VETOOMUS Mankin seisakkeen puolesta
Ota yhteyttä adressin tekijään
Paljonko muuten bussin pyörittäminen maksaa suhteessa siihen, että juna kulkisi Mankista? Pohjoispuolen asukkaiden korvaava bussiyhteyshän on todella huono; juna kulkee ruuhka-aikaan kahdesti tunnissa ja bussi sitten vain kerran???
Puhutaan vihreiden arvojen puolesta, mutta sitten päätöksenteossa suositaan bussia ja sille keinotekoista reittiä, kun olemassa oleva junayhteys on varmasti vihreämpi vaihtoehto... Niinpä niin.
Onkohan noin?
junamatkustajista saadaan linja-autoon? Siis vielää erikseen Lasilaaksosta ja itse Mankista? Eiköhän kustannukset nouse ja palvelu heikkene.
Re:
"Puhutaan vihreiden arvojen puolesta, mutta sitten päätöksenteossa suositaan bussia ja sille keinotekoista reittiä, kun olemassa oleva junayhteys on varmasti vihreämpi vaihtoehto... Niinpä niin. "
Kesän 2014 jälkeen kukaan ei enää taida olla tietämätön ilmastonmuutoksesta!
Re:
Linja 911 ei pysähdy enään Mankinjoki ( myös 18,65 kääntöpaikka) pysäkillä, vaan seuraava on puikkari. tämä muutos tullut voimaan 13.10.2014 virallisesti, 9.10, kun kävin kääntöpaikalla ei pysähtynyt myöskään enään.
Re: Urheilukenttä Mankissa, Fiskarsin luonnonsuojelualue..
Re: Urheilukenttä Mankissa, Fiskarsin luonnonsuojelualue...
Re: Urheilukenttä Mankissa, Fiskarsin luonnonsuojelualue...
Loppu tuli?
Länsiväylä 12.11.2015.
" Mankin ja Luoman seisakkeet suljetaan jo maaliskuussa".
http://www.viisykkonen.fi /uutiset/ luoman-ja-mankin-seisakkeet-suljetaan-jo-maaliskuussa
Mankki on anteeksi, vain asemaksi rinnastettavissa oleva. Luoma on seisake.
Nyt on tehty Lasimäentien oikaisu, mutta yhteys Mylbyhyn on edelleen rakentamatta.
Tunnetusti lasilaakson perälle ei voida ajaa bussilla, koska siellä ei ole mahdollista saada käännettyä siellä.
MIKS VASEMMISTO TU HOO BUSSI AJAT JA HARMISTAA KURJISTAA SITEN KOKO SUOMEN KANSAN ?
NÄINHÄN SE ON JA SIT KANS SE KU VASEMMISTO LIITTO ON TUHONNU AIKATAULUT :( !
KUTEN ESIMERKISKI SE KUN BUSSI EI KULJE ENÄÄ KELLO 4 JÄLTÄ VAAN VASTA 7 TE MÄLTÄ TAI 7.59 :( !!
>
JA HUOM KULKI ENNEN 4 JÄLTÄ EI 4.59 KELLO :( !!!
| This discussion has been closed. |
Lähettäjä: Reetta Koskela
Joukkoliikennesuunnittelija
Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymä (HSL)
Vastaanottaja: Adressin tekijä
Vastaus 12.11.2013 lähetettyyn vetoomukseen Mankin aseman säilyttämisen puolesta
Hei!
Olette lähettäneet viime marraskuussa vetoomuksen Mankin aseman säilyttämiseksi. Vetoomus käsiteltiin pyyntönne mukaan yhtymäkokouksessa 19.11.2013. Vetoomuksen myötä päätökseen kirjattiin entistä selvemmin, että Mankin seisake lakkautetaan vasta, kun korvaava bussiliikenne palvelee aluetta.
Mankin asukkailta tulee edelleen huolestuneita yhteydenottoja aseman lakkauttamista ja korvaavia joukkoliikenneyhteyksiä koskien. Keräsimme tähän HSL:n vastaukset vetoomuksessa usein esiin tulleisiin kysymyksiin. Toivomme että voisitte mahdollisuuksien mukaan jakaa vastausta alueen asukkaille. Olemme saaneet paljon huolestuneita yhteydenottoja, joissa luullaan Mankin alueen jäävän pelkästään Kauklahden aseman palvelun varaan. Toivomme, että tieto korvaavasta bussiliikenteestä saavuttaisi Mankin alueen asukkaat väärinkäsitysten välttämiseksi.
====================================================
1. Miksi asema lakkautetaan?
Mankin ja Luoman asemien lakkauttaminen mahdollistaa junaliikenteen nopeuttamisen ja tarjonnan tasavälistämisen. Asemien käyttäjämäärät ovat nykyisin erittäin pienet, eikä niiden saneeraamiselle ole näköpiirissä tarvittavaa kysyntäpohjaa. Junaliikenteen täsmällisyys ja tasavälisyys paranee, kun erilaisten pysähtymiskäyttäytymisten määrä vähenee. Tämä myös helpottaa liikenteen ohjausta ja häiriötilanteiden hoitoa sekä liityntälinjojen suunnittelua.
2. Kuinka julkinen liikenne tullaan järjestämään Mankin aseman lakkauttamisen jälkeen, kuinka Mankista kuljetaan jatkossa Helsingin suuntaan, Kirkkonummelle ja kuinka Tattarinmäen, Svennaksentien, Mankinkujan ja Mankinniityn asukkaiden kulkuyhteydet toteutuvat?
Mankin asemaa ei lakkauteta ennen kuin Lasilaaksoa palvellaan korvaavalla bussilla. Bussiliikenne voi alkaa aikaisintaan Lasimäentien kokoojakadun valmistuttua. Bussia liikennöidään todennäköisesti samalla vuorovälillä kuin tällä hetkellä junaa, eli vuoroväli on 30 minuuttia ruuhka-aikoina ja 60 minuuttia muina aikoina. Bussi tarjoaa yhteyden etenkin Lasilaakson ja Kauklahden aseman välille. Bussin kääntöpaikka tulee Lasilaakson asuinalueen välittömään läheisyyteen. Sitä, kuinka bussin reitti jatkaa Kauklahdesta eteenpäin, ei ole vielä lopullisesti suunniteltu.
2014 syysliikenteen alussa linja 911 aloittaa liikennöinnin välillä Kauklahti – Luoma – Masala – Kirkkonummi. Linja liikennöi tunnin vuorovälillä, aluksi arkisin ja Luoman seisakkeen lakkauttamisen jälkeen myös viikonloppuisin. Linjalla 911 pääsee Tattarinmäen, Svennaksentien, Mankinkujan ja Mankinniityn suunnalta Kauklahteen ja Kirkkonummen suuntaan. Bussi tahdistetaan juniin Kauklahdessa.
Lasilaaksosta Kirkkonummen suuntaan pääsee vaihtamalla Kauklahdessa junaan tai linjaan 911.
3. Mitä nousijamäärätietoja olemme käyttäneet ja kuinka luotettavat luvut ovat?
Vuoteen 2012 asti lähijunaliikenteen matkustajamäärätilastot perustuivat keväisin ja syksyisin suoritettuihin manuaalilaskentoihin. Laskentapäivät on valittu siten, että ne vastaavat matkustajamäärältään mahdollisimman hyvin normaalia arki-, lauantai- ja sunnuntaipäivää. Matkakortti- ja lipunmyyntijärjestelmistä saatavaa tietoa ei käytetä matkustajamäärien arvioinnissa, koska avorahastus ei vaadi voimassa olevan lipun näyttämistä kortinlukijalle tai junan konduktöörille. Kaupunkiradan liikennöintiselvitystyötä tehtäessä saatavilla olivat manuaalilaskentatilastot.
Lähijunaliikenteessä siirryttiin automaattiseen matkustajalaskentaan vuonna 2013. Noin 30 % lähijunaliikenteessä liikennöivästä kalustosta on varustettu matkustajalaskentalaitteilla. Syksyllä 2013 keskimääräisenä arkipäivänä Mankin seisakkeelta tehtiin keskimäärin 84 nousua eli 1,6 nousua junaa kohden. U- ja L-junien matkustajamäärien luotettavuus on melko hyvä, sillä syksystä 2013 lähtien osa arkipäivien vuoroista ajetaan Flirt-junilla, joissa laskentalaitteiden kattavuus on 100 %. Viikonloput ajetaan jo lähes kokonaan Flirt-junilla. Matkustajalaskentalaitteiden laskentatarkkuutta seurataan ajoittain suoritettavilla manuaalilaskennoilla.
4. Onko Mankin alueen maankäytön kehittyminen vaikuttanut suunnitelmiin?
Mankin alueen maankäytön kehittymistä selvitettiin ennen aseman lakkauttamisen esittämistä. Vaikka alueella on kasvunäkymiä, radan pohjoispuolen suojelualueet ja Mankin ympäristön pehmeikköinen maaperä vaikuttavat siihen, ettei aseman ympäristön asukasmäärä tule kasvamaan riittävästi.
Aseman säilyttäminen edellyttäisi alueen maankäytön voimakasta kehittämistä.
Ystävällisin terveisin,
Reetta Koskela
Joukkoliikennesuunnittelija
Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymä (HSL)