Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vieras |
/ #33197 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:31.03.2014 13:34Et taida ihan ymmärtää. Henkemme on se, että tekstiä ei lueta peilinä omille oletuksille, vaan sellaisenaan, ottaen huomioon tekstin konteksti ja tunnistetaan/tunnustetaan sen ristiriitaisetkin ainekset. Peilaamalla ja noukkimalla sen avulla oivalluksia sieltä täältä Raamattu "avautuu", vaikka tosiasiassa liikutaan aatteiden valintamyymälässä, josta yksi jos toinen on noukkinut erisorttisia totuuksia parin vuosituhannen aikana. Eikä siinäkään mitään vikaa sinänsä ole, ellei sitten väitettäisi sen olevan alusta asti vallinnut tai "jalostunut" ristiriidaton totuus, joka jämähti sellaiseksi 2000 vuotta sitten ja joka edelleen määrittää sen, mitä ihmisten nykyään pitäisi tehdä. Ja kun sitä tulkintaa pitää ihan kaikenkarvaisilla Raamattu-tunneilla opettaa, ollaan ilmiselvästi tilanteessa, jossa ei voida olla varmoja, että "se oikea totuus" ohjailematta sieltä aukeaisi. Tällaisen opetuksen tarkoitushan on panna laput silmille ja kiinnittää huomiota vain niihin opin juonteisiin, mitkä lahkon setämiehet ovat otollisiksi todenneet. Sen sijasta sieltä pitäisi teologian puolelta etsiä olennaisinta opetusta, joka auttaa myös tämän päivän ihmisiä eettisessä "kilvoittelussaan". Siinä suhteessa olennaisin on rakkauden kaksoiskäsky. Sen 1. osa vaatii nykyajan kristityltä hyvän etsimistä ja pahan välttämistä omassa toiminassaan. 2. osa käskee rakastaa ja tukea lähimmäistä silloinkin, kun lähimmäisen ajattelu ei välttämättä itselle aukea - ellei se sitten ole selkeästi muille vahingoksi (jolloin 1. osa "astuu voimaan"). Ja tämä ei tarkoita niitä asenteellisia ja vihamielisiä väittämiä, joita jeesuspersut täällä heittelevät homoihin kohdistuen. Ne ovat tuomittavaa tuomitsemista, malka ei ole löytynyt omasta silmästä. Ja tämä eettinen oppi sopii toki myös muillekin kuin kristityille. Kukin saa sitten uskoa tai olla uskomatta pelastukseen ja iankaikkiseen elämään uskon kautta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48220 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3097 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
962 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11025 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
269 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
153 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
903 Luotu: 17.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
680 Luotu: 17.03.2025