Ruoka-aputoiminnan pikaisesta käynnistämisestä Vantaalla
Ota yhteyttä adressin tekijään
Ruoka-apu
Ei ruoka-apuun ylipäätään olisi tarvetta,ellei vasemmistolainen olisi päässyt valtaan ja päättämään kolmenkymmenenvuoden ajan.Mikäli Kekkosen sisäpolitiikka olisi pitänyt jatkuvuudensa näihin päiviin saakka,olisi Suomi todella vauras ja tasa-arvoinen maa elää,ilman ruokajonoja ja suur työttömyyttä.Varsin nopeasti maailmalla kehitys alkoi edetä autoillistunisen ja koneellistumisen myötä.Elettiin ilmistyön varassa ja tuli traktorit maatalouteen ja elintarvikkeiden liikatuotanto.Oli poistettava tuotannosta suuret määrät petoa.Teollisuus monipuollistui ja työtä tarjoutui entistäkin enempi suomalaisten iloksi,masentavan sodan jälkeen ja taakse jäävien suurten sotakovausten tultua maksetuksikin.
Hätätoimet ja ratkaisut
-saada toimeentulotukipäätökset ajallaan Vantaalla kuten muissakin kunnissa (lisää etuuskäsittelijöitä)
-estää myös muiden köyhien tarvitsemien palvelujen huonontaminen niin Vantaalla kuin muualla
-parantaa köyhimpien perusturvaetuuksia kuten vihreät huomauttivat ns. palkka-alekeskustelussa (mutta asiaa periaatteessa kannattavat puolueet eivät ottaneet syöttöä, tosin keskusta ehdotti työttömälle oikeudesta tienata 300 euroa kuussa ilman työttömyysturvan alentamista)
-suurituloisten verotuksen kiristämistä, jota ns. palkka-alekeskustelussa ehdottivat koko oppositio ja hallituksen enemmistö (demarit, vasemmistoliitto ja vihreät)
Nämä ja muut ehdotukset ja toimenpiteet ovat keskusteltavana Vantaan Köyhien kokouksessa 29.1. klo 17 Koivukylän kirjastossa
Mutta luonnollisesti allekirjoitin. Ruoka-apu on välttämätön hätäkeino.
Hyvä asia,
Vantaalla HOK-Elanto laittaa syömäkelpoista leipää bioetanoliksi,
ei kuulema ole hyväntekeväisyydessä kysyntää.
Kun tarvetta on, niin asian luulisi olevan järjestettävissä
http://www.adressit.com/ruoka_koyhille_ei_jatteeksi_s-kauppa_suursavo_stockmann_jne
Re: Hyvä asia,
Jari Natunen, pystytkö liittämään tämän, meidän adressin sinun ketjuusi? Allekirjoitan samalla kaikki mainitut linkit..
Perusturvasta kiinni
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Adressit
KÖYHÄT KYYKKYYN...
*EKS KÖYHÄT TYKKÄÄKÄÄN OLLA KYYKYSSÄ ?
JA KAIKKI HA ÄÄNESTI KOKKAREITA ELI KOKOOMUSTA JUURI VANTAALLA 98% JA 2% PERSUI !
| This discussion has been closed. |
Ruoka-apu