseen maisemaan.
Vieras#78 May 17, 2015, 17:35

Apparan upean luonnon vuoksi. Nuorten aktiivisuudelle. 

Vieras#79 May 18, 2015, 05:30
se on paras tälläisenaan
Vieras#80 May 18, 2015, 06:03
Nauti luonnon lumoista, vain piru pirstaa pientareensa. Luonnon rauha järkkyy.
Vieras#81 May 18, 2015, 07:29
Kerrankin oikean asian puolesta yritetään tehdä jotain. Luonnonsuojelualueet jätettävä rauhaan ja annettava luonnossa liikkujien nauttia niistä. Kiitokset adressin laatijalle ja aurinkoista kesää kaikille :)
Vieras#82 May 18, 2015, 09:44

Ahvenisto , luonnonsuojelukohde!

Ahveniston suojeluyhdistys on taistellut alueen puolesta vuosikausia . En tiedä onko kyseinen yhdistys vielä olemassa mutta Ahvenisto on ja pysyy. Alueella olen nauttinut rauhallisista aamuista , syksyn pienistä illoista . Altaan korjaus aiheutti toki pitkään haittaa , äänet ja lisääntynyt liikenne. Harju jolla kasvaa harvinaisia kasveja ja perhosia . En todellakaan ymmärrä miksi kyseinen ajatus vesipuistonrankentamisesta on päässyt niin pitkälle että on vain Elykeskuksen lupaa vaille toteutuakseen. Tuo kaunis keidas lähellä kaupunginsydäntä on kultaakin arvokkaampi. Alueentuhoaminen on edesvastuutonta meitä hämeenlinnalaisia kohtaan , lapsiamme ja heidän tulevia lapsiaan kohtaan. Ihmettelen suuresti että yrittäjälle annetaan koko kaupungin väestön kustannuksella mahdollisuus tuhota virkistysalue jota veloituksetta olemme saaneet käyttää ja siitä nauttia . Vesipuisto on varmasti hyvä idea jos sen sijaintipaikka on joku muu kuin luonnonsuojelualue . Jos tämä hanke toteutuu häpeän olla hämeenlinnalainen !!!!!!!!!!!!!!!

Vieras#83 May 18, 2015, 11:19
Hortonomina ja puutarhaihmisenä vastustan näitä hölmöjä ideoita, jotka ei toimi käytännössä. Pilaavat maisemaa liiaksi ja tuovat lisää roskanlevitystä alueelle.
Vieras#84 May 18, 2015, 14:40
Avenisto PITÄÄ säilyttää ennallaan ,virkistysalueena !!
Koko Suomen Kansan Ilo#85 May 18, 2015, 20:12

Muovia maailma täynnä! Viherpiipertäjät muutenkin haluaisi kieltää muovi.. tässä oiva kohde. Parhaiten lapset ja aikuiset nauttivat luonnollisuudesta. Nämä on niitä askeleita, kun rannat menee kaikilta maksulliseksi ja vedet yksityistetään.. Siis vesi, jota maailmassa on paljon, annetaan ns menetettyjen työpaikkojen ja muiden keksittyjen asioiden nimissä jonkun Nestlen haltuun, ja mitään ei kysytä kansalta.. salassa nämä asiat hoidetaan.. Oikeasti.. kansalaiset.. julkiset rannat menee kohta kaikilta boikottiin kun herrat repii rahaa omaan pussiin.. Ulkomailla on tullut nähtyä näitä rakennettuja hökötyksiä.. onnettomia ovat ihmiset niiden äärellä.. mutta, AI SITÄ RIEMUA, kun lapsi löytää jonkun luonnollisen ötökän, luonnon kiveltä ja pääsee vieläpä pulahtamaan ihan vapaasti veteen ilman muovirakennelmia.. meillä on tämmösiä muovihauskuuksia varten esim. Flamingo vantaalla  yms. huvipuistot..  Kylllä ihmisen paras paikka on kokea luontoa arjen keskellä ilman sitä "muovista teho-teko-ilo-rahanpesulaitosta!" Sitä paitsi.. se alkuperäinen luonto kuolee lopullisesti tämän muovin/bitumin/betonin alle!

Ritva Tornberg#86 May 19, 2015, 05:06

Puuhamaa vesipaikkoineen on hyvin lähellä. Ei Ahveniston historialliseen maisemaan istu muovimäet.

Vieras#87 May 19, 2015, 18:23
Upeaa luontoa ei saa pilata muovijutuilla. Uimahallin rantaan. Kiva saada tuollaista toimintaa sinne. Ahveniston vahvuus LUONTO
Vieras#88 May 19, 2015, 18:43
Haluan, että Ahveniston alue säilytetään nykyisessä muodossaan virkistyskäytössä.
Vieras#89 May 19, 2015, 18:58
Vesipuisto ei sovi Ahveniston luonnonsuojelu- ja virkistysalueelle. Uimahallin ranta on parempi sijoituspaikka hankkeelle. Seikkailupuisto ei sovi luonnonsuojelualueelle.
Vieras#90 May 20, 2015, 10:35
Ehdottomasti ei mitään muovihökötyksiä Ahveniston maisemaan!
Vieras#91 May 20, 2015, 10:45
Täysin samaa mieltä !
Vieras#92 May 21, 2015, 06:40
Ahvenisto on vaan ihan pakko säilyttää luonnollisena alueena ilman minkäänlaisia keinotekoisia härveleitä. On suuri häpeä pilata Ahveniston luonnollinen kauneus ja rauha.
Vieras#93 May 21, 2015, 13:15

Luonnonrauha säilyköön Ahvenistolla

Aktiviteetteina voivat olla uiminen, juokseminen, kävely ja retkeily. Upeaa, kun nuoret ymmärtävät luonnon moninaisen arvon.

Vieras#94 May 21, 2015, 18:02
Olen viettänyt lapsuuteni ja nuoruuteni kesät Ahvenistolla. En hyväksy kauniin ja ainutlaatuisen luonnon uhraamista ahneuden alttarille! Kysymys on erittäin kokemattomien päätöksen tekijöiden ketjutetusta hölmöilyistä. Typeryyden jälkeen paikataan virhettä aina vaan hulluimilla ratkaisuilla!
Vieras#95 May 22, 2015, 12:11

Re:

#94: -  

 Päinvastoin: sopimuksen Olympiapuiston elävöittämiseksi ovat tehneet erittäin kokeneet päätöksentekijät, sama tunnettu valta-akseli. Lue Ahveniston olympiapuiston kehittämisestä kaupunginhallituksen kokous 22.9.2014

Poorold#96 May 22, 2015, 13:51

Tietoa

 Onkohan ihan kaikilla ymmärrystä että tämä härpäke ei ole siellä pysyvästi vaan n. 2kk vuodessa.

Lisäksi se ei estä rannan käyttöä normaaliin tapaan.

esteettisyys on ainoa haitta jonka voi todeta olevan todellinen. Joitakin haittaa.. joitakin ei. Ja eihän kukaan oikeasti edes tiedä miltä se tulee näyttämään. Kuvissa isolta näyttävä rakennelma ei tuossa kokonaisuudessa ole välttämättä mikään mammutti. voin toki olla väärässäkin.

tämä kommentti siksi että ainakin osa vauhkoaa turhasta eikä ole ottanut selvää.

Pooris

 

Ps. En allekirjoita adressia eikä kyllä elämä mene pilalle vaikka wibit ei toteutuisikaan. Iloinen toki olisin jos tässä kaupungissa ei aina oltaisi niin hiton ärhäkästi kaikkea uutta vastaan!

 

Mukavaa kesän vartoilua kaikille!

Poorold#97 May 22, 2015, 13:53

Re:

#74: -  

 Ihan oikeesti.. mistä näitä ainaisia salaliittoteoreetikkoja sikiää? Varmaan HPK:n vika tämäkin :D

Pooris#98 May 22, 2015, 14:02

Re: Ahvenisto , luonnonsuojelukohde!

#82: Sari Tupavuori - Ahvenisto , luonnonsuojelukohde! 

 Jos laitat pihaasi muovisen lastenaltaan niin onko piha iäksi pilalla? 

tämä kommentti vain siksi että oletko yhtään kartalla siitä mitä tuonne ollaan laittamassa? Siirrettävä, ilmatäytteistä, purettavaa, väliaikaista - tokikin aika isoa kumivenematskusta tehtyä huvikeskusta. Siitä ei jää veteen mitään jälkiä.. ei painaumaa aaltoihin tai muuta..

yhäti sitä mieltä että täällä ei kaikki ole täysin kartalla mitä edes vastustavat.. 

Vieras#99 May 24, 2015, 10:50
Ei mitään muovihökkeleitä luontoon.
Vieras#100 May 25, 2015, 08:27
Oisko nyt kuitenkin joku muu paikka...



Hintavertailu.com
Sähkö, suoratoisto, musiikki ja äänikirjat — ilman kirjautumista
Aloita vertailu →
🎮
Selainpelit
Pasianssi, shakki, hertta, tammi ja lisää
Pelaa ilmaiseksi →
Selainpelit.fi