Adressit.com

Vaasan musiikkiluokkien puolesta

Ota yhteyttä adressin tekijään

eipäs,juupas#1926 Mar 26, 2013, 10:08

mitä,,,

mitä käytännön merkitystä sillä voisi olla,laskeutukaa nyt jo sieltä pilvilinnoista ja tutustukaa normaaliin elämään.antakaa lapsille oma rauha ja opettajille myös,vaikka tuntuu että opettajat ovat todella kaunaista väkeä.
Vieras#1927 Mar 26, 2013, 11:39

opettajien pätevyys

Onko se opettajarekisteri tulossa, tietääkö joku? Eikö sellaista suunniteltu?
vaasan valintoja seurannut#1928 Mar 27, 2013, 08:56

kaunaiset opettajat

Miksiköhän on opettajia, jotka ovat kaunaisia.
Yksi asia hietää varmasti joka koululla. Nyt kun virat ovat taas jaossa, pitäisi jonkun muunkin kuin rehtorin saada vaikuttaa opettajavalintoihin.
Otetaanko koululle siellä tarvittavia opettajia; musiikkiluokalle päteviä musiikin/luokanopettajia. Käsityön/luokanopettajian kouluille, joissa niitä tarvitaa.
Siis ei rehtoreiden tai viraston väen perhetuttuja, mukavia, sopeutuvia, kilttejä (vaaleita ) tyttöjä, vaan PÄTEVIÄ.
Virat valtakunnalliseen hakuun auki! VARMASTI MUSIIKKILUOKILLEKIN LÖYTYY Jurin tilalle uutta pätevää innokasta työvoimaa.
eipäs,juupas#1929 Mar 27, 2013, 10:29

mitä,,,

olen samaa mieltä.monessa koulussa blondi jutut menevät läpi.olisiko rehtoreitten ryhmä 6 tehnyt säännöt näin.uutta verta muualta tänne,luulisi löytyvän.
Vieras#1930 Mar 27, 2013, 13:15

Re: kaunaiset opettajat

#1928: vaasan valintoja seurannut - kaunaiset opettajat

"VARMASTI MUSIIKKILUOKILLEKIN LÖYTYY Jurin tilalle uutta pätevää innokasta työvoimaa."

Auttaako se, jos rehtorit Nummela ja Pirkko Käräjämäki pysyvät virassa?

yx brunette#1931 Mar 27, 2013, 15:07

Re: kaunaiset opettajat

#1928: vaasan valintoja seurannut - kaunaiset opettajat

Onko koulussa sitten epäpäteviä opettajia musiikkiluokilla?! Luulisin, että ketään ei ole pelkän  tukkalaitteen värin perusteella paikkaansa valittu!

vieras#1932 Mar 27, 2013, 18:38

Re: Re: kaunaiset opettajat

#1931: yx brunette - Re: kaunaiset opettajat

Onkilahdessa on varmasti päteviä luokanopettajia, jotka ovat erikoistuneet musiikkiin. Tämä ei tarkoita, että he olisivat päteviä musiikinopettajia.

Erikoistuneen luokanopettajan musiikillinen koulutus (tuntimäärä yliopistoissa)nykyään on todella olematon. Sillä opetuksella ei pärjää musiikkiluokkien opettajajna, vaan pitää olla musiikkiopistotaustaa ja koulutusta musiikkiluokkia varten.

Juri on "ylikoulutettu". Anne pätevä.

Uusia opettajia valittaessa (olisi pitänyt jo valita Jurin tilalle) pitäisi olla kaksoiskoulutus luokanopettaja/musiikinopettaja.

Mutta jos virat jaetaan sisäisesti, ei Vaasassa yksinkertaisesti ole tällaisia henkilöitä. Mkisi kaupunki ei laita virkoja haettavaksi valtakunnan lehtiin. Tulijoita varmasti olisi.

Titävätköhän rehtori ja päättäjät mikä ero on luokanopettajalla ja musiikinopettajalla. Epäilen.

Vieras#1933 Apr 01, 2013, 16:39

Re: Re: Re: kaunaiset opettajat

#1932: vieras - Re: Re: kaunaiset opettajat

ai että.. ja niin muistan erään ylemmän virjamiehen perheen minulle vakuuttaneen, että musiikkiluokathan ei lopu Jurin irtisanomiseen. Missä tosiaan on se pätevä jatkaja?

This comment has been removed by the person who wrote it.

sääli#1935 Apr 03, 2013, 19:57

Jurin kannalta liian myöhään


Oikeusministeriö harkitsee, pitäisikö esimerkiksi työtoverin vainoaminen sittenkin määritellä virallisen syytteen alaiseksi rikokseksi. Lainsäädäntöneuvos Matti Marttunen sanoo STT:lle, että asiasta keskustellaan erittäin vakavasti virkamiestasolla.
psykologiaa opiskellut#1936 Apr 04, 2013, 12:58

Kiittikö Nummela auttajiaan?



Saiko 6. luokanopettaja kiitosta?

Narsisti käyttäytyy omahyväisen itsekkäästi eikä ole kykeneväinen ottamaan huomioon toisten tunteita, oikeuksia ja tarpeita, vaan hyväksikäyttää ja väärinkäyttää kanssaeläjiään. Narsisti kärsii empatian puutteesta, laaja-alaisista harhakuvitlemista oman kaikkivoipaisuutensa suhteen, vaatii jatkuvaa ihailua, on röyhkeä, ylimielinen ja kateellinen. Narsistilla on epärealistinen minäkuva ja hän kuvittelee olevansa oikeutettu erityiskohteluun. Narsisti e i o s o i t a k i i t o l l i s u u t t a e i k ä k a t s o o l e v a n s a velvoitettu noudattamaan s ä ä n t ö j ä ja l a k i a.

Vieras#1937 Apr 04, 2013, 13:34

Re: Kiittikö Nummela auttajiaan?

tulevaisuus näyttää..#1938 Apr 07, 2013, 15:31

Re: Re: Kiittikö Nummela auttajiaan?

#1937: - Re: Kiittikö Nummela auttajiaan?

No tod. näk. ainakin siitä ylimääräisestä työstä, jonka musiikkia opettavat joutuivat tekemään Jurin puolesta olisi ollut kiitos paikallaan. Mutta mistäs me tiedämme, kun osa puolet eivät puhu. vaikka kuinka kauniit kiitokset ja kukkkapuskat halusten kera saivat...

Totta varmasti on se, että musiikin opettaminen on raskasta, vaikka kuinka rakastaisi työtään, mikäli ilmapiiri  ei ole hyvä.Voihan olla, että kaikki on nyt hyvin, kun Juri on saatu pois.

 

Eniten minua tällä hetkellä kiinnostaa, miten saadaan lahjakkaita lapsia edelleen Onkilahteen.

Juri hoiti "mainonnan" ja  tiedotuksen. Luokanopettajien voimat ja aika ei tähän riitä, ja tuskin "johdolla" on mielenkiintoa tai kunnianhimoa asiaa kohtaan.

 

Vieras#1939 Apr 08, 2013, 21:30

Re: Re: Re: Kiittikö Nummela auttajiaan?

#1938: tulevaisuus näyttää.. - Re: Re: Kiittikö Nummela auttajiaan? Totta varmasti on se, että musiikin opettaminen on raskasta, vaikka kuinka rakastaisi työtään, mikäli ilmapiiri ei ole hyvä.Voihan olla, että kaikki on nyt hyvin, kun Juri on saatu pois.

Mihinkäs ne ongelmat sillä katoaisivat?  Ongelmathan vain pahenevat kun Juri ei niitä hoida.

vieras#1940 Apr 09, 2013, 06:43

niinpä

Kyllä opettaja on aina opettaja.ikinä,koskaan ,missään, ei mikään ole hyvin.kyllä ahdistaa,,,,
Vieras#1941 Apr 09, 2013, 14:13

ahistaa

No minua ahdisti siinä määrin että lopetin opettajan hommat.
Tuo otsikoissa olevan helsinkiläisen yläasteen touhu on ihan arkipäivää Suomen kouluissa, ellei mukaan lasketa eliittikouluja isoissa kaupungeissa. Seuratkaapa sitä. Miettikääpä, miten Suomelle käy.
maailna mallillaan#1943 Apr 10, 2013, 16:14

Re: niinpä

#1940: vieras - niinpä

Enpä tuota ihmettele, että ahdistaa. Vaasassa kuuluu olevan tilanne, että moni kulkee mikrofoni taskussa, ainakin mennessään työsuojeluvaltuutetun tai esimiehensä kanssa keskustelemaan.

vaasa maailman kartalle#1944 Apr 10, 2013, 16:28

Iltasanomiin?

Pitäisikö vihjata ilttikseen, että Vaasa pisti vielä paremmaksi. Irtisanomisen yksi peruste nurkkaan paneminen(Jurin nurkka oli erään oppilaan mukaan luokan perällä ollut pöytä, jonka äärellä häirikkö saattoi laulaa ja olla mukana. Mukana ollutta opettajaa ei kuunneltu.
Jurin tapana ei ole ollut nurkkakulttuuri. Olen vuosien ajan seurannut lasteni ja tuttavien lasten koulunkäyntiä ja kuunnellut heidän kertomuksiaan Jurin tunneilta.
Häiritsijät kuulemma sylkivät, kiusasivat, häiriköivät aina kun oli mahdollista. Kauheaa, jos heitä on komennettu.
Milloinkahan ne muut ko. koulun opettajat, jotka ovat TODELLA seisottaneet lapsia nurkassa saavat kutsun kuulemistilaisuuteen?
Vieras#1945 Apr 10, 2013, 19:45

Re: Re: niinpä

#1943: maailna mallillaan - Re: niinpä

Vaasassa kuuluu olevan tilanne, että moni kulkee mikrofoni taskussa, ainakin mennessään työsuojeluvaltuutetun tai esimiehensä kanssa keskustelemaan.

 

Missä muka?

enemmän ääntä tapahtumasta#1946 Apr 11, 2013, 05:47

Re: Iltasanomiin?

#1944: vaasa maailman kartalle - Iltasanomiin? 

 Nyt olisi Vaasassaki todella oikea hetki keskustella rehtorien (EI TODELLAKAAN KOSKE KAIKKIA) ihmeellisestä tavasta ymmärtää törkeäkäytöksisiä oppilaita ja vanhempia. !!Mennä heidän puolelleen! Tukematta opettajia!!! Kuuntelematta heitä!!  Monet opettajat jäävät yksin. Ei ole ihme, että tulee työuupumusta, sairautta, pahaa oloa, halua vaihtaa työtä, koulua jne...  KALLISTA KAUPUNGILLE!

Onko mitään merkitystä työnohjauksella, työsuojelulla, lääkärillä. Asiat eivät etene. Kaikki ovat vaitiolovelvollisia. (paitsi..)

Työntekijät uupuvat, vaihtuvat. Rehtorit ja johtajat senkun porskuttavat ja voivat hyvin.

arkajalka#1947 Apr 11, 2013, 05:50

Re: Re: Re: niinpä

Tiedän, mutten uskalla kertoa!#1945: - Re: Re: niinpä 

Vieras#1948 Apr 11, 2013, 05:58

Re: Re: Iltasanomiin?

Vieras#1949 Apr 11, 2013, 06:00

Re: Iltasanomiin?

aamunkoi#1950 Apr 12, 2013, 20:31

vieras

voi jumalauta teidän juttuja,,,olisko jo aika aloittaa elämä..