Mielipide Siuro- Linnavuori- Kulju ja Lukkila-Hautamoisio osayleiskaavaluonnoksesta (Diaarinumero: NOK/311/2019)
Mielipide Siuro- Linnavuori- Kulju ja Lukkila-Hautamoisio osayleiskaavaluonnoksesta (Diaarinumero: NOK/311/2019)
Osayleiskaavahankkeen vireilletulokuulutus on julkaistu 7.10.2020. Maankäyttö- ja rakennuslain 62§:n mukaan kaavoituksen vireilletulosta tulee ilmoittaa sillä tavoin, että osallisilla on mahdollisuus saada tietoja kaavoituksen lähtökohdista, suunnitellusta aikataulusta sekä osallistumis- ja arviointimenettelystä. Kuulutus oli ainoa asiakirja. Sen jälkeen osayleiskaavahanke ei edennyt useampaan vuoteen.
Hankkeen osallistumis- ja arviointisuunnitelmassa, joka on päivätty kolme vuotta myöhemmin 24.10.2023 ei ole huomioitu Purso oy:n teollisuusalueen laajenemispyrkimystä Siurossa eikä osallistumis- ja arviointisuunnitelmaa ole myöhemminkään päivitetty.
Osayleiskaavaluonnos, jossa Siuron teollisuusalueen laajennus on esitetty, on ollut luottamushenkilökäsittelyssä lokakuussa 2024. Kuulutusta luonnoksen nähtävilläolosta ja mahdollisuudesta esittää mielipiteitä ei julkaistu paikkakunnan lehdessä Maankäyttö- ja rakennusasetuksen 30§ vaatimuksen mukaisesti.
Osayleiskaavahankkeessa vuorovaikutus osallisten kanssa ja kaavoituksesta tiedottaminen ei toteuta maankäyttö- ja rakennuslain 6§:n henkeä eikä MRL 62§ mukaista osallisten vaikutusmahdollisuutta kaavaa laadittaessa.
Käytetty menettelytapa ei ole antanut osallisille tosiasiallisesti aikaa tutustua ja reagoida hankkeeseen siten kuin laissa on tarkoitus. Osallisille ei ole myöskään annettu mahdollisuutta arvioida osayleiskaavan toteutumisen vaikutuksia, koska kaavoitukseen liittyvä valmisteluaineisto ei ole ollut saatavilla maankäyttö- ja rakennusasetuksen 30§ vaatimusten mukaisesti.
Osayleiskaavan luonnosta varten ei ole laadittu riittävästi selvityksiä eivätkä laaditut selvitykset ole riittävän ajantasaisia. Siuron suunniteltu teollisuusalueen laajennus sijoittuisi luonnon kannalta selvästi paikan päällä nähtynä arvokkaalle kallio- ja lähteikköalueelle lähelle olemassa olevaa omakotialuetta. Paikan päällä tehdyt havainnot alueen luonnosta eivät puolla luonnoksessa esitettyä teollisuusalueen laajennusta tuolle kohdalle. Maisemaselvitys puuttuu kokonaan. Osayleiskaavan ympäristövaikutusten arviointia ei ole tehty. Teollisuusalueen laajennukselle voisi miettiä SLL:n aiemmassa mielipiteessä ehdottamaa maa-aluetta tai esimerkiksi kartoittaa Porintien läheisyydestä olevien maiden käyttömahdollisuutta. Porintienvarrella on jo muutenkin melualuetta ennestään.
Esitämme, että selvitysten puutteiden takia sekä osallisten oikeuksia koskevien menettelytapavirheiden takia osayleiskaavan käsittely keskeytetään ja palautetaan suunnitteluun.
Siurossa 12.12.2024
Maanantaina 16.12.2024 klo 23.59 mennessä tulleet allekirjoitukset huomioidaan. Tämän jälkeen adressi/mielipide toimitetaan Nokian kaupungin kaavoitukselle.
Kaarina Jokivuo Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
8062 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
38375 Luotu: 02.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
569 Luotu: 06.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
175 Luotu: 12.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
943 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
145 Luotu: 30.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
785 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20769 Luotu: 20.03.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
719 Luotu: 13.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
961 Luotu: 01.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1662 Luotu: 01.05.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
129 Luotu: 05.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1124 Luotu: 16.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
765 Luotu: 21.05.2025
Oulu, Mannerheiminpuistosta pitää saada pois alkoholistit ja huumeidenkäyttäjät!
27 Luotu: 08.06.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
485 Luotu: 19.04.2025
Kansanedustajien taksimatkoille kuukausikatto
28 Luotu: 05.06.2025
Lentävänniemen koulu tarvitsee ammattitaitoisen erityisopettajan
18 Luotu: 06.06.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68761 Luotu: 15.02.2024