Kotimaista ruokaa Vantaan kouluihin ja päiväkoteihin
Adressiin kerätään nimiä kevään ajan ja luovutetaan 14.5.2012 Vantaan kunnanvaltuustolle sekä Tilakeskus Oy:n edustajalle.
Me allekirjoittaneet vaadimme tällä adressilla:
- Vantaa pyrkii elintarvikkeita hankkiessaan, hankintarenkaan jäsenenä tai itsenäisesti, painottamaan tuotteiden kotimaisuutta
- Lähiruoan suosiminen tulisi ottaa osaksi kunnan kuntastrategiaa.
Maaliskuussa 2012 julkisuuteen tuli artikkeli Brasilialaisen jauhelihan käyttämisestä Vantaan koulu- ja päiväkotiruokailussa. Muun muassa Espoossa ja Helsingissä koulu- ja päiväkotiruokailuissa tarjoillaan kotimaista lihaa.
Vanhempina olemme huolissamme koulu- ja päiväkotiruoan laadusta. Haluamme lapsemme saavan päiväkoti- ja kouluruokailussa terveellistä kotimaista ruokaa. Ruoan turvallisuuden ja laadun tulisi olla ykkösasia, kun sitä tarjoillaan kasvaville lapsille. Lisäksi haluamme korostaa kotimaisen ruoan työllistävyyttä ja ympäristöystävällisyyttä. Julkisten ruokapalveluiden tulisi toimia suunnannäyttäjänä ja edelläkävijänä, kun kansalaisia kannustetaan suosimaan kotimaisia ja laadukkaita raaka-aineita. Vantaa on mainostanut siirtyneensä luomupuuroon kolme kertaa viikossa – siitä huolimatta ruokalistan kalliimmat komponentit rahdataan toiselta puolelta maapalloa. Brasiliassa tuotettu, valmistettu ja pakastettu liha ei yksinkertaisesti vastaa kotimaista laatua, eikä ole mitään järkeä rahdata ruokaa maailman toiselta laidalta toiselle.
Eduskunta on 27.1.2011 hyväksynyt kannanoton, jossa hallitus lupautuu edistämään lähi- ja luomuruoan käyttöä julkisissa ruokapalveluissa mahdollistamalla julkisissa hankinnoissa yksiselitteisinä laatukriteereinä muun ohella tuoreuden, lisäaineettomuuden ja lyhyen kuljetusmatkan.
Vaadimme, että Vantaa sekä Tilakeskus Oy tekevät samanlaisen kannanoton ja lupautuvat edistämään ennen kaikkea kotimaisen ruoan käyttöä julkisissa ruokapalveluissa ja ottamaan lähiruoan suosimisen osaksi kuntastrategiaa.
Essi Halonen
Riina Kullas
Riina Kullas Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1403 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3497 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
390 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
421 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20447 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
117 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1705 Luotu: 22.03.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1859 Luotu: 09.05.2022
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
52 Luotu: 07.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
548 Luotu: 01.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1480 Luotu: 10.12.2024
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11335 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
682 Luotu: 13.03.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1856 Luotu: 10.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2505 Luotu: 15.07.2023
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
593 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
18 Luotu: 08.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
14 Luotu: 08.05.2025