Lapsen oikeus molempiin vanhempiin
Tuuli Pasanen Vieras |
/ #7 Etävanhemman tehtävä maksaa LAPSENoikeudesta!!???05.06.2010 06:06Veljeni ja hänen avovaimonsa ovat eronneet jo vuonna 2005, kun heidän nuorimmainen oli 2kk ja vanhempi lapsista alle 2 vuotta. Alkuperäisen tapaamissopimuksen mukaan lasten tuli vierailla joka toinen viikonloppu isällään, muusta sovittiin suullisesti. Koko tämän viiden vuoden ajan äiti on ollut hieman hankala, mutta vasta viime vuodesta hän on alkanut hankaloittaa tapaamisia esim. valehdellut lapsen olevan kipeä. Tapaamissopimus taisi mennä vanhaksi viime syksynä. Veljeni olisi halunnut ottaa lapset talvilomalla viikoksi, ei käynyt. Muutama viikko sitten veljeni ilmoitti, että on kesälomalla heinäkuun, että milloin hän voisi lapsia sen kaksi viikkoa pitää(joka kesä lapset ovat olleet sen kaks viikkoa), ei käy. Minua niin säälittää niin veljeni, kuin lapset jotka ovat AINA innoissaan lähteneet isän mukaan ja pois ovat lähteneet monesti itkun kanssa. Veljeni soitti lastenvalvojalle ja sopi tapaamisen, että voivat tehdä uuden sopimuksen. Äiti soittaa ja ilmoittaa, ettei aio tulla paikalle!! No mitäpä voi enää etävanhempi- palkata asianajajan, joka varmasti maksaa aika paljon!!!! Mikä mahtaakaan olla lastenvalvojan tehtävä??!!Ei puhettakaan, että olisivat sanoneet, että he voivat jutella äidin kanssa ja kertoa, että hän tekee väärin!! Mutta kyllä soitellaan isiä tapaamisiin, kun rahaa tarvitaan lisää!!?? Yritä siinä lapsille selittää, että isi ja äiti yhdessä päättää sinun asioista. Ehkäpä sosiaalitoimistossa pitäisi alkaa kiinnittää huomiota näiden vaikeiden YLEENSÄ naisten mielenterveyteen!!!!
Onneksi vaarana ei kuitenkaan ole se, että he vieraantuisivat toisistaan, on heillä niin luja suhde. :)
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45728 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10638 Luotu: 09.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1467 Luotu: 16.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1873 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
829 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
736 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
378 Luotu: 30.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2374 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
287 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
254 Luotu: 18.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
235 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
226 Luotu: 03.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
225 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
216 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
181 Luotu: 30.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
149 Luotu: 07.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20909 Luotu: 20.03.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
718 Luotu: 06.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
123 Luotu: 23.06.2025