Liikuntahalli Kuopio-halli takaisin urheilijoille
Kuopio-halli: liikuntahalli vai messuhalli?
Suuri joukko kuopiolaisia lasten vanhempia ja seuraväkeä on huolestunut lasten ja nuorten liikuntaharrastusten toteuttamisesta Kuopio-hallilla kuluvan kevään aikana.
Kuopion kaupunki on ilmoittanut hallin olevan suljettuna 8.3.–14.3. sekä 22.3.–17.5. välisen ajan. Kaupunki ei suostu tarjoamaan korvaavia salivuoroja perutuille hallivuoroille.
Nämä kevään hallivuorojen perumiset koskettavat tällä hetkellä jo 1750 lasta ja nuorta urheilijaa sekä 14 kuopiolaista seuraa.
Käytännössä jatkuvat perumiset tarkoittavat, että kaupunki ulkoistaa seurojen urheilijat raikkaaseen talvisäähän ilman mitään sisätilaa.
Perumisten takia monen seuran kilpailevien jäsenten osallistumiset kevään suurimpiin kilpailuihin ovat vaarassa harjoituspaikkojen puutteen ja etenkin siitä aiheutuvan pitkäjänteisen harjoittelun keskeytymisen vuoksi.
Harjoitusvuorojen perumisesta kärsivät myös lukuiset harrasteliikkujat. Liikunnan riemu säännöllisestä harrastuksesta kokee kovan kolauksen, jota pienet ja vähän suuremmatkin urheilijat eivät voi ymmärtää.
Tätäkö on Terve Kuopio ja kaupungin painotusalueet vuodelle 2011 ”Lapset, nuoret ja vanhukset” käytännön tasolla?
Tule mukaan muuttamaan Kuopio-halli jälleen liikuntahalliksi! Siihen tarkoitukseen se on aikoinaan rakennettu!
Adressilla halutaan herättää keskustelua Kuopion liikuntatiloista. Seurat toivovat, että Kuopio-hallin messujen ja muiden yleisötapahtumien ajaksi kaupunki osoittaa liikunnanharrastajille korvaavat tilat.
Adressi tullaan luovuttamaan Kuopion kaupungille.
Kuopion Reippaan Voimistelijat, Kuopion Naisvoimistelijat, Kuopion Sisu-Veikot, Pohjois-Savon Yleisu Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45821 Luotu: 02.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1469 Luotu: 16.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1880 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10640 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
831 Luotu: 14.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
398 Luotu: 30.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2377 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
310 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
738 Luotu: 12.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
245 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
232 Luotu: 03.07.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
228 Luotu: 18.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
183 Luotu: 30.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
221 Luotu: 13.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
157 Luotu: 07.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20917 Luotu: 20.03.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
128 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
124 Luotu: 23.06.2025