Lapinlahden Tilajakamon toimijoiden vuokravapautus koronakriisin ajaksi
Helsingin kaupungin johdolle
Arvoisat pormestari Jan Vapaavuori sekä apulaispormestarit Sanna Vesikansa, Nasima Razmyar, Pia Pakarinen ja Anni Sinnemäki,
pyydämme, että Helsingin kaupunki vapauttaa meidät Lapinlahden Tilajakamossa työskentelevät yli sata kulttuurityöläistä huhti–, touko- ja kesäkuun vuokranmaksusta koronapandemian aiheuttaman tulonmenetyksemme takia. Olemme kulttuurialan freelancereita, pätkätyöläisiä ja yksityisyrittäjiä, joilta pandemia on vienyt ja vie työtilaisuuksia. Monien meistä tulot ovat jo pienentyneet merkittävästi tai tyrehtyneet kokonaan.
Helsingin kaupunki on tehnyt hienon päätöksen luvatessaan täyden vuokravapautuksen useissa muissa tiloissaan, mm. Kiinteistöyhtiö Kaapelitalon (Kaapelitehdas, Suvilahti, Nilsiänkatu), kiinteistöissä työskenteleville vastaavassa asemassa oleville kulttuurintekijöille.
Osuuskunta Tilajakamon kohdalla tekemäänsä erilaista ratkaisua kaupunki perustelee sillä, että osuuskunta pystyy jatkamaan vuokraustoimintaa myös pandemian aikana, eikä joudu ylivoimaisiin taloudellisiin vaikeuksiin. Lapinlahden Tilajakamon vuokran kaupunki on luvannut vain puolittaa, mikä on aiheuttanut epätasa-arvoisen tilanteen eri tiloissa työskentelevien toimijoiden keskuudessa.
On totta, että osuuskunta vuokraa tilojaan myös kriisin aikana, mutta samalla kaupungin perustelu ontuu: Osuuskunta Tilajakamohan olemme me sadat normaalioloissakin pienituloiset kulttuurityöläiset. Osuuskuntamme pyörii voittoa tavoittelemattomana välivuokraajana.
Pyydämme Helsingin kaupunkia harkitsemaan asiaa uudelleen ja kädenojennusta tässä meille kaikille vaikeassa poikkeustilanteessa.
Parhain terveisin,
Osuuskunta Tilajakamon vuokralaiset
Helsingissä 6. huhtikuuta, 2020
Annu Kekäläinen, Tilajakamon osuuskuntalainen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3812 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
423 Luotu: 04.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1468 Luotu: 01.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
439 Luotu: 19.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1847 Luotu: 22.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
386 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
144 Luotu: 29.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1547 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20463 Luotu: 20.03.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
87 Luotu: 07.05.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1871 Luotu: 09.05.2022
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
560 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11350 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
688 Luotu: 13.03.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68606 Luotu: 15.02.2024
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
599 Luotu: 01.03.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
28 Luotu: 08.05.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2512 Luotu: 15.07.2023
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
500 Luotu: 09.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1857 Luotu: 10.04.2025