Adressit.com

Vaikeasti sydänvikainen Arvo on oikeutettu koulutaksiin

Ota yhteyttä adressin tekijään

This comment has been removed by the author of the petition.

marja#2 Oct 22, 2011, 00:31

jos olis järki paikallansa....

.. ja meidän verorahoilla edustajat ajelee seittemän kertaa päivässä pitkin poikin... Nekin joilla on terve kroppa.. Mieluummin nekin taksimatkan niitä todella tarvitseville. Että sillalailla.
Leijonaemon paluu#3 Oct 22, 2011, 00:39

Mitä muuta tämä on kuin mielivaltaa ja anarkiaa?

Tämä tuntuu niin kafkamaiselta: kuinka itsestäänselvä perusoikeus voidaan vammaisen kohdalla näin helposti ottaa pois, noin vain, ilman mitään lainmukaisia perusteluja? Pelottavaa... Mihin ns. hyvinvointi-Suomi on menossa?
Raisa Lehtomäki#4 Oct 22, 2011, 00:42

Kommentti # 1: se oli tyhjä

Ettei joku luule, että minä täällä viestejä poistelen... Se oli tyhjä laatikko!
Mamma joka ei vaikene.... hevillä...ei ees rokilla#5 Oct 22, 2011, 01:10

Re: jos olis järki paikallansa....

#2: marja - jos olis järki paikallansa.... 

 Olet niin oikeassa.

 Yhden oppilaan koulumatkaan käytetty taksikyyti vuodessa ei maksa kun hippusen siitä, mitä päättäjät käyttää kuukaudessa.  Saatikka kun otetaan näitä konsullteja kuntiin/kaupunkeihin. Niillä rahoilla saisi monelle sadalle oppilaalle taksikyydin muutamaksi vuodeksi.  Nyt pistää vihaksi tommonen kohtelu oikeesti. Puolustuskyvytön taas joutuu tappiolle, kun herrat päättää, mukamas ... en viitsi ees mainita sanaa.

 Mutta taas todetaan, että tää on niin väärin.... puolustuskyvyttömiä kaltoin kohdellaan.. :(((

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stello#6 Oct 22, 2011, 08:01
Tuli vaan mieleen, etta esim. kansanedustajilla on jo suhteettoman iso palkka, ja tietaakseni heille on viela varaa maksella kaikenlaisia matka- yms. korvauksia.. Tallaiseen oikeaan tarpeeseen ei sitten loydy varoja?
Vieras#7 Oct 22, 2011, 10:34
Taas Mennää Metsään Idioottipäättäjien Vetäessä Reke PKLE :(
Onko järkeä vai ei#8 Oct 22, 2011, 11:34

Niinpä

Lasten, vammaisten ja vanhusten hoidossa ja yhteiskunnallisissa asioissa on käytettävissä mielivaltaa niin paljon kuin taivaan ja maan välille mahtuu. Sitä ihmettelen, etteikö päättäjillä ja virkamiehillä itsellään ole vammaisia lapsia tai vanhenevia läheisiä? Minun lapseni, vaikeasti kehitysvammainen jolla monta liitännäissairautta käy koulua 60 km:n päässä naapurikunnassa sen takia, kun kotikuntamme erityisopettaja ei voinut häntä opettaa kun ei saanut tyydytystä siitä. Lapsemme koulunkäynti naapurikunnassa tulee kotikunnalle maksamaan yli 50 000 euroa. Tämä potti koostuu valtion yli 30 000 euron tuesta jonka kotikunta lahjoittaa sumeilematta koulukunnalle.
Tuula#9 Oct 22, 2011, 12:35

Surullista

Surullista... Saadaanhan me aikuiset vammaisetkin vaihtaa työpaikkaa tietyin rajoituksin ja kuljetustuki ei mene pois. Ja jos kaupunki on itse kilpailuttanut yms tuntuu aika paljältä.  Voimia äidille ja Arvolle. 

 

 

 

Vieras#10 Oct 22, 2011, 12:43
Muutama päivä sitten oli Ilta Sanomissa juttu kansanedustaja Elsi Kataisen taksikuluista, >1300/kk. Tämä "elsa" ei ole varmaan ainut, kun heitä on 200 ja kaikilla vielä avustajatkin.
EHDOTAN, ETTÄ NÄISTÄ RAHOISTA ANNETAAN ARVOLLE KOULUKYYTIRAHAT. Kyllä terveet edustajat voisivat käyttää enempi julkista liikennettä.
terveisin Kaija Vainio
Makke#11 Oct 22, 2011, 13:11
Ei mitään armoa Arvolle, kävelemään vaan. Adressi vetämään sen puolesta että saadaan kaikki tuet pois Vammaisilta,vanhuksilta,ja sotaveteraaneilta. Nuokin säästyvät rahat voidaan käyttää järkevästi kansanedustajien ja kouluviraston palkkojen nostoon ja matkoihin. On erittäin tärkeää, että esim Hgin kaupungin opetusviraston väki pääsee tutustumaan islannin kuumiin lähteisiin veronmaksajien kustannuksella. Sieltä islannista voi saada arvokasta tietoa, miten esim jääkarhut(joita islannissa ei kuitenkaan ole) leikkivät pentuina sosiaalisesti. Kansanedustajat tarvitsevat torkkupeittoja, tyynyjä,villasukkia, vissyä ja kaikkea mahdollista turhaa tehdessään näitä viisaita päätöksiä maamme tulevaisuuden turvaamiseksi :) JA SITTEN HIERTÄÄ YKS PERHANAN KOULUKYYTI!!!! Eikö järjenkäyttö ole sallittua? Jos lapsi joka vammastaan/sairaudestaan/ym syystä haluaa käydä koulua, eikö hänelle jo sen vuoksi ole annettava siihen mahdollisuus ja kaikin tavoin helpotettava hänen liikkumistaan ja selviytymistään???? Toivon sydämestäni että Arvo saa etuutensa takaisin ja päättäjät ottavat sen päänsä pois sieltä pyllystä sekä miettivät asioita kerrankin järjellä....
Sydännuoren äiti myös#12 Oct 22, 2011, 13:11

Heikoimmalta on helpoin ottaa...

Niinhän se on, että pienimmältä ja heikkoimmalta on aina helpointa ottaa, hän ei jaksa vastustella. Onneksi on tällainen adressipalvelu, jospa tällä saataisiin pienen ihmisen ääni kuuluviin. Suositelkaa myös kaikille tutuille ja myös tuntemattomille tämän allekirjoittamista!

Vieras#13 Oct 22, 2011, 15:05
Järkyttävää välinpitämättömyyttä, lapsen hengellä leikitään uhkarohkeasti vedotien kaupungin "linjaukseen". Allekirjoittakaa ja pelastakaa poika!
Vieras#14 Oct 22, 2011, 15:10

<3

Myös Arvon elämä on arvokas!!!
Paljon voimia äidille ja Arvolle <3 <3
Anni#15 Oct 22, 2011, 15:54
Kuulostaa surulliselta, mutta olisiko kyse siitä että kyseessä on kristillinen koulu. Voisiko Arvo siirtyä tavalliseen kunnalliseen kouluun ja saada koulukyydit sinne? Jos kristilliseen kouluun on liian pitkä matka teiltä. Itse en ainakaan kannata sitä että jokainen voisi valita oman vakaumuksensa mukaisen koulun vaan että kaikki kävisivät saman peruskoulun. Kouluja itse oman maun mukaan valitsemalla kuntien koulukyytimaksutkin varmasti myös nousevat turhaan.

Tsemppiä Arvolle!!
Vieras#16 Oct 22, 2011, 16:05
Voimia taisteluun!!! <3<3<3
Vieras#17 Oct 22, 2011, 19:58
Raisa jaksa taistella edelleen Arvon puolesta!!!!Pirjo Vaasasta
Vieras#18 Oct 22, 2011, 20:05
Käsittämätöntä toimintaa Helsingin kaupungilta
Vieras#19 Oct 22, 2011, 21:12
Taistele oikeuksiesi puolesta! Jaksa! Voimia!!
Vieras#20 Oct 23, 2011, 07:45
Lisää kalusteita Voutilaisen toimistoon ja vähemmän rahaa sairaille vammaisille! Sairas kaupunki!
Vieras#21 Oct 23, 2011, 10:43
Tämä on niin surullista kun päättäjiltä ei löydy sympatiaa vammaisia ihmisiä kohtaan kuin silloin kun he ovat siitä julkisesti vastaamassa. Pitäisikö vammaisten huolista ja ihmisoikeksien vastaiset kunnat ja päättäjätahot listata ja julkaista jossain näkyvästi kaikkien tietoon kuin myös ne tahot jotka vammaiset ottavat huomioon päätännöissään? Vapaanliikkumisen oikeuden rajoittaminen johtaa lähes kaikkien muidenkin oikeuksien puuttumiseen ja esim. sosiaalisten suhteiden ylläpidosta ei ole puhettakaan vaikka ystävät on kaikille meille kaikille erittäin tärkeitä.
kroonikko#22 Oct 23, 2011, 11:22

vertauskohdat

Kummallista, että kun jokin sosiaalinen ongelma pullahtaa esiin, niin ensimmäiseksi käydään arvostelemaan kansanedustajien palkkoja. Heidän ansioitaan alentamalla muka saataisiin varoja
niinkuin nyt tässä tapauksessa Arvon taksimatkoihin. Yksittäistapaukset ovat tietysti traagisia.
Adressien kerääjä voisi julkaista asiaa koskevat dokumentit. Bussipysäkiltä löytyvä ruumis
on tehokeinona mainio.
Vieras#23 Oct 23, 2011, 19:03
Hei Raisa Lehtomäki! Kirjoita eduskunnan oikeusasiamiehelle. [email protected].
Raisa Lehtomäki#24 Oct 23, 2011, 21:29

Arvolle ei käynyt lähikoulu (mm. # 15 vastausta tässä ... ;)

Opetusvirasto katsoi neljä vuotta sitten, että Arvon olisi käytävä lähikoulua. Koulurakennus on 1930-luvulta, kerrosvälit todella korkeat eikä toimivaa ilmastointia, vaikka pilvettömällä säällä aurinko paistaa koko päivän. Kun Arvo kävi siellä pari viikkoa koulua, hän oli koulupäivän jälkeen aivan lopussa, kun sisällä oli lämmintä 30 astetta!!! Sydän ei tahtonut millään jaksaa sellaista kuumuutta. Lisäksi oppilaita on koulussa yli 500. Arvo olisi sinne kouluun uupunut ja infektoitunut (hän saikin jo toisella viikolla heti infektion; syynä uupumus + lasten paljous). Ensimmäisen vuoden Arvo kävi enimmäkseen sairaalakoulua, toisen vuoden opetin häntä itse kotona, kunnes kolmannelle luokalle -kun opetusvirasto ei yhtään halunnut auttaa Arvolle sopivan koulun löytymistä- vihdoin sitten rohkaistuin itse valitsemaan Arvolle ao. kristillisen koulun, jossa luokkakoko oli 14 ja oppilaita yksikössä yhteensä alle 50 (mulla oli sinne kontakteja menneestä elämästä, kun mm. kummilapset olivat sitä koulua aikoinaan käyneet). Yritin ennen tätä omaa valintaa mm. saada opetusvirastolta listaa niistä kouluista joissa olisi alle 200 oppilasta (tai sitten alle 300) mutta minulle sanottiin, että tällaista tietoa ei voitu antaa(!). Olisin tämän listan mukaan alkanut tiedustella Arvolle, Helsingin mittakaavassa, mahdollisimman pientä kouluyksikköä. Netissä tieto oppilasmääristä esiintyy koulujen kohdalla hyvin satunnaisesti, usein ei ollenkaan. Enkä minä jaksanut alkaa soittamaan kaikkiin 300 kouluun kysyäkseni vain oppilasmääriä (siis kun en saanut tätä listaa)! Siksi tuli tämä yksityiskoulun valinta, kun siitä ennestään jotain tiesin. Mutta sitten alkoikin tökkiä kaikki muu...Esim. Arvo, joka käy lastenklinikalla lähes joka viikko jossain tutkimuksissa ja testeissä, ei ole oikeutettu esim. leikkaushoidon yhteydessä käymään ao. klinikassa toimivaa sairaalakoulua, ellei ole sairaalassa kirjoilla.
Arvo on nyt neljännellä ja on käynyt kaikkiaan neljää eri koulua. Kun alunperin valittu koulu ei Arvolle sopinut ollenkaan (eri koulu kuin tuo yllämainitsemani 'kuuma' koulu), laitoin opetusviraston päälliköille, sosiaalitoimen päälliköille, opetuslautakunnan jäsenille ja kaupungin johtajille postia, mutta kukaan ei liikahtanut. Otin sitten yksin vastuun Arvon koulunkäynnistä, en muuhun kyennyt.
Nyt vain alkaa tämä kaikki jo väsyttämään. Tiedän, että Arvo on erityisArvo, joka ei sovi mihinkään sabluunaan (kehitysvamma, cp-vamma, adhd tms.) ja siksi koulukäyntiin pitäisi ao. viraston hieman panostaa. Sitä varten on olemassa alan ammattilaiset ao. virastossa. Ainakaan Arvon kohdalla on heidän palkanmaksunsa kyllä mennyt piikkiin: "vastikkeettomasti maksettu".
Raisa Lehtomäki#25 Oct 23, 2011, 21:34

KIITOS!!!

Unohtui edellisestä viestistä PÄÄASIA: KIITOKSIA KAIKILLE TÄHÄN ASTI ALLEKIRJOITTANEILLE! Olen aivan liikuttunut - ja Arvo ei osaa tehdä muuta kuin tuijottaa suu auki hämmästyksestä: "Olenko minä näin suosittu, äiti?"