Jyrkkä KYLLÄ Savonlinnan ohikulkutielle
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Jyrkkä KYLLÄ Savonlinnan ohikulkutielle.
Annamaria Kohonen Savonlinna |
#1 Lisätään vielä etujen listaan, että...30.03.2009 20:39Ohitustien myötä voidaan satama ja torialue kehittää liikenteeltä vapaaksi ja palvelemaan ihmisiä erilaisten palveluiden yms. parissa. Kun raskas liikenne kulkee nykyisellään pääsääntöisesti sataman kautta, on tällainen kehittäminen mahdotonta. Kuka ihminen haluaa kuunnella torilla raskaan liikenteen jyrinää vajaan viiden metrin päästä juodessaan aamukahvia torikahvilassa? Onko se sitä, mitä ihminen odottaa saavansa ollessaan muiden ihmisten ilmoilla? |
Jukka Törn Savonlinna |
#2 Ohikulkutie01.04.2009 10:31Se tie on välttämätön.Paljon kaupunki laittaa rahaa tie verkkoon vuosittain? Jotkut puhuvat jopa miljoonista.Ne menot aiheutuvat pääosin raskaasta liiken- teestä.Uuden tien kunnossa pidon maksaa tielaitos,ei Savonlinnan Kaupunki. Niissä koululahden ruteikkoisissa ratapenkoissa ei ole mitään kulttuuria,ei se uusi tie voi olla yhtään tuon rumempi mitä se nyt on.Ei pysty.Muistan hyvin kun Punkaharjulle rakennettiin harjualueen ohikulkutie yli 30 vuotta sitten. Ei se ole edes kauhean näköinen se rantatie,komeat on järvimaisemat.Missähän kunnossa harjualue olisi nyt jos sitä tietä ei olisi tehty?Sen aikaiset vastus- tajat varmaan ovat ajaneet autoillaan hyvin tyytyväisinä ohikulkutietä kun inahdustakaan ei ole kuulunut sen jälkeen kun tie avattiin.Mikkelissäkin ohitus- tie menee kaupungin läpi eikä sekään ole kauhean näköinen,miten se täällä voi pilata maisemia?Ei mitenkään kun ei ole muuallakaan.Ei tukkirekat,säiliöautot, hakerekat,ylileveät kuljetukset ym.raskas liikenne kuulu minkään kaupungin ydinkeskustan satama ja tori miljööseen.Pois ne on sieltä saatava.Sitä varten ne ohi meno väylät rakennetaan.Muistan hyvin Mikkelin ja Heinolan ennen kun valtatie 5 meni kaupunkien läpi.Oli muuten melko tuskaista välillä se läpi meneminen.Niin kuin täälläkin.Siellä ei kukaan enää halua entisiä liikenne järjestelyjä takaisin,olipa kannattaja tai vastustaja.Niin käy täälläkin. |
Jaro Koikkalainen Savonlinna |
#3 Kohonen kirjoittaa asiaa!01.04.2009 20:52Keskusta-alue kuuluu ihmisille ei autoille. Ei olisi varmaan kiva siirtää raskasta liikennettä esimerkiksi Kalmarinkadulle. Todellinen ympäristöihminen ei halua täyttää Savonlinnan kapeaa keskusta-aluetta liikenteellä & sen saasteilla - ihmisillä. T: Jaro K. |
the Vieras |
#4 we05.02.2011 12:34 |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45022 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10604 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1670 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
709 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
681 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
245 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
217 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
185 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
149 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025