Ulkomaalaislain tulkinta uusiksi ihmiskaupan uhrien kohdalla
Ota yhteyttä adressin tekijään
This comment has been removed by the author of the petition.
Reason for the removal: Keskustelemme ihmiskaupan uhreista täällä.
Ihmiskaupan uhrit !
Nigerialaisnaiset muodostavat omansa prostituoutujien ryhmän. Heidän kouluttamisensa muuhun ammattiin vaatii voimavaroja, ilman , että he vaihtaisivat tuottavan ammattinsa johonkin muuhun. Näitten sosiaalisten ongelmien kerääminen ihmisarvoihin vetoamalla on lyhytnäköistä politiikkaa. Ryhmänä he muodostavat kroonisen ongelman sosiaaliviranomaisillemme. Yksilöinä heidän ongelmansa ovat traagisia !
Re: Ihmiskaupan uhrit !
#3: nigerboy - Ihmiskaupan uhrit !
Hei nimimerkki nigerboy,
Olen Catarina Mikkonen, kirjoitin tämän adressin yhteistyössä parin ystävän kanssa. Kommenttisi herättää useita ajatuksia, kuten
a)Mitä tarkoitat tuottavaisella ammatilla?
Seksiorjana oleminen ei ole ammatti.
b) Vuonna 2014, Ihmiskaupanauttamisjärjestelmä on rekisteröinyt 32 uutta asiakasta, jotka ovat seksiperäisen ihmiskaupan uhreja. Suomeen ei siis tulvi seksiperäisiä ihmiskaupan uhreja.
Lähde: IHMISKAUPAN UHRIEN AUTTAMISJÄRJESTELMÄN TILANNEKATSAUS 1.1. - 31.12.2014, löytyy googlaamalla
c) Ajatusleikki: Maailmanlaajuisesti on noin 27 miljoonaa ihmiskaupan uhria. Niistä 1-2% vapautuu tai pystyy pakenemaan orjuudestaan. Jos kaikki tulisivat Suomeen, heitä olisi n. 540 000. Sodan jälkeen Suomeen tulvi n. 400 000 pakolaista Karjalasta. Sekin onnistui. Sen lisäksi Suomessa oli todennäköisesti tuhansia, joilla oli sotakokemuksistaan johtuva traumaperäinen stressihäiriö. Selvittiin siitäkin.
Kuitenkin kaikki ihmiskaupasta vapautuneet eivät millään pääse Suomeen, vaikka heitä olisi nykyhetkeä enemmän, olen vakuuttunut siitä, että Suomi pystyisi hoitamaan senkin, kuten pystyi hoitamaan edellämainitut sodanjälkeiset asiat. Ajatusleikki loppu.
d) Väität, että naisista tulisi krooninen ongelma sosiaaliviranomaisille. Heitäkin varmasti on, minulle se kertoo vain sen, että he ovat ulkomaalaislain mukaan "erittäin haavoittuvassa asemassa". Olen tavannut monia naisia, jolla olisi kunnianhimo toimia eri ammateissa, kunhan he ensin saisivat oleskeluluvan. Montako nigerialaista naista olet tavannut?
Ystävällisin terveisin, Catarina Mikkonen
Re: Re: Ihmiskaupan uhrit !
#4: Catarina Mikkonen, adressin luoja - Re: Ihmiskaupan uhrit !
Taivaanrannan maalarin ajatuksia tottavie.
Entäs ne jotka myyvät pimppaa omasta tahdostaan, mutta oleskeluluvan vuoksi väittävät olevansa ihmiskaupan uhreja? Kukkahatut, jeesuksenmorsiot ja femakkolesbot evät ymmärrä että monet naiset tykkäävät pimpan myymisestä, ovat siinä usein jopa melko hyviä. Todellinen ongelma onkin, että ulkomaalaisperäisiä yön naisia ei saada verolle, vaikka nämä tienaavat mukavasti ja samalla rasittavat Suomen sosiaali- ja terveyspalveluita.
Kysymykseen tulisivat valtion monopolilla toimivat bordellit, joissa työskentelevät alannaiset saisivat pimpan myymiseen oikeuttavan työviisumin ja verottajakin siivunsa. Ylipäätään maailman vanhimman ammatin arvostus tulisi saada kohdalleen ja ohjata alalle nuoria kouluttamattomia naisia sekä kantaväestöstä että maahamuttajista, jotka eivät muuten kykene työllistymään. Myös nuorille eksoottisille maahanmuuttajamiehille luulisi löytyvän kysyntää ainakin vanhemmilta homoilta.
Re:
Kesustelen mielelläni ihmisten kanssa, jotka esiintyvät omalla nimellään. :-)
Re:
"Suomi nousuun" nimimerkki sekoittaa (tahallaan?) rikoksentekijät ja uhrit. Tämä vetoomus on uhrien puolesta, ei rikollisten. Kirjoittaja on samalla linjalla kuin muslimimaat, joissa nainen, joutuessaan raiskatuksi, tuomitaan ja rikoksen tekijää ymmärretään eikä edes joudu syytteeseen mistään.
Lapsena "leikimme" sellaista, että heitimme kaverijoukossa kiven suoraan ylöspäin ja huusimme: "Sen syy, jonka päähän putoaa". Uhri ja syyllinen sekoitetaan.
Tuollaisella asenteella ei rikollisuus vähene. Ja päinvastoin kuin kirjoittaja yrittää selittää, hän itse syyllistyy hurskasteluun, kun ei halua katsoa totuutta suoraan silmiin, vaan keksii verukkeita, millä lähimmäisen hätä voidaan sivuuttaa.
Miksi sekoitat evakot tähän keskusteluun? He eivät tulvineet vaan pakenivat. On mielenkiintoista, että pakolaiset ovat tervetulleita alueelle, jonne ei sotaa pakenevia oman maan kansalaisia huolittu.
| This discussion has been closed. |
This comment has been removed by the person who wrote it.