Suomen taidekoulutuksen puolesta
Marko K |
/ #25 Re:23.10.2011 22:34'muusikko (AMK), otat esiin hyviä asioita. Esim. musiikin aloituspaikkoja voisi vähentää jonkin verran ilman suurta vahinkoa kulttuurikentällä. Koulutusta myös voisi ja tulisi järkeistää esim. juuri jakamalla painopistealueita. OKM:n esityksessä on huolestuttavaa sen mittaluokka. Esimerkiksi musiikin koulutusta ollaan karsimassa melkoisen rankalla kädellä. Olen huolissani siitä, millainen ajattelu tämän takana piilee. Onko leikkausten suunnittelijoilla tietoa/ymmärrystä siitä, miten merkittävällä tavalla taide ja kulttuuri vaikuttavat ihmisten hyvinvointiin ja toisaalta tuovat esiin kriittisen äänen yhteiskunnassa? Uskallan epäillä. Jos kyse on suuntauksesta, jossa taiteen ja kulttuurin asemaa lähdetään heikentämään jatkossa muillakin saroilla - esim. apurahojen tai taidelaitosten rahoitusten osalta - niin ollaan arveluttavalla tiellä. Tästä syystä allekirjoitin itse adressin ja toivon, että aiheesta nousee yhteiskunnallista keskustelua. Taiteentekijöiden ääni olisi tässä keskustelussa tärkeä, sillä alaa tuntemattomilla on usein melkoisen puutteellinen tai suorastaan väärä käsitys siitä, mitä kaikkea alan osaaminen pitää sisällään ja miten monilla eri tavoilla taide voi parantaa arkea myös konserttisalien ym. instituutioiden ulkopuolella. Tästä on kirjoittanut viisaasti nimimerkki Eili Ikonen adressissa: http://www.adressit.com/kuvataiteen_ammattikorkeakoulutus_sailytettava_lahdessa Lyhyesti: opetukseen suunnatut leikkaukset tulisi tehdä hallitusti ja antaa myös oppilaitoksille todellinen mahdollisuus vaikuttaa opetuksen uudelleenjärjestelyihin. Tämä OKM:n esitys on siitä kovin kaukana. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45386 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10615 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1714 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
717 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
275 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
237 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
199 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
189 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
142 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
123 Luotu: 30.06.2025