Kuikkatie kuntoon OUKA
Oulun Kuikkatie on häpeäksi teknologiakaupungin imagolle. Katu on kapea, pysäköinti kadun varteen estää omalta pihalta poispääsyn tai peräkärryn kanssa pihalle ajon. Pinta on OUKAN eri liikelaitosten räpistelyjen jäljeltä kuin kynnöspelto. Ja infra siellä alla, noh, siitä ei viitsi sanoa yhtään mitään. Kaupungin katu, kaupungin hommia. Voisi ne Lemminkäisen pikipojat joku kesä poiketa keskustankin ulkopuolella.
Kuikkatien varrelle pysäköinti johtuu suurimmaksi osaksi terveysaseman asiakkaiden tarpeesta pysäköidä autonsa asioinnin ajaksi ja koska terveysaseman oma pysäköintialue on alimitoitettu, he pysäköivät kulkuneuvonsa sinne, minne se heidän mielestään on helpointa.
Asiasta on otettu yhteyttä kaupungin virkamiehiin, mutta he perustelevat pysäköinnin sallimista sillä, että pitäähän asujien kakkosautojen jossakin olla ja myös vierailijoiden autojen pysäköinti sujuu heidän mielestään varsin mallikkaasti nykyisellä systeemillä. Mitkä kakkosautot, kun ei sillä ainoalla ykköselläkään meinaa kotiinsa päästä tai kotoa töihin?
Tien kapeuden ja pysäköityjen autojen vuoksi myös esimerkiksi jätteenkuljetusautoilla on lievästi sanottuna hankalaa liikennöidä tiellä.
Tämän adressin tarkoituksena on tuoda nämä epäkohdat esille asukkaiden ja muiden asiasta kiinnostuneiden puolesta kaupungin virkakoneistolle ja terveysaseman johdolle.
Risto Halonen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haljastennokkaa ei saa myydä
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
32708 Luotu: 02.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
742 Luotu: 02.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
332 Luotu: 06.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
116 Luotu: 05.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
126 Luotu: 30.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1637 Luotu: 01.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
902 Luotu: 08.03.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
948 Luotu: 01.04.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
851 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1100 Luotu: 16.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
679 Luotu: 13.05.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3532 Luotu: 10.09.2021
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20714 Luotu: 20.03.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68747 Luotu: 15.02.2024
Lastenosteopatian puolesta
746 Luotu: 21.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
790 Luotu: 16.05.2025
Oulu, Mannerheiminpuistosta pitää saada pois alkoholistit ja huumeidenkäyttäjät!
25 Luotu: 08.06.2025
Kansanedustajien taksimatkoille kuukausikatto
24 Luotu: 05.06.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
496 Luotu: 17.02.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2051 Luotu: 22.03.2025