Guggenheim Helsinkiin (tai Suomeen)? EI KIITOS!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Vähän ajateltavaa
Tämä on 11m€ enemmän kuin mitä Guggenheim museo tuottaisi (-6.8m€/vuosi).
Näin helposti selitettynä.
Re: Vähän ajateltavaa
#6: Fredrik Lundström - Vähän ajateltavaa
Niin kauan, kun vanhukset ovat ilman vaippoja, opettajat pakkolomilla, terveydenhuolto piiputtaa ja pelastuspalvelua ajetaan alas ei rahaa saa laittaa tällaisiin turhuuksiin. Helsinki on muutaman viimevuoden aikana saanut jo Kiasman, Oopperan ja musiikkotalon.
Herroilla on joko Napoleonkompleksi, tai olematon itsetunto, kun ei voi olla suomalainen, vaan pitää hienostella kaikenlaisten ulkomaanpellein pillin mukaan.
Toisaalta kansa saa mitä ansaitsee. Pitäisikö syysvaaleissa katsoa omat ansiot uusiksi ja pistää nykypolitikot leipäjonoon.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Jep. Olet aivan oikeassa.
Tämä ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa.
Todella tökerö esitys.
Mutta tosta käy kuitenkin asia selkeästi ilmi. Siis mistä kyse.
Tarpeeton? No voi olla niinkin mutta voihan sitä kuitenkin jotain yrittää.
Ja tosta adressin hmm. hiukan töksähtävästä ilmaisusta... Eikö tämä facebook ole ns.taviksille. Vai onko täälläkin jotkut muotovaatimukset. Äh, pieleen meni. Eihän niitä ole missään virallisissa instituutioissa (oliko hieno sana? ;) ) niin täälläkö sitten pitäisi olla??
Lupaan että laadin seuraavan turhan adressin kielipoliisin avustamana! yst.Leena
Re: Re: Jep. Olet aivan oikeassa.
#12: - Re: Jep. Olet aivan oikeassa.
Tossa on kuitenkin mun nimi?
Et laittanut itse tohon kommenttiin nimeäsi... Miksi et?
Nyt menossa pressanvaalit ja "Guggenheim Helsinkiin".
Mitä sanoo Suomen kansa, tietämättä mistä on kysymys, nyt juuri pressan vaalien aikana, joutuessaan (jos piru suo)maksajaksi jonkun kuuluisuutta ja ennen kaikkea rahaa hamuavan vuoksi.
Leipäjonot kasvavat Helsingissä, mutta ei hätää.
Ehdotankin Helsinkiin "Hilboaperformanssia".
Miten on mahdollista, että Guggenheimia edes suunnitellaan. Jos se toteutetaan ilman koko kansan suostumusta, voidaan sinne museoida kaikki köyhät taiteilijat, käsityöläiset, yksinyrittäjät, yksinhuoljat, koko Kelan roskaväki kukin omaan lokeroonsa. (Uhrautuisin heti näytille.)
Silloin ehkä koko maailma olisi kiinnostunut. Tulisi porukkaa Kiinasta, Japanista jne., mutta missä he voisivat asua, kun nytkin turistiaikaan ei ole riittävästi hotellihuoneita. Kävisikö perhemajoitus?Miettikää hyvät herrat ja rouvat. Tolkkua tekoihin!!
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
This comment has been removed by the person who wrote it.
| This discussion has been closed. |