STOP VERORAHOJEN TÖRSÄILYLLE
Ota yhteyttä adressin tekijään
lopetettava
Jostain on aloitettava
Ei varmaankaan ole kenellekään yllätys, ettei mitään hetkessä tapahdu. Aloitetaan yhdellä adressilla yhdestä asiasta ja puututaan muihinkin epäkohiin myöhemmin. Yksi asia kerrallaan. kysehän tässä tapauksessa ei ole Elsi Kataisen taksimatkoista, vaan kansanedustajien moraalista verovarojen käytön suhteen. Kataisen tapauksen kautta näytetään, ettei me suomalaiset kaikkia kansanedustjien törsäilyjä niellä, vaan vaadimme puuttumista asiaan.
Tavallisilla kansalaisilla on pahojakin taloudellisia vaikeuksia ja kaiken aikaa vaan enemmän verovaroilla rahoitettuja putiikkien menoja kiristetään. Voisivat eduskuntaan valitut edustajat sen verran kiitosta ja lojaliteettia kansalaisille osoittaa, että pohtisivat tarkemmin, miten verovaroista myönnettyjä etujaan käyttävät. Tässä on heillekin "porkkana"; mitä parempi taloustilanne Suomessa, sitä enemmän etuja kansanedustajat saavat.
Siellä ne yksinhuoltajat ja vanhukset naurettavilla tukiaisilla kituvat, jotta Katainen saisi ajella 500 metrin matkoja taksilla valtion piikkiin. Luulisi, että kansanedustajan palkalla on varaa kustantaa omat taksimatkansa ja työmatkat voi ajella pääkaupunkiseudulla julkisessa liikenteessä valtion piikkiin.
Helppoa matikkaa
650e X 12 = 7 800e / vuosi Katainen taksilla ajelee.
7800e X 200 kansanedustajaa = 1 560 000e / vuosi kaikki kansanedustajat tekisivät valtiolle laskua, jos kataisen mallin mukaan taksilla ajelisivat.
Lasketaanpas tähän lisäksi kaikki muut kansanedustajien edut (esim. puhelinetu) ja saadaan tulokseksi muutama miljoona euroa. Miksi ihmeessä me kansalaiset siedämme tätä? Miksi ihmeessä käymme viitenä päivänä viikossa tekemässä työtä, jotta kansanedustajamme voisivat ajella taksilla 500 metrin matkoja? Oi, miksi? Eikö miljoonille euroille löydy parempaa käyttöä kuin kansanedustajien turhien taksimatkojen kustantaminen?
Valtion maksamat taxi kyydit
Pakolaisille maksettavat avustukset ja ulkomainen työvoima rahat menevät "korkojen" kera ulkomaille.Usein terroristijärjestöille.Huumekauppa ja muu pimeä rosvoamin on suomessa vuosittain useita kymmeniä miljardeja euroja.Rahat siirtyvät ulkomaille ja valtio ei saa mitään,suomalaiset maksavat kaikesta.
Valtion säästöt
Naiset jotka etunenässä vouhottavat suu vaahdossa tasa-arvoa ja korkeampaa palkkaa,eivät tee kuitenkaan mitää.Eihän sitä mistä voi maksaa palkkaakaan.
Nykyisin tuottavuus määrää kannattavuuden,kuinka monta puhelinta olet valmistanut ja myynyt.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suuri_adressi
nyt on liikkellä muutakin kuin Adressi.
http://www.muutos2011.fi/vb/entry.php?274-Suora-Demokratia-Open-Source-hankkkeena.
ja kaikki ne on pelleporukkaa, ei fiksut ihmiset tosiaan tarvitse välttämättä mitään pelleporukoita päättämään asioista puolestaan. Toki voihan joku Jyrki & Jutta jotain yksinkertaisia juoksevia hoitaa, mutta ei tosiaankaan mitään isompia "takuutus"-juttuja.
| This discussion has been closed. |
Noita luontaisetuja ovat pikkuhiljaa haalineet itselleen yli kaiken moraalisen käsityskyvyn.
Esimerkiksi TORKKUPEITOT samaan aikaan otettiin 100 v. täyttäviltä peitot pois.
Kohtuuttomat luontaisedut pois.