Karjalohjan entisestä kunnantalosta Kylätalo/Taidetalo!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Nuorisotalo Katulampusta esimerkkiä
Karjalohjan nuorisotalo Katulampun toiminta on osoittanut kylämme yhteisöllisyyden. Kylä- ja taidetalo toisi saman mahdollisuuden lapsista vanhuksiin. Hieno tilaisuus, toivottavasti päättäjät näkevät sen arvon!
Taidetalo Ry antaa mielellään lisätietoja asiasta kiinnostuneille ja toivottaa kaikki tervetulleiksi toimintaansa. Yhteyttä voi ottaa yhdistyksen puheenjohtajaan Jenni Ruohoon 0408434072
Huonoin idea ikinä
Karjalohjalle ei ulkopaikkakuntalainen eksy. "Taidetalossa" käy muutamat paikalliset kerran. Lohjan seurakunnan mummot ehkä kerran ja sen jälkeen kuntalaiset maksavat lopulta ylläpitokulut.
Ei julkista rahaa taiteelle. Jos se ei elätä ei se myöskään ole oikea ammatti.
Re: Huonoin idea ikinä
#6: Lohjalt - Huonoin idea ikinä
Olemme tehneet kiinteistöstä kuntokatselmuksen, laskelman ylläpitokustannuksista sekä tulo- ja menoarvion tilojen eri käyttöasteilla. Yhteistyö Lohjan teknisen lautakunnan kanssa on ollut hienoa. Olemme tutustuneet myös vastaaviin hankkeisiin. Ylläpitokustannukset voidaan kattaa työhuoneiden ja päiväkotitilojen vuokralla. Vuokralaisia olisi tulossa jo useita. Korjauskuluihin haetaan hankerahoitusta. Muu toiminta riippuu yhdistysten ym. tahojen aktiivisuudesta.
Kyynisellä asenteella voi edistää syrjäkylien syrjäytymistä ja sanoa hyvästit yhteisöllisyydelle. Me haluamme uskoa toisin.
Terveisin Jenni Ruoho, Karjalohjan Taidetaloyhdistyksen pj
Kylätalo on parempi nimi, Taidetalo rajaava koska rakennusta tullaan käyttämään laajemmassa toiminnassa kts esittely.
Re:
Mikäli hanke onnistuu talolle tullaan antamaan nimi jonka kyläläiset valitsevat äänestyksellä. Taidetalo Jää tällöin vain hanketta pyörittävän yhdistyksen nimeksi.
Terveisin
Vpj Elina Majander-Aira
Taidetalo Ry
| This discussion has been closed. |