ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Jumala on Rakkaus |
/ #286 Re: Juutalaiset eivät ole sen pyhempiä kuin muutkaan.14.08.2011 10:59#284: TeroK - Juutalaiset eivät ole sen pyhempiä kuin muutkaan.
Juutalaiset eivät ole lihansa puolesta sen pyhempiä kuin muutkaan, mutta kuitenkin heillä on erityisasema Jumalalta, sillä Aabraham, Iisak ja Jaakob ovat heistä lähtöisin sekä koko maailman Vapahtaja, Jeesus Kristus on heistä lähtöisin, samoin Raamattu, Jumalan ihmeellinen Sana. Eivät ihmiset tuomitse ketään kadotukseen, eivätkä voikaan, vaan Jumalan Sana eli Raamattu sen tekee. Ja se Sana on Jeesus Kristus ja Hän on tuleva tuomitsemaan koko maailman, sillä Isä Jumala on antanut Pojalleen kaiken tuomiovallan - Kuningas Jeesus tulee tuomitsemaan koko maailman oikeudenmukaisesti tämän maailmanajan lopun jälkeen, joka on hyvin pian. Joh 1: 1 - 14 1. Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala. 2. Hän oli alussa Jumalan tykönä. 3. Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on. 4. Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus. 5. Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt. 6. Oli mies, Jumalan lähettämä; hänen nimensä oli Johannes. 7. Hän tuli todistamaan, todistaaksensa valkeudesta, että kaikki uskoisivat hänen kauttansa. 8. Ei hän ollut se valkeus, mutta hän tuli valkeudessta todistamaan. 9. Totinen valkeus, joka valistaa jokaisen ihmisen, oli tulossa maailmaan. 10. Maailmassa hän oli, ja maailma on hänen kauttaan saanut syntynsä, ja maailma ei häntä tuntenut. 11. Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan. 12. Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille jotka uskovat hänen nimeensä, 13. jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta. 14. Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta. Vielä on armon aika vähän - mahdollisuus tehdä parannus ja vastaanottaa Vapahtaja, Messias Jeesus elämäänsä. Joh 3:16 sanoo: Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kajaanin nälkäkuolemaan tuomitut linnut Linnanvirralla
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Lääkärin ja hoitajan vastaanotto säilytettävä Vähässäkyrössä
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
714 Luotu: 14.01.2025
Vetoomus toimeentulotukileikkausten estämiseksi
350 Luotu: 12.01.2025
Vetoomus Kinnulan uimahallin aukipitämisen puolesta
213 Luotu: 14.01.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
77 Luotu: 19.01.2025
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
16544 Luotu: 31.12.2012
Vetoomus HIFKn toimistolle ja johdolle vääränlaisen fanikulttuurin kitkemiseksi
306 Luotu: 12.01.2025
Nyt riittää! Orpon hallituksen on erottava
16046 Luotu: 15.07.2023
Vetoomus EUROOPAN NEUVOSTON MINISTERIKOMITEALLE
72 Luotu: 07.01.2025
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
101664 Luotu: 27.09.2024
Sote-lähipalvelut turvattava Luvialla
535 Luotu: 31.12.2024
Kimaran päiväkodin lapsille väistötilaksi parakkiratkaisu Askistoon
468 Luotu: 03.01.2025
Ei edistetä tuulivoimaa Konnevedelle
233 Luotu: 07.09.2023
Vaadimme Seinäjoelle vähintään 2,5 km suojaetäisyyden tuulivoimaloille asutukseen nähden
322 Luotu: 11.12.2021
Kaivosvaraus EI saa vaarantaa yli miljoonan ihmisen puhtaita juomavesiä ja mm. Päijänteen ja Vesijärven vesistöä
6452 Luotu: 21.06.2024
Ei tuuli- tai aurinkovoimaa Häädetkeitaan luonnonpuiston ympäristöön!
250 Luotu: 31.12.2024
Kissojen vapaana pidon kieltolakia ei tule hyväksyä.
219 Luotu: 16.12.2024
KEIJÄRVEN SUOJASTENLAHTI YLÖJÄRVELLÄ TULEE SUOJELLA, EI RAKENTAA
284 Luotu: 19.11.2024
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11172 Luotu: 13.12.2020
Wanhojentanssit Mikkelin jäähallille
1820 Luotu: 27.12.2024
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
465 Luotu: 13.12.2024