Kannabis lailliseksi
Pilvinarkkari |
/ #3374 Re:26.01.2012 12:19Noooniin. Ensimmäiseksi voisit lopettaa pätemisen asiasta, josta et selvästi tiedä paljoa tai jopa ollenkaan. "Pilvenpolttaja-narkkarit ja alkoholistit kuuluvat samaan kategoriaan= pulassa". Puhut koko kommenttisi aikana näistä narkkareista ja nisteistä. Kai olet tietoinen, että myös kahvi, tupakka ja alkoholi ovat päihteitä. Joten verrataan ainoata, suhteellisen ahdasmieleistä argumenttisia näihin. Tästä pääsemme pisteeseen, jolloin koko Suomi on täynnä narkkareita. Pelkästään kommentistasi voi päätellä kuinka asiasta tietämätön olet. Aloitit kritisoinnin ilman kunnon mielipiteitä, joita tuskin edes pystyisit perustelemaan. Mistä voit vetää johtopäätöksen, että ihminen joka käyttää kannabista ei pysty huolehtimaan itsestään? En usko, että sinulta löytyy yhtään esimerkkiä mihinkään suuntaan kannabiksesta, enkä puhu siitä mitä massa-huumevalistus kertoo. Jos kysyisin sinulta kadulla mitä kannabis on, vastaisit "huume". Tällä erottaa ne, jotka huutelevat asiasta josta luulevat tietävänsä. Oletko tietoinen, että nykyinen lainsäädäntö tukee järjestäytynyttä rikollisuutta ja rikkoo Suomen perustuslakia päivittäin. Jokaisella on oikeus niinsanottuun "vähimpään haittaan". Jos sairastat, jotain hermostosairautta (esim. MS-tauti) annetaan sinulle opioidipohjaisia lääkkeitä. Nämä lääkkeet aiheuttavat vakavaa henkistä ja fyysistä riipuvuutta pitkällä käytöllä. Myös erinlaisia henkisiä ja fyysisiä vaivoja ilmaantuu käytön aikana. Kannabis olisi tähän tarkoitukseen tutkitusti turvallisempi ja vähemmän haittaa tekevä keino. Mutta tietenkin tämä koskee vain kannabiksen käyttöä lääkkenä. Tiedän kuitenkin, että on ihan sama mitä faktoja kertoisin sinulle, et osaisi ajatella laatikon ulkopuolella. http://www.youtube.com/watch?v=cuwhdqHV9H4 On aika saada faktoja ihmisten tietoon ja rakentavaa keskustelua aikaiseksi. Tämä kuitenkin tuntuu vielä ainakin mahdottomalta, leimautumatta juuri siksi "pilvinarkkariksi". Ehkä joskus vielä tästäkin asiasta voidaan keskustella ilman jo hiekkalaatikkoleikeissä käytettyä leimaamista. Lopuksi. Ethän alkaisi kertoa esimerkiksi Suomen historiasta, jos et siitä mitään tietäisi? Älä siis aloita sitä tästäkään aiheesta. Ottakaa asioista oikeasti selvää ihmiset. Ei tarvitse pitää kannabiksesta siltikään, jokaisella on oikeus omaan itseensä. Terveisin opintonsa suorittanut, hyväpalkkaisessa päivätyössä käyvä niinsanottu "narkkari". |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10170 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40335 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
676 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
512 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
462 Luotu: 14.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
626 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
75 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20786 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
801 Luotu: 02.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
174 Luotu: 22.05.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
47 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1685 Luotu: 01.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
42 Luotu: 16.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
794 Luotu: 21.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
952 Luotu: 08.03.2024
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
38 Luotu: 15.06.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
45 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1135 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2751 Luotu: 08.04.2024