TSJ:n ja Rouskiksen fuusiolle EI

Matti Varajärvi

/ #1 Fuusio ja hankintarengas on erillisiä asioita

05.03.2014 12:20

Adressin tekijä ei ole useista yrityksistä huolimatta ymmärtänyt sitä, että fuusio ja hankintarengas ovat eri asioita. Ne eivät ole liitoksissa keskenään. Joten jos fuusio ei toteudu, niin ei hankintarenkaan toiminta muutu. Kunnallinen-yhtiö ei voi suosia ketään, vaikka haluaisi, vaan sen on tehtävä hankinnat kilpailuttamalla.

Sekajätteen lajittelu koneellisesti ei ole riittävän tehokasta. Siinä syntyy kuitenkin ylitettä ja alitetta, joka ei ole enää 2016 jälkeen kaatopaikka kelpoista, koska se sisältää yli 10% orgaanista jätettä. Toki laitteet varmasti pystyy tarkempaan työhön, mutta onko siinä ensää silloin taloudellista järkeä?
Jos jäte päätyy lajittelun jälkeen polttoon, niin saavutetaanko silloin materiaalin kierrätystä?
Jos esim. muovi otetaan uusiokayttöön pitää se puhdistaa, ainakin nykytekniikalla.

Nyt on kyse noin 3% osuudesta alueemme jätejakeista, joten kannattaa käyttää koneita yms. niihin 97%:iin. Siellä on tasalaatuisempaa jätettä, joka on helpompi lajitella/käsitellä.

Toki tälläkin hetkellä olevassa kilpailutuksessa materiaalinhyödyntämiseen päätyvä ratkaisu saa siitä huomattavasti etua.

Aina kannattaa syntypaikkalajitella ja kierrättää omat jätteet. Se on parasta jätehuoltoa.