Kissankellon allasavustus säilytettävä
Nurmijärven kunnan Nuuka-ohjelmassa on ehdotettu Kissankellon allasavustuksen lopettamista vuoteen 2022 mennessä. Aiemmassa sopimuksessa avustuksen suuruus oli noin 140 000 euroa, mutta vuonna 2019 tehdyssä 10 vuoden palveluvelvoitesopimuksessa avustus pieneni 120 000 euroon. Kunta pyrkii kuitenkin irtisanomaan tuon sopimuksen jo nyt.
Kissankellon palvelutalo ja allasosasto on rakennettu vuonna 1998 ja kiinteistön omistaa yleishyödyllinen yhdistys Nurmijärven Onnenkimpale ry. Yhdistyksen tavoitteena on tuottaa liikunta- ja asumispalveluita kuntalaisille, ja Kissankello on matalan kynnyksen lähiliikuntapaikka.
Meillä vesiliikuntaa harrastavat lähes kaiken ikäiset. Erityistoimialanamme on allasterapia yksilöllisesti ja ryhmille. Toimintaamme kuuluvat vauvauinnit, sekä ikäihmisten, eläkeläisten ja työikäisten vesiliikunta. Toteutamme myös Kelan vaativaa lääkinnällistä kuntoutusta yksilöllisenä allasterapiana. Allasosaston tilat ovat esteettömät ja altaaseen pääsee myös pyörätuolilla. Välimatkat allastiloissa ja pukuhuoneissa ovat lyhyitä, ja täten mahdollistavat liikuntarajoitteisten allaskäynnit.
Kissankello on todella tärkeä kuntoutus- ja liikuntapaikka monelle kuntalaiselle, eikä Klaukkalassa ole muuta vastaavaa paikkaa. Moni asiakkaistamme saapuu paikalle läheltä kävellen, polkupyörällä ja myös rollaattorin kanssa kulkien. Mahdollisuudet lähteä Rajamäkeen asti altaalle ovat monella rajalliset. Julkiset kulkuyhteydet eivät tue tätä mahdollisuutta.
Allasosasto ei pysty jatkamaan toimintaansa ilman kunnan tukea. Jos allasavustus lakkautetaan, katoaa monelta kuntalaiselta lähiliikuntapaikka Klaukkalasta.
Susanna Peltola, vastaava fysioterapeutti, Nurmijärven Onnenkimpale ry, Kissankello Ota yhteyttä adressin tekijään
| Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
| Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Forssan sairaalan palvelut turvattava
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
Yle Radio 1 muutokset peruttava
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Adressi Pyynikin vanhojen mäntyjen puolesta – Älkää kaatako historiaa!
2388 Luotu: 22.10.2025
Konneveden terveysasema on säilytettävä!
639 Luotu: 22.10.2025
Pelastetaan Galleria Forum Box – Turvataan taiteen tulevaisuus Helsingissä vuoteen 2030 asti!
2131 Luotu: 17.10.2025
Länkipohjan palvelutalo aiotaan lakkauttaa, me allekirjoittameet vaadimme, että Keski-Suomen hyvinvointialue turvaa ikäihmisten inhimillisen loppuelämän ja hoidon lähellä omaisiaan.
402 Luotu: 25.10.2025
VETOOMUS ALEKSANTERIN TEATTERIN LAAJENNUSOSAN NYKYISEN TOIMINNAN SÄILYTTÄMISEN PUOLESTA
2122 Luotu: 15.10.2025
Korpilahdelle sote-palvelupiste
356 Luotu: 23.10.2025
Yle Radio 1 muutokset peruttava
436 Luotu: 14.10.2025
Eteläisen alueen koulu tulee rakentaa esityksen 2b mukaisesti Niittylahden koulun paikalle ja varhaiskasvatusyksiköt Niittylahdenrantaan ja Reijolan yhteisötalon taakse
237 Luotu: 24.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
1693 Luotu: 11.10.2025
Länsi-Pohjan keskussairaalan puolesta
7603 Luotu: 01.07.2020
Tikkakosken terveysaseman lakkauttaminen
703 Luotu: 14.10.2025
Kaltialan virkarikoksesta on suoritettava kattava esitutkinta
431 Luotu: 19.10.2025
ADRESSI Ympäristölupa tai 3 km suojaetäisyys Kiuruveden tuulivoimaloille
152 Luotu: 20.10.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6527 Luotu: 22.09.2025
Kuusankosken uimahallin säilyttäminen
192 Luotu: 21.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4503 Luotu: 22.09.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2767 Luotu: 05.10.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
739 Luotu: 07.09.2025
Juankosken Iivolan palvelukeskuksen asukaspaikkojen säilyttäminen
960 Luotu: 13.10.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1723 Luotu: 07.09.2025