Jyväskylän lyseo tulee säilyttää
Ota yhteyttä adressin tekijään
Kahdeksasta veljestäni kuusi on käynyt lyseota, itse olin siellä 34 vuotta opettaja. Ei varmasti mikään sivistynyt taho voi lopettaa tällaista historiallisesti arvokasta laitosta. Siihen pystyy vain nihilisti, joka ei anna arvoa millekään muulle kuin rahalle, ehkä urheilulle, Jyväskylässä kun ollaan. Täältä alkoi opettajien valmistus seminaarussa, samoin korkeampi koulutus pääkaupungin ulkopuolella ja suomen kielellä. Eivätkö tällaiset seikat paina mitään? Häpeän olla jyväskyläläinen, jos Lyseo hävitetään. Millään ei ole mitään väliä näemmä kun sivistys unohdetaan. Toivon että adressi auttaa.
Taisi olla kevät 2005, kun Jyväskylän lukiolaiset marssivat ulos Cygnaues-lukion puolesta. Nyt sietäisi nousta kaduille uudestaan, tällä kertaa puolustamaan Lyseon lisäksi kaikkia muitakin lukioita.
Lyseolla on historiaa, perinteitä ja tunnearvoa. Niin on itseasiassa kaikilla muillakin lukioilla - opiskelijoidensa muistoissa ja sydämissä. Lyseolaisena kannatan ehdottomasti Lyseon säilyttämistä, mutta lyseolaisena pitää muistaa, että kaupungissa on muitakin säilyttämisen arvoisia lukioita. Pyrkimällä säilyttämään kaikki tai ainakin mahdollisimman moni, ja puolustamalla lukioiden arvoja yhdessä kaikkien kaupungin lukiolaisten kanssa, on paremmat mahdollisuudet saada myös Lyseo säilytettyä.
Enni Stylman (Kauppinen), yo 2007
Re:
Muualla esim. Helsingissä vanhat rakennukset enemmän arvossa, Jyväskylässä puretaan. Helsingissä Suomen vanhin suomenkielinen oppikoulu olisi nähtävyys, kaupungin ylpeys ja suojelukohde.
Koulusta kirjoitetaan todella hyvin ylioppilaaksi, vaikka keskiarvoraja kouluun pääsemiseksi on ollut viime vuodet matalalla. Viime keväänä yo-kirjoitukset menivät parhaiten Jyväskylän lukioista, monena vuonna toiseksi parhaiten. Jotakin erityistä tuossa koulussa on! Tästä kuuluu erityiskiitos myös opettajille.
Ei mitään väliä
Yksityistetään Lyseo
Silti Lyseoon pääsee. Oppilaat ja opettajat innostuneita työstään ja koulussa viihdytään,
toisin kun suurlukioissa, jossa kaikki on massaa. Lukiot eivät tarvitse monta miljoonaa
maksavia tieto- ym. tekniikoita vaan viihtyisän ja osaavan työympäristön, mahtavan
henkilökunnnan ja opiskelijat, jotka Lyseossa ovat vuodesta toiseen. Nyt säästetään väärästä
päästä ja pistetään rahat turhuuteen. Vt. "Lutakko" Mahtavat KIITOKSET koko LYSEON väelle!
Re: Yksityistetään Lyseo
#36: Yksityinen Lyseo - Yksityistetään Lyseo
No voi hyvät ihmiset sentään, kun otetaan kantaa mitään tietämättä. Lyseoon pääsi viime syksynäkin loppujen lopuksi kaikki ne, jotka muualle eivät päässeet. Nuoret ovat meneet suurin joukoin mm. Cygnaeus-lukioon, joka toimii uusissa tiloissa ja jonka lopettamisen uhka ei ole ollut samalla tavalla puheissa kuin Lyseon. Kuitenkin, vaikka esim. juuri Cygnaeus-lukioon ja Voionmaan urheilulukioon on jo vuosia ollut vaikeampi päästä, Lyseosta on kirjoitettu ylioppilaiksi paremmin arvosanoin! Mistä tämä johtuu? Siitä, että kyseessä on korkeatasoinen ja toimiva oppilaitos, jossa oppilaat viihtyvät ja innostuvat oppimaan. Nyt tämä aiotaan panna vasaran alle siksi, että rakennus on kallis korjata. Mihin kaikkeen muuhun tässäkin kaupungissa on rahaa pantu? Väriasfaltteihin, järven täyttöön, katujen kaivamiseen tunneliin ja kohta on parkkitalo Kirkkopuiston alla. Listaa voisi jatkaa rivikaupalla. Mutta arvokasta koulurakennusta ei voida korjata alkuperäinen käyttötarkoitus säilyttäen. Niin typeriä ovat teknokraatit, joita sivistys ei ole edes hipaissut.
Re: Lopetetaan Ressu
Ei ole taidettu katsoa viime vuosina lukioiden sisäänpääsyjen keskiarvoja Lyseoon alhaisin keskiarvo muutamana viime vuonna, mutta kirjoituksissa loistavia tuloksia. Yhteenveto Lyseon ilmapiiri ja loistavat opettajat takaavat hyvän ympäristön oppia mikä näkyy kirjoituksissa ja ei meistä mitään kapea-alaisia tyyppejä tule, jotka luulemme itsestämme liikoja. Meistä tulee sosiaalisia ja hyvin yhteiskunnassa vaikuttavia moniosaajia eikö sen ole jo historia todennut
Entinen Lyseolainen
Hämmästyttää, kummastuttaa
Re: Ei mitään väliä
#34: Näin on - Ei mitään väliä
"Ei Lyseon henki voi olla kiinni yhdestä rakennuksesta." Ei niin, vaan yhteisöstä tuon rakennuksen sisällä. Nyt Haahtelan uusimmassa raportissa jäljellä olevista neljästä lukiokombinaatiosta Lyseon yhteisö on ainoa, joka takuuvarmasti hajotetaan. Ja mitä "herrojen kersoihin" tulee, älä naurata: jokainen, jonka keskiarvo ylittää hivenen kuutosen, on jo pari vuotta päässyt sisään - ja siitä huolimatta koulusta on kirjoitettu hyvin. Jos ns. herrojen kersojen sisäänpääsy on ollut kiinni liian korkeasta keskiarvosta (??! mistä HERRAN TÄHDEN se muka enää pitkiin, pitkiin aikoihin muuten on ollut kiinni??!), eipä ole enää.
Re: Viestiin 31
"Koulusta kirjoitetaan todella hyvin ylioppilaaksi, vaikka keskiarvoraja kouluun pääsemiseksi on ollut viime vuodet matalalla. Viime keväänä yo-kirjoitukset menivät parhaiten Jyväskylän lukioista, monena vuonna toiseksi parhaiten." Huomionarvoista on ehkä tulevan lukioverkkoratkaisun kannalta juuri tämä: nyt KKY:n alaisista lukioista Lyseo on ollut ehdottomasti (ja useidemn kymmenien sijojen kaulalla) paras. Ei vaikkapa nykyisin hyvin vetävä Cygnaeus-lukio, jonne on jo useita vuosia vaadittu yli kahdeksan keskiarvio, näköjään yllä lähellekään. Vaan mitäpä väliä tällä olisi päättäjien kannalta...
| This discussion has been closed. |
Re: Hallinnon hölmöilyä
#1: Hannu Salmi - Hallinnon hölmöilyä
Please do not close Jyväskylän Lyseo. It is a great institution of learning, which has helped me, an American artist, to understand the Finnish people and culture. I have worked there three times as an English teacher, and I am very proud to say that I, in some humble way, can also claim to be a Lyseolainen and that Jyväskylän Lyseo has made me a better person. I have been in touch with some of my pupils over the years, and I am fascinated at what an interesting group of people they have become, working in many professional fields. They are individuals and yet they are decidedly Finnish, and everyone of them, I'm sure, would say that Jyväskylän Lyseo has been and always will be a positive influence on their lives and how they live in and perceive their society. Save this great institution. Let Jyväskylän Lyseo continue it's important work.
Jonathan Failla, Magdeburg, Germany, 2011