Stop police crime
Ota yhteyttä adressin tekijään
Perussuomalainen
HIENOA!!!
Maassa jossa julistetaan kokoajan ihmisoikeuksien puolesta ja niihin vedoten otetaan maahan pakolaisia, "elintasoturisteja" ja loput mitä verovaroista sattuu jäämään syydetän pitkin maailmaa, milloin mihinkin hätäapuun tms. näennäiseen huuhaa hommaan, johon varoista ei päädy todellisuudessa kuin murto-osa(tämäkin perustuu kuulo-, luulo- ja mediapuheisiin/teksteihin)... no mutta asiaan. Tällaisessa maassa poliitikot ja poliisiylijohto ajaa eteenpäin lakeja ja esityksiä, jotka syrjii ja suorastaan työntää ulos kansalaisten perusoikeuksista yhtä harrastajajoukkoa. Pelkästään omien pelkojen, kuulo(=pa**a)puheiden ja luulojen valossa esitetyt asiat(asiat joista ei ole olemassa olevaa tuomiota tms. todistetta) tulisi tuomita oikeudessa herjauksesta = kunnianloukkauksesta, kun taas ihmisoikeuksien penääminen ja julkisuudessa harrastajien maineen mustaaminen ja pahimmassa tapauksessa asiaan liitettävien yksilöiden elämän vaikeuttaminen on vakava ja tuomittava asia, jota ei saa jättää huomiotta!!!! Ei liene kenellekään tapauksesta mitään tietävälle ole tuntemattomia kuullut lauseet, "niitä liiviukkoja, taatusti rikollisia", "Eikö ne kaikki harrikkakuskit oo jotai rosmoja" tms. letkautuksia? Poliitikot ja poliisiylijohto on median rumputulella syöttänyt ihmisten mieliin kuvan ja pelon, rajoituksia lisäämällä ja kerhojen, kuin harrastavien ihmisten maineen mustaamalla ja syyttämällä mielivaltaisesti milloin mistäkin yrittävät vain kerätä irtopisteitä omiin nurkkiin. NYT loppu tälle ddr-mallille, elämme kuitenkin 2012 vuotta!!!
Oikealla asialla
Tästä asiasta pitääkin metelöidä.
Allekirjoitan heti kun teksti on oikoluettu ja korjattu julkaisukelpoiseen kuntoon.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re:
#7: - kyllähän asia menee näin: mies tekee liivit eikä liivit miestä, jotenka on mielestäni aivan turha ruveta vastoin parempaa tietoa paasaamaan itsetunnosta/uskottavuudesta ihmisille, jotka siitä jotain jopa ymmärtävät .
Re: Re:
Juuri näin!! Mieleen juolahtaa näiden #7 ja #9 vastausten kohdalla hyvin pian että, mihin perustatte näkemyksenne?? Kuulo-, luulo- vaiko mediapuheisiin/teksteihin?? Tuollaista huttua on syytä heitellä ainoastaan, niin kauan kuin pystytte todistamaan asian varmaksi ja sen varjolla noin kärkkäästi yleistämään.
Oletettavasti moottoripyöräilijöiden seassa on myös rikollisia, mutta niitä löytyy kaikista muista ihmisryhmistä täysin samanlailla. Pitäisikö arkadianmäki lakkauttaa sen vuoksi, koska sielläkin istuu rikollisia??? Tuskin tulee tapahtumaan, eihän täkähikiän lentipallojoukkuettakaan syrjitä ja/tai revitä pelipaitoja jos yksi jäsen käy paskomassa pastorin postilaatikkoon ja varastaa naapurin auton?!?!? Joko nyt alkaa valkeneen mistä on kyse, jos ei niin suosittelen perehtymään muuhunkin kuin aku ankkaan.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Yleistäminen
Re: Heitä ne liivit roskiin.
Olen harrastaja ja käyttänyt erilaisia liivejä yli30v. Minkä takia ne pitäisi heittää roskiin? Mihin laitan passin ja lompakon?
Jokainen harrastaja tietää, ettei liivit tee rikollista. Se on vain kyrlpänaamojen joutavaa horinaa....
Ihmisten pitäisi osata jo tajuta..
Ottakaa jo säkki pois päästä. Ettekö te tajua mihin suuntaan tällaisilla asioilla maatamme ollaan viemässä. Poliisivaltio, totalirismi, sitäkö täällä halutaan?
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Rikollisjengi
Hohhoijjaa...
Mutta sen tuo kaikki kieltäminen, herjaaminen yms. aiheuttaa et, kaikkien moottoripyöräharrastajien päälle maalataan ihmisten mieliin tietynlainen kuva, joka kärjistyy aina pahemmaksi mitä enemmän sitä mediassa julistetaan... kunnes ollaan siinä pisteessä että, työtä hakiessa katsotaan vaan pintaa ja todetaan "meillä ei rikollisjengiläiset työskentele" tms. ja mitä tulee tähän viimeisimpään poliisien tuomarointi touhuun en jaksa edes alkaa enää kirjottaan.
Jos joku on niin s****nan sokea et, haluaa ja uskoo kaiken mitä media ja hallitus suoltaa tulemaan, niin onnea valitsemmallesi tielle... älä ylläty joku päivä, jos huomaat olevasi pe**sraiskattu samalta taholta mitä olet peruskallionasi pitänyt.
Re: Re: hah, kyllä se vaan usein on niin että liivit tekee miehen eikä miehet liiviä
Jollain Gospel Ridersilla ja Bandidosilla on vain moottoripyörät yhdistävä tekijä. Suomen poliisi on listauttanut rikollisjärjestöjä ja sinne ei ihan mikään perähikiän mummonhakkaaja -järjestö pääse.
Riisukaa ne foliohatut.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: hah, kyllä se vaan usein on niin että liivit tekee miehen eikä miehet liiviä
jokseenkin järjenvastaista väittää että jotenkii ihmeellisesti liivit rupeis tekemään äijiä??? kyllähän koulutushaaran merkit pittää ite ommella Suomen armeijassakii, käsittääkseni :D
joo jooo
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: joo jooo
#22: motoristi 35 vuotta - joo jooo
Oletko ajanut liivit päällä 35 vuotta? Me haluamme pukeutua haluammallamme tavalla, ilman että sinä tai kukaan muukaan puututte pukeutumiseemme. Kyse on yksilön vapaudesta valita. Vain se että ajamme liivit päällä aiheuttaa aiheettomia pysäytyksiä, henkilötietojen tarkastuksia yms. eli virkavalta on ottanut silmätikukseen tunnuksellisten liivien käyttäjät hyvinkin selkeästi, merkkeihin katsomatta.
Toinen ongelma on ettei kukaan päättäjistä ole kovin tarkkaan määritellyt keneltä liivit tulisi kieltää? Eli todennäköisesti kielletään kollektiivisesti kaikilta. Huomaa että päättäjien ja poliisijohdon lobbaaminen kansalaisten ajatuksenvirran muokkaamiseksi on ollut tehokasta.
On totta että on olemassa liivikerhoja, jotka eivät liity moottoripyöräilyyn millään tavalla, mutta heillä liiveissä ei olekaan MC -tunnusta. Eivätkä he aja moottoripyörillä. Mutta se siitä, se on kokonaan erillinen asiayhteys.
On hienoa että täällä(kin) voi kirjoitella anonyymisti, mutta henkilökohtainen toiveeni on että sen tyyppinen kirjoittelu pysyy suoli24 osastolla. Tänne kun voi kirjoittaa ihan omalla nimellään, mielestäni.
En ymmärrä kuka suomalainen ihminen, joka ajattelee omilla avoillaan, haluisi kansalaioikeuksia rajoitettavan..?
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
| This discussion has been closed. |
Sama laki, eri tulkinta..