Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vieras |
/ #26570 Re:01.01.2014 14:05"Avioliitto on ihmiskunnan historian vanhin sopimus de facto. " Antaa olla edelleen ihan rauhassa. Sen muoto on vain muunnellut kovastikin, erityisesti vanhatestamentillisella ajalla. "Avioliitto on ... oikeudellinen sopimus, joka olemukseltaan määritellään naisen ja miehen väliseksi liitoksi nykyisellä avioliittolailla de jure." Juutalaisten oikeuksien kaikenlainen kieltäminen oli voimassa de jure natsi-Saksassa. Mitä todistusvoimaa lausumallasi on? "Avioliitoksi vakiintunut liittonimike on määritetty ja yksiselitteisesti varattu heteronormatiiviselle avioliitolle; naisen ja miehen väliselle liitolle. Avioliiton nimikkeen jakaminen muunlaisille liitoille (erilaisille parisuhteille) on siksi mahdotonta." Nyt kun vielä kaivat esiin sen säädöstön, josta voitaisiin johtaa tällaista hevonkakkaraa... Juridisten käsitteiden sisältöä voidaan muuttaa ja niitä täytyykin aika ajoin muuttaa. Demokratia tarkoitti muinaisessa Kreikassa vapaiden miesten oikeutta ottaa osaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon. Ihmisoikeudet taas saivat ensimmäisen juridisen ilmiasunsa Yhdysvaltojen perustuslaissa, mutta aluksi ne eivät koskeneet alkuperäis- ja mustaa väestöä. Ajattelusi johtaisi loogisesti siihen, että toimisimme täällä edelleen jonkin muinaisen yhteiskuntakoodin mukaan. Jos se olisi Raamatusta johdettu, kivitykset olisivat arkipäivää mitä erilaisimmista asioista - Uuden testamentin muutokset Mooseksen lakeihin olisivat näet aivan liian radikaaleja, koska ne eivät perustu ikiaikaisiin sopimuksiin ja vallalla olleisiin, fariseusten ja kirjanoppineiden ylläpitämiin de jure-olosuhteisiin. Onneksi kivet lentävät täällä vain henkisellä tasolla. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025