Meluaidan rakentaminen vuolingonkadulle
Pyydämme kaupunkia rakentamaan meluaidan Vuolingonkadulle, Rahtitien ja Sannastinjoen välillä olevan omakotitaloasutuksen kohdalle. Tarvittava määrä puita meluaidan tieltä saa kaataa.
Liikenteen aiheuttama melu on kasvanut asuinalueella merkittävästi. Melua aiheuttaa myös monet muut tekijät. Vuolingonkadulla on paljon yritystoimintaa sekä tuskun teollisuusalueella paljon toimintaa. Rahtitiellä nykyään myös erittäin kovaäänistä liiketoimintaa aiheuttaa kiinteistöhuoltoyhtiö ISS.
Meluaita hanke on ollut jo kymmenen vuoden ajan vetämässä, mutta mitään ei asialle ole vielä tehty. Nyt olisi korkea aika saada Tuskun/ Justeerinkadun asukkaiden ääni kuuluviin.
Melu aiheuttaa vakavia terveyshaittoja ihmiselle. Melu ei ole pelkästään viihtyvyyden esteenä vaan aiheuttaa myös monia muita terveyshaittoja. Se aiheuttaa mm. stressihormonin sekä verenpaineen nousua. Se aiheuttaa myös väsymystä.
Kaupunki on aiemmin esitellyt esteitä meluaidan rakentamiselle. Näitä on mm. puiden kaatamisen aiheuttama esteettinen ongelma ja se, ettei kaikkea ääntä saada pois. Allekirjoittaneet varmasti hyväksyvät nämä seikat ja silti kannattavat meluaidan rakentamista. Tätä ei odoteta enää kymmentä vuotta.
Kiitos allekirjoittamisesta!
Vera Häkkinen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1281 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
803 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1222 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
496 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
391 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21275 Luotu: 20.03.2025
Maantien 468 peruskorjaus
296 Luotu: 14.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
239 Luotu: 07.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
220 Luotu: 11.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
217 Luotu: 12.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
208 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
164 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
145 Luotu: 15.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
131 Luotu: 15.09.2025