Keskuspuistoa ei saa supistaa
Ota yhteyttä adressin tekijään
Asukastavoitteita tarkistettava
Jos valtuuston hyväksymät ylimitoitetut asukastavoitteet johtavat yleiskaavassa siihen, että kaupungin kaikki viheralueet ja lähimetsät rakennetaan täyteen asuntoja, tavoitteita pitäisi tarkistaa. Päättäjien velvollisuus on muuttaa huonot päätökset.
Asumme perheeni kanssa Pirkkolan kupeessa ja käytämme viikottain alueen reittejä liikkumiseen + uimahallia ahkerasti. Nyt jo alue on kovin ruuhkainen ja käyttöaste on korkea. Olisi todella sääli jos sitä vieläkin ohennettaisiin ja viheralueet uhrattaisiin rakentamiselle!
Kasvattakaa taloja pystysuunnassa, mutta jättäkää vihreät alueet vihreiksi. Ihan vaikka vaatimus, että jokaisen putkiremontin yms. yhteydessä kerros tai pari lisää jokaiseen kerrostaloon, ja asuntopula loppuu siihen, eikä viheralueisiin tarvitse kajota.
Re: Re: Yli 10.000 asukasta ja 75 kaupunginosayhdistystä
#563: - Re: Yli 10.000 asukasta ja 75 kaupunginosayhdistystä
Näin juuri, asia on jäänyt kummasti pimentoon, moni herännyt asiaan vasta nyt lähiviikkoina. Kiitos kaupunginosayhdistysten ja muiden aktiivien!
jos adressi saisi enemmän näkyvyyttä paperiversioina eri puolilla kaupunkia varmasti tulisi kymmeniä tuhansia allekirjoituksia enemmän syksyyn mennessä.
| This discussion has been closed. |
virkavastuuttomuus
Helsinkiläisetkin tarvitsevat luontoa. Päättäjät unohtavat hoitavansa yhteistä omaisuutta. Kaavoittajilla ei ole oikeutta tuhota kaupungin ainoita yhtenäisiä viheralueita, joissa vielä kuuluu linnunlaulu, mustikka kukkii ja väsynyt sielu virkistyy. Jos kaipaatte Manhattanin sykkeeseen, olkaa ystävälliset, muuttakaa sinne ja tuskin kukaan huomaa puuttumistanne, mutta säästäkää meidät järjettömiltä pölyn- ja rahankatkuisilta suunnitelmiltanne ja Eskon puumerkeiltänne. Vielä jos kaikesta huolimatta jätätte piittaamatta kansan enemmistön tahdosta, älkää itsekään menkö nauttimaan juhannuksesta mökeillenne luonnon helmaan, vai millainen reaktionne mahtaisi olla, jos mökkitiellänne seisoisikin vahva puomi ja kieltotaulu?